Malowanie rozwija kreatywność i ma niebagatelny wpływ na wyobraźnie dziecka. Farbki można ze sobą mieszać, dzięki czemu mogą powstawać nietypowe kolory, a mnogość technik malarskich sprawia, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Należy zauważyć, że farbki mogą być wykorzystywane nie tylko przez dzieci. Mogą służyć również młodzieży, a nawet dorosłym, aby dać upust swojej wizji artystycznej, wyciszyć się lub po prostu stworzyć piękne dzieło.
Najczęściej używanymi farbkami dla dzieci są farbki plakatowe oraz farbki akwarelowe. Do tego obowiązkowymi akcesoriami są oczywiście pędzelki, fartuszki i palety. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rodzaje farbek dla dzieci wraz z ich najważniejszymi cechami.
Jakie farby do malowania palcami?
Farbki dla dzieci do malowania rękami są wdzięcznym produktem, od którego w zasadzie należy zacząć przygodę z farbkami. Dedykowane są dzieciom już od drugiego roku życia, a więc tym, które już nie mają odruchu brania wszystkiego do buzi, lecz nie do końca radzą sobie jeszcze z trzymaniem pędzla.
Farby do malowania palcami są bezpieczne, ponieważ dopuszczone są do kontaktu ze skórą i są łatwo zmywalne. Aby móc zacząć ich używać nie potrzebujemy wody, gdyż odpowiednio gęsta konsystencja pozwala na aplikowanie farby na dany materiał zaraz po ich odpieczętowaniu.
Zabawa farbkami do malowania placami to duża przyjemność, która nie tylko bawi, lecz rozwija. To, że maluch nie jest jeszcze w stanie tworzyć wyraźnych i konkretnych dzieł nie oznacza, że takie malowanie jest kompletnie pozbawione sensu. Sam kontakt z farbą, różnymi kolorami, odbijanie śladów własnych stóp czy rąk świetnie wpływa na rozwój motoryczny, a także wyobraźnie dziecka. Dzieła wykonane przez małego artystę to także niesamowita pamiątka, do której z pewnością chętnie będziemy wracali za jakiś czas. Malowanie palcami to także dobra zabawa dla całej rodziny.
Farbki plakatowe
Farbki plakatowe, lub inaczej tempery podobnie jak farbki do malowania palcami są gotowe do pierwszego użycia bez konieczności korzystania z wody. Występują zazwyczaj po 6-12 sztuk w opakowaniu w formie półpłynnej w plastikowych pojemnikach lub tubkach.
Dużą zaletą farbek plakatowych jest to, że posiadają bardzo żywe kolory i w wysokim stopniu kryją daną powierzchnię, a więc wszelkie pociągnięcia pędzlem są bardzo wyraźne. Dodatkowym atutem jest fakt, iż można za ich pomocą malować nie tylko powierzchnię papieru, lecz np. szkło czy drewno. Już niewielka ilość farby może zapewnić doskonałą widoczność kolorów, dzięki czemu farby plakatowe są bardzo wydajne i wdzięczne przy każdej pracy. Należy jednak pamiętać, że powyższe cechy dotyczą tylko i wyłącznie dobrej jakości farbek dla dzieci, które możesz zakupić kilkając w >>TU<<.
Akwarele, czyli farby wodne
fot.: pixabay.com
W przeciwieństwie do farb plakatowych oraz malowania palcami farby akwarelowe wymagają kontaktu z wodą, aby móc ich używać. Występują w formie twardych pastylek, które trzeba rozpuścić w wodzie, aby konsystencja zmieniła się na pożądaną.
Barwniki farby ulegają rozcieńczeniu, co sprawia, że udaje się uzyskać bardzo delikatne odcienie, niemal półprzezroczyste. Dzięki czemu można tworzyć ciekawe prace, które nie wymagają wyrazistych kresek. Farbkami akwarelowymi polecamy malować na papierze o stosunkowo grubej gramaturze. To uchroni nas od sytuacji, w której kartka będzie pofalowana od nadmiaru wody.
Jakie farby akrylowe?
Farbki akrylowe tworzone są na bazie wody oraz żywicy akrylowej. To sprawia, że są całkowicie bezpieczne dla dzieci oraz zupełnie nietoksyczne. Zalecane są do tworzenia dzieł na różnych powierzchniach.
Dużym atutem farb akrylowych jest ich wysoka uniwersalność. Farby akrylowe — jak używać? Jeżeli je lekko rozcieńczymy, wówczas przypominają farby plakatowe, jednak po mocnym rozcieńczeniu będą niemal identyczne jak akwarele. Dodatkowo warto wspomnieć, że bardzo szybko wysychają, tworząc odporną na wodę i elastyczną powłokę.
Jakie farby witrażowe?
Farby witrażowe cechują się dużymi możliwościami w porównaniu do swoich poprzedników. Jeżeli mają służyć dziecku, to z pewnością warto wybrać farby witrażowe na bazie wody. Dodatkowo można wybierać spośród wersji kryjących lub transparentnych. Taki rodzaj farb będzie doskonałym pomysłem do tworzenia indywidualnych prezentów, oraz malowania na szkle czy ceramice. Aby ich używać nie potrzeba wprawnej ręki. Należy jednak pamiętać, że stosunkowo długo schną i ciężko jest je zmyć.
Zabawa farbami witrażowymi może być doskonałym pomysłem na urozmaicenie nauki technik malarskich oraz ciekawym wyzwaniem.
Jakie farbki do malowania twarzy?
Istnieje pewna grupa produktów, które wprost kochają wszystkie dzieci. Są łatwo zmywalnie, nietoksyczne i zapewniają możliwość dowolnej charakteryzacji na każdą okazję. To oczywiście farbki do malowania twarzy, które są częstą atrakcją na balach, karnawałach, urodzinach i imprezach szkolnych. Aby móc z nich korzystać nie potrzeba wielkiego talentu, wystarczy odrobina wyobraźni. Farbki mogą występować w formie sztyftów lub być ułożone na paletce.
Dużo pytań oscyluje wokół tego jak zmyć farby do twarzy. Zanim w ogóle zaczniemy wykonywać tę czynność, powinniśmy się upewnić, że wybranego produktu można łatwo się pozbyć. Najczęściej używa się do tego mydła z wodą lub delikatnego mleczka kosmetycznego.
Dobrym pomysłem jest nałożenie farbki do malowania twarzy na dowolny odcinek skóry, aby móc przekonać się, czy podczas tarcia farba zostaje na skórze. Jeżeli tak, to lepiej nie używać takiego środka na twarz.
Farby dla dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych
fot.: pixabay.com
Zajęcia plastyczne w szkole to zazwyczaj miejsce, w którym dzieci uczą się prawidłowego korzystania z farbek i ich różnych zastosowań. Styczność z nimi mają także na świetlicach i zajęciach dodatkowych. Warto pamiętać, że farbki mogą być wdzięcznym polem do popisu nie tylko dla dzieci, ale także młodzieży i dorosłych. Mowa tutaj między innymi o takich rodzajach farbek jak:
- Farby witrażowe – jak już wcześniej wspomnieliśmy, są one stworzone do malowania po szkle. Możemy nimi śmiało udekorować kawałek lustra, szyby, czy wazony oraz szklane butelki. Butelki z farbą są niezwykle komfortowe w użytkowaniu i ma się wrażenie, jakby się korzystało z pisaka, a nie farby;
- Farby do tkanin – to pole do popisu zarówno dla dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych. Za ich pomocą można stworzyć indywidualne i niepowtarzalne stylizacje, których z pewnością nie posiada nikt na świecie. Występują w formie pisaków lub w tubkach. Schną w ciągu 2 godzin, a dzięki przeprasowaniu żelazkiem będą niezmywalne podczas prania;
- Farby olejne – służą bardziej wymagającym użytkownikom, którzy potrafią już malować. Stworzone do malowania na płótnie ustawionym na sztaludze. Do ich używania potrzebna jest dokładność i precyzja wykonywanych ruchów.
Jak więc możemy zauważyć malowanie farbkami, jest zarezerwowane nie tylko dla dzieci. Z takiej zabawy w różnych formach mogą skorzystać także nastolatkowie oraz dorośli. To doskonały sposób na relaks i wyciszenie, a także miłe spędzenie czasu.
Farbki dla dzieci ze względu na wiek
Ze względu na bardzo duży wybór farbek, nierzadko rodzice mają spory dylemat, jakie farby wybrać dla dziecka. Poniżej opisaliśmy jak wybrać farbki dla malucha ze względu na wiek. Dzięki czemu można dowiedzieć się jakie farbki warto wprowadzać na poszczególnych etapach rozwoju pociechy. Pamiętajmy jednak, że granice te są umowne i należy traktować je z dystansem. Chodzi między innymi o fakt, iż każde dziecko posiada własne tempo rozwoju. Niektóre maluchy mogą nie lubić brudzenia rąk, stąd farby do malowania palcami nie będą dobrym pomysłem. Najważniejsza podczas malowania jest dobra zabawa.
Jeżeli szukasz najlepszej jakości farbek dla dziecka w każdy wieku to wystarczy, że klikniesz >>>TU<<<
Farby dla dzieci do 4 roku życia
Farbki dla najmłodszych to grupa produktów, które polecane są dla najmniejszych artystów. To między innymi farbki dla 2 latka i nie tylko. Aby ich używać nie trzeba szczególnych umiejętności. Oczywiście z niżej wymienionych farbek mogą korzystać także starsi użytkownicy, gdyż sprawdza się dobrze w każdym wieku. Zapewniają sporą dozę zabawy, a przy tym są całkowicie bezpieczne:
- farby do malowania palcami
- farby w sztyfcie
- farby jadalne
- farby plakatowe
Farby dla dzieci od 5 roku życia
Druga grupa farbek skierowana jest dla dzieci od 5 roku życia. To produkty dla bardziej zaawansowanych maluchów, które pragną dać upust swojej kreatywności w lepszym wydaniu. Poniższe pozycje zapewniają szerokie możliwości eksperymentów z farbami.
- farby akrylowe
- farbki do ubrań
- farby do szkła
- farby akwarelowe
- farby do twarzy/ciała
- farby olejne
Jakie farby szkolne dla dziecka?
fot.: pixabay.com
Chociaż nie istnieje taki rodzaj farbek, to na niektórych opakowaniach producentów możemy znaleźć takie hasła. Są to często farby plakatowe, które stanowią najbardziej popularny gatunek farb. Podobnie zresztą jest z farbkami akwarelowymi, które również stanowią popularny punkt na liście zakupów wyprawki szkolnej.
Oba wymienione rodzaje farbek pozwalają na uzyskanie najbardziej zadowalających efektów, nawet bez szczególnych umiejętności, ponieważ są łatwe w użyciu. Oczywiście nie można mówić o malowaniu, jeżeli na wyposażeniu ucznia nie ma takiego przedmiotu jak pędzel do malowania. Pędzle szkolne wykonane są najczęściej z plastikowych trzonków ze sztucznymi włóknami. Wybór kształtu oraz grubości zależy od efektu jak chęć się osiągnąć, jednakże najpopularniejszym wyborem są po prostu zestawy pędzlów szkolnych.
Przydatnym akcesorium może okazać się także paleta do farb, szczególnie jeżeli dziecko będzie używało farb w tubkach. Dzięki niej możliwe jest właściwe dawkowanie produktu, czy eksperymentowanie z mieszaniem kolorów.
Malowania farbkami zarówno w domu w czasie wolnym, jak i w szkole podczas zajęć to doskonały pomysł na spędzenie czasu, rozwijanie kreatywności oraz wyobraźni. Różne rodzaje farb dają szerokie możliwości. Oprócz tego, tak jak mogliśmy wyczytać w artykule to dobra zabawa nie tylko dla dzieci, ale także dla młodzieży i dorosłych. Można więc malować w pojedynkę, albo zaangażować w to całą rodzinę.