Jak malować farbami do tkanin?

🖌 Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym dowiesz się, w jaki sposób malować farbami do tkanin. Opiszę wszystko krok po kroku, od zakupu odpowiednich farbek po przygotowanie ubrania do noszenia.

➡️ Dodatkowo, zamieszczę zdjęcia, które ułatwią Ci namalowanie samemu swojego dzieła na koszulce czy bawełnianej torbie.

 

 

Jakie farby do malowania ubrań

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z farbami do tkanin i nie masz jeszcze odpowiedniego sprzętu, oprócz zakupu farb, powinieneś również zaopatrzyć się w inne, niezbędne produkty.

🎨 Najważniejszym elementem są zdecydowanie farby. Na samym początku, najlepszym wyborem będzie zestaw złożony z dwunastu kolorów, które oczywiście możesz ze sobą mieszać. Taki komplet, złożony z większej ilości barw, pozwoli Ci na swobodne używanie wielu kolorów i oswojenie się z malowaniem.
Najwięcej używa się koloru białego, ponieważ jest on wykorzystywany jako podkład oraz do rozjaśniania innych kolorów. Jeśli będziesz potrzebować go więcej, później możesz dokupić sam biały kolor w osobnej buteleczce ❗️
Farby do tkanin dostępne są w wersji w płynie lub w sprayu, w tym poradniku użyjemy jednak tych płynnych, w tubkach.

Malowanie Po Materiale

🖌 Dodatkowo, będą potrzebne Ci pędzle, najlepiej kilka rozmiarów i wielkości, dla swobodnego tworzenia oraz paleta, na której możesz mieszać ze sobą farbki.
Oczywiście, potrzebujesz również materiału, czyli przykładowo koszulki lub torby, na której będziesz tworzyć swoje dzieło. Farby do malowania tkanin oraz wszystkie potrzebne dodatki kupisz w stacjonarnych sklepach artystycznych oraz internetowo.

➡️ W naszym sklepie posiadamy zestawy farb do barwienia tkanin w tubkach lub słoiczkach.

 

 

Farby do materiałów

Pewnie zastanawiałeś się na czym można malować farbami do tkanin
Możesz malować praktycznie na wszystkim ❗️

✅ Jeśli tylko materiał przyjmie farbę oraz jesteś w stanie utrwalić dzieło za pomocą żelazka, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Najlepsze na początek będą jednak ubrania i tkaniny, które posiadają w składzie bawełnę czy len, ponieważ dobrze się na nich maluje.
Poniżej przedstawiam propozycje, na czym można tworzyć obrazy farbami do malowania tkanin:
⭐ kurtka jeansowa,
⭐ bawełniana torba,
⭐ trampki,
⭐ kurtka skórzana,
⭐ koszulka,
⭐ bluza,
⭐ zasłony,
⭐ obrus.

Materiał Do Malowania

☝️ Są to tylko niektóre z tkanin, które śmiało możesz ozdobić i pomalować oraz dać im nowe życie.

 

 

Malowanie na ubraniach

Farby do ubrań są, pędzle są, materiał jest, ale jak malować na ubraniach
Stworzyłam dla Was przystępną instrukcję, do której dołączyłam zdjęcia, żeby pokazać jak wygląda cały proces tworzenia pięknych i niepowtarzalnych dodatków.

✅ Ja wybrałam czarną, bawełnianą torbę, którą można zakupić online w niskiej cenie – jeśli wiesz, że będziesz dużo tworzyć, polecam kupić od razu kilka sztuk. Taka torba świetnie nada się na zakupy lub jako dodatek, zamiast torebki czy plecaka.

✅ Przed przystąpieniem do pracy należy wyprać oraz wyprasować torbę (lub jakikolwiek inny materiał, który będzie malowany), ponieważ sprawia to, że farba łatwiej się nakłada. Przygotuj sobie sporo miejsca do pracy, żeby móc rozłożyć torbę oraz farby z pędzlami, paletę i słoiczek z wodą do płukania pędzelków.
Pod tą częścią torby lub innej tkaniny, którą będziesz malować, podłóż kartkę papieru, ponieważ czasami farbki mogą przebijać na drugą stronę materiału.

Czarna Bawełniana Torba

 

 

✅Jeśli już wiesz, co chcesz namalować, zabierz się do naszkicowania konturów na torbie – na czarnej najlepiej sprawdzi się biała kredka, a na innym materiale ołówek lub ciemna kredka.

Szkic na materiale

✅ Po wstępnym szkicu możesz zabrać się za zamalowanie go, czyli zrobieniu podkładu z białej farby. Nie jest to konieczne, ale gwarantuję, że na białym podkładzie łatwiej się maluje, ponieważ kolorowa farba nie wsiąka już w materiał, ale zostaje na białym tle. Dzięki temu zużywasz mniej farbek oraz kolory są bardziej intensywne i łatwiej się nakładają.
Farby do materiałów nakładamy bezpośrednio na tkaninę, nie rozcieńczamy ich wodą.  

Malowanie po Materiale

 

Farby do ubrań wysychają dosyć szybko, więc kilkadziesiąt minut po nałożeniu białej farby możesz zabierać się za najlepszą część, prawdziwe malowanie!
Daj się ponieść fantazji, mieszaj kolory i twórz nowe odcienie, żeby stworzyć najpiękniejsze dzieło. Po skończonej pracy, dokładnie umyj pędzelki pod wodą z mydłem oraz zamknij szczelnie farby, żeby mogły posłużyć Ci dalej.
Gotowe dzieło pozostaw do wyschnięcia, najlepiej na całą dobę. Po upływie tego czasu możesz zabrać się za utrwalenie gotowej pracy.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Farby do tkanin, jak utrwalić?

Po wyschnięciu materiału musimy utrwalić go, żeby móc go później prać bez zniszczenia namalowanego obrazka. Gotowe ubranie bądź inny materiał należy wyprasować, najlepiej na lewej stronie lub przez kartkę papieru. Dzięki utrwaleniu termicznemu, farby do tkanin użyte na materiałach będą trwałe i odporne na pranie. Najlepiej prać takie ubrania ręcznie lub w pralce, ale w temperaturze maksymalnie trzydziestu stopni.

Czy farby do tkanin się spierają?

Po odpowiednim utrwaleniu oraz właściwych warunkach prania, farby do materiałów są niespieralne.

Ile kosztują farby do ubrań?

Cena zależy od tego czy kupisz pojedyncze farby, czy cały zestaw. Różnią się również pojemnością tubek i butelek oraz producentem. Za zestaw farb do tkanin zapłacisz kilkadziesiąt złotych.