Rodzaje farbek dla dzieci

W dzisiejszym artykule wymienimy oraz poddamy szczegółowej analizie rodzaje farb🎨 dla dzieci. Malowanie jest dość drogą pasją, a ogrom przyborów plastycznych dostępnych na rynku może być dla wielu osób konfundujący. Samych ołówków do szkicowania jest kilka rodzajów, nie wspominając już nawet o innych artykułach rysowniczych. Nie ma jednak co się zrażać. Wystarczy poświęcić paręnaście minut na doedukowanie się w tym zakresie, a wszystko od razu stanie się o wiele bardziej zrozumiałe. Tak jak powiedziane to zostało już wcześniej, dziś na warsztat weźmiemy różne rodzaje farb.

 

Pierwszym z nich są farby plakatowe dla dzieci.

Są one raczej farbkami dla małych dzieci. Główną ich zaletą jest to, że są to farby nietoksyczne dla dzieci. Bez żadnego ryzyka można malować nimi gołymi rękami, bez używania pędzli, dzięki temu nawet dzieci w wieku przedszkolnym mogą z nich korzystać. Farbki do malowania dla dzieci najczęściej dostać można w tubkach, rzadziej – w butelkach. Skład farb plakatowych w tubce opiera się głównie na bazie wody. Z tego względu ich krycie jest nieco gorsze w porównaniu do innych rodzajów farb. Są czymś pomiędzy farbami akrylowymi i farbami akwarelowymi, zarówno pod względem konsystencji, pracy z nimi, jak i tym w jaki sposób prezentują się na papierze po wyschnięciu. Farbki plakatowe w tubkach dla dzieci mają lepszą przyczepność niż farby akwarelowe.
Można malować nimi nie tylko na kartkach papieru, ale również na
✔️kartonie,
✔️drewnie,
✔️ceramice
✔️kamieniu.

Farby plakatowe dla dzieci

W zależności od rodzaju powierzchni, intensywność koloru będzie się zmieniała. Jeżeli zależy nam, aby kolory były ciemniejsze i bardziej kryjące możemy położyć więcej warstw farbek dla dzieci. Po wyschnięciu farba staje się bardziej szorstka, ma matowe wykończenie.

⭐Spośród firm produkujących farby plakatowe dla dzieci, można wyróżni:
✅farby w tubie dla dzieci astra,
✅bambino
✅colorino
✅herlitz.

Farby plakatowe sprzedawane są na sztuki lub w zestawie farbek, najczęściej o 12, bądź 24 kolorach. Kupno zestawu farb plakatowych jest jednak dużo bardziej opłacalny. W zestawie farbek dla dzieci cena pojedynczej tubki jest zazwyczaj niższa, niż gdybyśmy kupowali tylko jeden kolor.

 

Farba akwarelowa

Farby akwarelowe farbami wodnymi. Bez wody nie da się nimi malować. Farbki akwarelowe składają się z rozdrobnionej substancji barwiącej, czyli pigmentu oraz spoiwa, które jest rozpuszczalne w wodzie i, dzięki któremu można farbami akwarelowymi malować. Oprócz tego dodaje się do nich także wodę oraz środki zmiękczające i rozjaśniające.
Na niektórych forach internetowych można znaleźć wiele zapytań o to, czy farby akwarelowe są toksyczne. Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie nie. Gdyby wodne akwarele były toksyczne, nie mogłyby być dopuszczone do codziennego użytku przez ludzi. Tym bardziej, że farby akwarelowe szkolne wykorzystywane są jako farby akwarelowe dla dzieci.

☝️W farbach akwarelowych wodnych spoiwem jest guma arabska (oznaczana symbolem E414).
Składnik ten znany i wykorzystywany jest już od ponad trzech tysięcy lat. Obecnie występuje on między innymi w:
✔️maseczkach pielęgnacyjnych,
✔️na znaczkach pocztowych,
✔️cukierkach,
✔️napojach bezalkoholowych
✔️w syropie na kaszel.
 

Mało tego guma arabska jest prebiotykiem, który korzystnie wpływa na florę bakteryjną naszego układu pokarmowego. Także, ponownie odpowiadając na pytanie – Farby akwarelowe nie są toksyczne i nie mogą wyrządzić nam żadnej krzywdy, jeżeli tylko będziemy używać ich zgodnie z przeznaczeniem.

 

Farby akwarelowe różne kolory

 

Jak malować farbami akwarelowymi❓

Farby wodne akwarele są bardzo proste w obsłudze. Do malowania nimi potrzebujemy jedynie pędzla oraz wody. Istnieją różne techniki nakładania ich na papier, jednak najbardziej popularną z nich jest moczenie pędzla w wodzie, następnie w farbie, po czym rysowanie. Im więcej użyjemy wody, tym kolory będą jaśniejsze i bardziej rozmyte. Jeżeli chodzi o akwarele w tubkach, możemy nałożyć je bezpośrednio na papier, bądź rozcieńczyć uprzednio w wodzie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Profesjonalne farby akwarelowe można zakupić właśnie w formie:
✅tubek,
✅kostek,
✅a nawet pisaków.

Farby akwarelowe dla plastyków są oczywiście znacznie lepszej jakości od tych typowo szkolnych. Różnią się przede wszystkim intensywnością kolorów. Farby akwarelowe profesjonalne można także kupować na sztuki i mają dużo większy wybór jeżeli chodzi o kolory. W ofercie niektórych firm znaleźć można nawet metaliczne akwarele.
☝️Najbardziej popularnymi akwarelami są farby akwarelowe astra. Farby akwarelowe astra mają 12 lub 24 kolory. Akwarele astra mają postać suchych guziczków. Po zwilżeniu ich wodą można zacząć malować. Farby astra akwarelowe wysychają na matowo, co pozwala na malowanie technikami zbliżonymi do gwaszu, jeżeli nałożymy więcej warstw.

 

 

Farby akrylowe

Farbki akrylowe używane są głównie do malowania na płótnie, choć dobrze sprawdzą się na wielu powierzchniach. Świetnie wyglądają np. na drewnie.
☝️Farby akrylowe najczęściej sprzedawane są w tubkach. Istnieją dwa podstawowe ich rodzaje:
✔️emulsje
✔️emalie.
Te pierwsze charakteryzuje odporność na zmywanie wodą, natomiast te drugie przeznaczone są do pokrywania metalu drewna oraz tworzyw sztucznych.
Farby akrylowe do płótna należą do grupy farb emulsyjnych. Oprócz standardowych odcieni dostępne są
✅farby akrylowe metaliczne
✅farby akrylowe pastelowe.|

Wśród znanych marek wyróżnić możemy
farby akrylowe Happy Color
farby akrylowe Koh-i-Noor.

☝️Happy color farby akrylowe są bezwonne, nietoksyczne i mają kremową konsystencje. Po wyschnięciu są wodoodporne.

 

 

Farby do malowania po szkle

Farby do malowania na szybie nie są zbyt popularne, dlatego wiele osób nie wie jakie farby nadają się do malowania po szkle. Zestaw do malowania na szkle bez problemu zakupimy przez internet lub w sklepie z wyposażeniem plastycznym.
☝️Farby witrażowe podzielić możemy na następujące kategorie:

✔️Farby spirytusowe – charakteryzuje je silny zapach, przez co nie wolno pracować nimi w niewentylowanych, zamkniętych pomieszczeniach. Ten rodzaj farb witrażowych do malowania na szkle przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych. Cieszą się dobrą opinią wśród profesjonalistów. Są jedną z najlepiej kryjących farb witrażowych.

✔️Farbki witrażowe wodne – są równie dobre, co pozostałe farby witrażowe profesjonalne, natomiast ich powierzchnia nie jest tak odporna na zarysowania. Schną przez ok. 2 dni.

✔️Farby transparentne – profesjonalne farby witrażowe, które wykorzystywane są na wielu powierzchniach. Mają bardzo dobre krycie. Do pełnego wyschnięcia potrzebują aż dwóch dni.

✔️Konturowe farby witrażowe – wymagają odpowiedniego przechowywania z racji tego, że nie są odporne na niską temperaturę i wilgotność powietrza. Są łatwe w użyciu, dlatego można wykorzystać je do malowania na szkle dla dzieci.

Farby witrażowe amos to typowe farby do malowania na szkle dla dzieci. Mają gęstą, żelową kosystencję, a po wyschnięciu pozostają wypukłe. Producenci farbek witrażowych dla dzieci często oferują farby witrażowe z szablonami. Farby witrażowe do malowania na szkle można kupić w pojedynczych buteleczkach, jak i w zestawie do malowania na szkle.

 

 

Dobre farby do ubrań

Farby do malowania ubrań często nie spełniają wymagań konsumenta – nie są wystarczająco kryjące, zmywają się po pierwszym praniu. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem upewnić się o dobrej jakości farb do malowania na tkaninie.
Godnymi polecenia, profesjonalnymi farbami do ubrań są farby Kreul Javana Silk Paints. Są to farby do tkanin w tubkach, które są również bezpieczne dla dzieci. Profesjonalne farby do ubrań powinny charakteryzować się przede wszystkim trwałością.

Farby do ubrań dla dzieci

Farby do malowania na ubraniach dostępne są w:
✅prayu,
✅tubkach,
✅pisakach
✅słoiczkach.

Jeżeli zaś chodzi o zestawy farb do malowania ubrań, w tym zestawy farb dla dzieci, warto zwrócić uwagę chociażby na firmę Avec.

 

Farby artystyczne olejne

Farby olejne do obrazów należą do grupy farb emaliowych. Głównymi ich składnikami są pigmenty, nadające farbie odpowiedni odcień oraz składniki wiążące – używane w celu zaoszczędzenia pigmentu. W naturalnych farbach olejnych do malowania obrazów jest to olej suszący.

Często pojawiają się pytania o to, dlaczego farba olejna nie schnie ❓ oraz jak długo schną farby olejne❓
Odpowiedź na te pytania znajduje się właśnie w jej składzie.
☝️Oleje zawarte w farbach artystycznych olejnych potrzebują dużo czasu na to, aby wyparować, dlatego właśnie schną one tak długo, czyli od 24 godzin do nawet 12 dni – im farba bardziej naturalna, tym dłużej będzie schła.
Farby olejne dla początkujących powinny mieć jak najbardziej naturalny skład – czyli zawierać jak najwięcej olejów roślinnych – aby początkujący artysta miał więcej czasu i możliwości na dokonanie poprawek. Powinien też wiedzieć ja mieszać farby olejne i posiadać do tego celu podstawowe kolory farb olejnych.
Biała farba olejna artystyczna będzie tu absolutną podstawą. Dzięki niej będziemy mogli uzyskać praktycznie każdy odcień.

Farby olejne dla dzieci

 

Jak i na czym malować farbami olejnymi❓

Farbami olejnymi profesjonalnymi najczęściej maluje się na płótnie, ale równie dobrze sprawdzi się ona na drewnie czy metalu. Przy równomiernym rozprowadzaniu jej może okazać się ona zbyt gęsta, dlatego przydatny może okazać się rozcieńczacz w postaci terpentyny lub spirytusu. Poza tym malowanie farbami olejnymi zasadniczo niewiele różni się od malowania farbami akrylowymi.

Farby olejne, a dziecko

W niektórych źródłach dowiedzieć się można, że farba olejna zawiera w sobie substancje szkodliwe i dzieci nie powinny mieć z nimi jakiejkolwiek styczności. Prawdą jest, że po dostaniu się farby do przewodu pokarmowego, bądź płuc, konieczna będzie natychmiastowa interwencja lekarza. Poza tym farby olejne raczej nie są szkodliwe. Mimo wszystko warto jednak zwrócić uwagę na skład i unikać przede wszystkim metali ciężkich. ⭐Dla bezpieczeństwa dobrze jest malować w pomieszczeniach z przewiewem, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko przedostania się składników farby do organizmu.

 

Farby do malowania palcami

Malowanie palcami definitywnie brzmi jak wspaniała zabawa, zwłaszcza dla dzieci, które de facto będą głównym klientem docelowym farbek do malowania palcami. Spośród farb do malowania rękami dla dzieci wyróżniamy: farby do malowania rękami z tubki lub słoika oraz podkładki do stemplowania.
⭐Farby dla dzieci do malowania palcami:
✔️rozwijają zdolności sensoryczne dziecka,
✔️wzmacniają jego mięśnie dłoni i palców.

Farby do malowania palcami dla dzieci i dorosłych

Farby do malowania palcami są bezpieczne dla dzieci, nie nadają się jednak dla np. rocznego dziecka. Powodem tego jest między innymi to, że bardzo małe dzieci mogą połknąć farbę. Zestaw do malowania palcami dostępny będzie do zakupienia w sklepach z zabawkami, a nawet w niektórych drogeriach.
➡️Farby do malowania colorino oraz farby do malowania herlitz znaleźć można chociażby w Rossmanie. Colorino farby do malowania palcami można zakupić także przez internet.
➡️Nietoksyczne farby do malowania palcami świetnie sprawdzą się jako element rozrywki w przedszkolu oraz zabawach w domu.

 

Farba w sprayu

⭐Kolejnym rodzajem farby jest farba spray.
⭐Wyróżnić można cztery rodzaje farb w sprayu:

Farba w sprayu do drewna

Farba do drewna w sprayu nadaje drewnu kolor oraz wyczuwalną w dotyku fakturę. Jest łatwa w aplikacji, musimy jednak pamiętać, że jeżeli drewno będzie stało na zewnątrz, kolor farby może wyblaknąć. Farba do mebli w sprayu jest dostępna także w formie zabezpieczającego lakieru bezbarwnego o matowym lub błyszczącym wykończeniu.

Farba w sprayu do plastiku

Farba w sprayu do mebli plastikowych nadaje się do malowania plastikowych mebli ogrodowych, zabawek dla dzieci lub plastikowych części samochodowych. Przed użyciem farby do plastiku w sprayu na przedmiocie, który będzie stał we wnętrzach mieszkalnych, powinniśmy upewnić się, że nie jest ona szkodliwa dla naszego zdrowia. Oczywiście farby w areozolu do plastiku nie można używać w zamkniętych pomieszczeniach. Malować zawsze powinniśmy na zewnątrz.

Farba w sprayu do metalu

Jaka farba w sprayu do metalu
Farba do metalu w sprayu może mieć różne wykończenia. Najlepszym wyborem będzie taka o wykończeniu płaskim, błyszczącym, bądź matowym. „Płaski” i matowy spray do metalu bardzo dobrze zakrywa niedoskonałości na powierzchni, na której jest położona. Z kolei farba spray do metalu o błyszczącym wykończeniu jest gładka, odporna na plamy i łatwa w czyszczeniu.

Farba w sprayu do szkła

Farba w sprayu do szkła może być wykorzystywana zarówno w celach artystycznych, jak i bardziej praktycznych – np. w celu zmatowienia przejrzystej szyby bez konieczności jej wymiany. Za pomocą farby do szkła spray możemy osiągnąć efekt zmrożonego szkła. Malowanie szkła sprayem z pewnością jest świetnym sposobem, aby dać upust naszej kreatywności. Spray do malowania szkła bardzo efektownie wygląda na szklanych wazonach, czy naczyniach. Farba do szkła w sprayu, zwłaszcza ta metaliczna lub brokatowa daje naprawdę wspaniały efekt artystyczny.

 

 

Farby temperowe

Farby tempery to mieszanka
✔️pigmentu,
✔️emulsji temperowej,
✔️oleju
✔️wody.

⭐Wśród farb temperowych wyróżnić możemy tempery suche i tłuste.
Farba tempera dla dzieci bardzo często wykorzystywana jest na zajęciach plastycznych w szkołach. Najbardziej powszechnymi rozmiarami są farby tempera 0.5 L i farby tempera 1 L. Zazwyczaj farby temperowe zakupić można w butelkach lub tubkach.

 

Akcesoria do malowania farbami

Aby malować farbami w sposób wygodny i zorganizowany, warto zaopatrzyć się w odpowiednie do tego akcesoria.

Akcesoria do malowania palcami
⭐Przydatny będzie pojemnik na wodę do malowania farbami. Może być to zarówno zwykły kubek na wodę, jaki i specjalny kubeczek do farb.
⭐Oczywiście potrzebne będą nam również pędzle, sztaluga, płótno oraz dowolnego wyboru farby.

 

 

 

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie farby do malowania dla dzieci?

Dla dzieci najlepiej nadadzą się farby plakatowe lub farby do malowania palcami. Są one proste w użyciu, niedrogie i nie wymagają specjalistycznych narzędzi aby z nich korzystać.

Jakimi farbami malować ubrania?

- Ubrania powinno malować się farbami do ubrań i tkanin.

Jakimi farbami malować na szkle?

Do malowania na szkle posłużą nam specjalne farby do malowania po szkle. Można zakupić je w sklepie plastycznym, bądź przez internet.