Więc chodź, pomaluj mój dziecięcy świat, czyli w kolorowym świecie farbek i akcesoriów plastycznych

🎨 Malowanie stanowi dla dzieci bardzo istotną umiejętność. Dla niektórych może być idealnym sposobem na kilkugodzinną zabawę.

✅ Zachęcanie pociech do malowania farbami może mieć na nich doskonały wpływ, ponieważ umożliwia odnalezienie sposobu wyrażania swojej osobowości, wpływa na wzrost samooceny, koordynacji, jak i również umiejętności poznawczych.
Warto pamiętać, że malowanie jest sztuką dla osób w każdym wieku. 🖌

 

 

Co daje dzieciom malowanie farbami

🎨 Malowanie farbami to nie tylko ciekawa zabawa. To naturalna potrzeba i forma komunikacji. Ma wpływ na rozwój osobowości, ćwiczenia koordynacji ruchowej i sprawność dłoni oraz paluszków.
Dzięki pracom plastycznym dziecko może wyrazić własnymi słowami to, czego jeszcze nie potrafi wypowiedzieć.

Zalety Malowania!

⭐ Takie zabawy plastyczne pomogą mu zastanowić się nad otaczającym go światem.
Podczas malowania dziecko uczy się rozpoznawać kolory, kształty oraz tekstury. Pierwsze rysunki rozwijają też wytrwałość i skupienie.

 

 

Rodzaje farbek dla dzieci

➡️ Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą coraz bardziej popularne farby hipoalergiczne do malowania palcami. Są doskonałe do pobudzania kreatywności. Stanowią również ciekawą rozrywkę dla każdego dziecka.
Warte uwagi są także farby olejne, szczególnie jeśli dziecko lubi próbować nowych technik malowania. Ich największą zaletą jest fakt, że nie rozpuszczają się w wodzie.

✅ Ciekawą alternatywą dla nowoczesnych form tworzenia wśród dzieci są farby tempera w butelkach. Ich spoiwo tworzą naturalne oraz sztuczne emulsje, które w dawnych czasach stosowane były w technikach malarstwa sztalugowego oraz ściennego.
Schną one dość szybko. Przeznaczone są do malowania zarówno na płótnie, jak i desce oraz tradycyjnym papierze.

☝️ Wśród innych farbek, które warto wziąć pod uwagę znajdują się popularne farby akwarelowe oraz farby plakatowe.

 

 

Charakterystyka rodzajów farbek dla dzieci 🎨

➡️ Zacznijmy od farb do malowania palcami. Są to w pełni bezpieczne produkty, które nadają się do zabaw plastycznych dla najmłodszych. Są łatwo zmywalne, co pozwala na swobodę podczas zabaw z nimi.
Dzięki nim jesteśmy w stanie rozwinąć kreatywność dziecka, a przede wszystkim popracować nad sensoryką.

🖌 Warto zwrócić uwagę na to, żeby zestaw takich farbek zawierał podstawowe kolory, dzięki którym będziemy mogli tworzyć mieszanki barw, co dodatkowo przyciągnie dziecięcą uwagę.
Zestaw może być wyposażony w elementy, takie jak: ⭐ stempelki, które urozmaicą wszelkie zabawy plastyczne.

 

✅ Z kolei farby olejne są najczęściej wykorzystywane wśród dzieciaków przez uczniów w szkole podstawowej. Ich oleista formuła (jak sama nazwa wskazuje) ułatwia rozprowadzanie, umożliwiając jednocześnie tworzenie ciekawych malunków.
Jedną z ich największych zalet jest wysoka siła krycia, a także możliwość nakładania na siebie kilku warstw – jedna na drugą.

Dzieci i Rożne Rodzaje Farb

 

🎨 Coraz częściej popularne są tzw. tempery. Są nietoksyczne, przez co doskonale nadają się do malowania palcami lub zabaw w postaci odciskania dłoni na papierze.
Mogą być stosowane na różnego rodzaju powierzchniach, a dzięki temu, że bardzo szybko schną w porównaniu z innymi rodzajami farb, są doskonałe do codziennych zabaw.

Farba tempera jest wodnorozcieńczalna. Pozwala ona na uzyskanie bardzo żywych oraz intensywnych barw. Farby tempera w tubkach oraz  farby tempera w butelkach można stosować warstwowo.
Zarówno jedne, jak i drugie, cechują się dużą gęstością, co świadczy o ich niesamowitej precyzji przy zachowaniu swobody w malowaniu.

 

✅ Kolejne dwie propozycje to farby akwarelowe oraz farby plakatowe. Te pierwsze, to farby wodne.
Występują one najczęściej w formie suchych krążków, które nadają się do użytku po kontakcie z wodą. Pozwalają uzyskać efekt delikatności, rozmycia konturów, a nawet gry świateł.

✅ Ten rodzaj farb szkolnych jest w pełni nietoksyczny dla dzieci. To, co wyróżnia akwarele na tle innych farb, to przede wszystkim ich wysoka transparentność. Podczas wykonywania prac plastycznych, kolor buduje się od jasnego do ciemnego.
W technikach malowania farbami akwarelami, rzadko korzysta się z białej barwy, ponieważ jej rolę spełnia papier – najlepszy taki z bloku technicznego, ze względu na swoją gramaturę.

☝️ Z kolei plakatówki wyróżnia gęsta struktura. Doskonale pokrywają papier, pozostawiając wyraziste kolory na długi okres.
Farby plakatowe idealnie kryją, a jednocześnie posiadają znakomitą przyczepność, dzięki czemu są w pełni odporne na działanie światła.

 

 

Kreatywne farby + szkło

➡️ Polecamy również farby do malowania po szkle oraz farby do ubrań. Pierwsze to inaczej farby witrażowe.
Można je śmiało stosować do malowania różnorodnych powierzchni, w tym ceramiki oraz tworzyw sztucznych.

🎨 Są szczególnie przydatne w technikach malowania artystycznego.
Malowanie wykonywane na szkle przez dzieci rozwija pociechy pod każdym możliwym względem, a w szczególności: ⭐ intelektualnym, motorycznym oraz emocjonalnym.

 

 

Malowanie po szkle – od czego zacząć

✅ Po pierwsze, farbę do malowania na szkle rozprowadzamy równomiernie po powierzchni. Najważniejsze, aby farba dobrze wyschnęła, zanim przystąpimy do nakładania kolejnej warstwy.
Kolory możemy mieszać na różne sposoby - bezpośrednio na szkle, w osobnym pojemniku lub na paletce.

Malowanie po Szkle - Jak się Przygotować, Jak Zacząć?

🖌 Szkło należy dokładnie umyć pod ciepłą wodą z mydłem i wysuszyć, a następnie odtłuścić.
Po wyschnięciu i odparowaniu środka odtłuszczającego, szklana powierzchnia jest w pełni gotowa do malowania.

 

 

Kreatywne farby + tkaniny

⭐ Z kolei farby do ubrań to nie tylko doskonała opcja na odnowienie dziecięcej garderoby, ale i doskonała alternatywa na rozbudzenie kreatywności.
Farbki do malowania ubrań wyróżniają się gęstą teksturą. Doskonale pokrywają bawełnę, w tym znane i lubiane koszulki T-SHIRT.

 

 

Akcesoria do malowania farbami dla dzieci

Niezastąpionymi akcesoriami, które z pewnością przydadzą się podczas tworzenia dziecięcych malowideł, będą:
paletka do farb,
pojemnik na wodę,
zestaw pędzli 
fartuszek do malowania farbami.

Akcesoria do Tworzenia dla Dzieci

➡️ Wśród nich najważniejsze będą jednak pędzelki.
Tutaj należy wziąć po uwagę pędzle z naturalnego włosia oraz pędzle mieszane, które zawierają końcówki o różnej grubości, dzięki czemu są one najbardziej uniwersalne.

✅ Zestaw takich pędzelków może obejmować również takie modele, jak: pędzle akrylowe, kreatywne, jak i również pędzelki z kozim włosiem. Przed zakupem warto rozważyć każdą z dostępnych opcji i wybrać najlepszą – idealną dla potrzeb dziecka.

 

 

Nauka malowania: z numerami za pan brat

🖌 Malowanie po numerach to coraz bardziej popularne zajęcie dla dziecka.
Dzięki niemu najmłodsi ćwiczą nie tylko kreatywność, ale również koordynację ruchową, precyzję i cierpliwość.

➡️ Malowanie po numerach dla dzieci tworzą zestawy, wśród których można znaleźć wzory dla początkujących i tych nieco bardziej zaawansowanych.
W zestawach znajdują się takie akcesoria, jak: podobrazie, zestaw farbek oraz pędzelki. Alternatywę stanowią kolorowanki z numerami.

 

 

Artykuły plastyczne, które zachwycą każdego malucha

✅ Każde dziecko już od najmłodszych lat powinno rozwijać zdolności manualne poprzez różnorodne formy zabaw plastycznych. Dążą do tego w głównej mierze rodzice.
Przybory plastyczne, takie jak kredki ołówkowe, flamastry czy plastelina, pobudzają wyobraźnię oraz kreatywność, co przekłada się na tworzenie niepowtarzalnych, kolorowych rysunków lub figurek.

 

➡️ W pierwszej kolejności skupimy się na znanych i lubianych kredkach ołówkowych, które są niejako narzędziami do pisania, których dzieci używają już w wieku przedszkolnym.
Zaczynając od kolorowania, a następnie rysowania samodzielnych prac plastycznych.

🖍 Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą kredki świecowe, ponieważ doskonale pokrywają powierzchnie kartek, a co najważniejsze, nie posiadają ostrych końcówek.
Kredki ołówkowe są dość odporne na złamania, a ponadto posiadają mocny rysik, który z łatwością można naostrzyć za pomocą zwykłej temperówki.

Kredki - Podstawowe Narzędzie dla Dzieci

 

Flamastry to kolejne przydatne artykuły plastyczne dla dzieci, których nie może zabraknąć w żadnym domu.
Ciekawą propozycję stanowią pisaki dwustronne, które nadają się do rysowania, kolorowania oraz pisania na papierze.

☝️ Dzięki wentylowanym skuwkom możemy być pewni długiej żywotności takich flamastrów. Dzieci warto zaopatrzyć także we flamastry z pędzelkową końcówką, ponieważ pozwalają na uzyskiwanie ciągłych i jednolitych linii o różnej grubości.

 

A co z plasteliną dla dzieci ❓ To powszechny i sprawdzony przykład na doskonałą zabawę.
Plastelina to masa plastyczna wykonana z wazeliny, kredy i kwasów tłuszczowych, z której ulepić można różnorakie rzeczy.

✅ Wśród najbardziej popularnych znajdują się: zwierzątka  i ludziki z plasteliny. Praca z wykorzystaniem plasteliny nie tylko pobudza wyobraźnię, ale i uczy cierpliwości.
Dzięki zajęciom plastycznym w szkole dodatkowo wspomaga rozwój manualny u dzieci.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Kredki ołówkowe a świecowe – czym się różnią?

Kredki ołówkowe to najpopularniejsze typy kredek. Ten typ kredek świetnie się sprawdza podczas rysowania, kolorowania, a nawet cieniowania. Zazwyczaj dostępne są w drewnianej obudowie i z łatwością można je naostrzyć temperówką. Z kolei kredki świecowe wykonane są z parafiny. Ponadto są wodoodporne, miękkie i bardzo wytrzymałe, a do tego łatwo zmywalne. Podczas rysowania i kolorowania wykorzystuje się je w całości.

Blok rysunkowy czy techniczny?

Blok techniczny ma znacznie grubsze kartki od bloku rysunkowego. W związku z tym jest sztywniejszy i mniej podatny na zginanie oraz odkształcenia. Doskonale nadaje się do tworzenia rysunków farbami. Na kartkach bloku technicznego można tworzyć konstrukcje wymagające użycia kleju, ponieważ nie ulega gnieceniu pod wpływem wilgoci.

Jakie są najlepsze zajęcia plastyczne dla dzieci?

Zajęcia plastyczne dla dzieci to różnorodne formy aktywności, do których zalicza się: rysowanie, malowanie, modelowanie, lepienie oraz wycinanie. Twórczość plastyczna jest istotną formą aktywności dziecka w przedszkolu, gdyż daje możliwość wyrażenia ekspresji oraz rozwoju zdolności manualnych.