Jaki wpływ na dziecko ma malowanie farbkami?

🖌 Jest wiele sposobów na kreatywne i ciekawe spędzenie czasu z maluchami, ale również ze starszymi dziećmi. Rysowanie na czystych kartkach oraz kolorowanie gotowych malowanek są najłatwiejszymi sposobami na zapewnienie dziecku chwili zajęcia.

🖌 Jeśli chcesz jednak czegoś bardziej wymyślnego, polecam zaopatrzyć się w farbki plakatowe lub akwarelowe, które zapewnią Tobie i Twojemu dziecku fajną zabawę w domowym zaciszu.
Oprócz zapełnienia wolnego czasu, malowanie farbami ma wiele zalet, ponieważ wpływa korzystnie na rozwój dziecka.

➡️ Przeczytaj artykuł, w którym dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat świetnych form zabawy z farbkami oraz tego, jak rozwijają najmłodszych.

 

Malowanie farbami nie tylko na papierze

✅ Klasycznym i najprostszym sposobem używania farbek jest korzystanie z nich za pomocą pędzelków, na białej lub kolorowej kartce. Malowanie farbami to dla dzieci naprawdę fajna zabawa, ponieważ są one dużo ciekawsze od kredek czy mazaków. Innym pomysłem na malowanie jest kupienie gotowych kolorowanek lub wydrukowanie ich ze strony internetowej i malowanie ich farbkami.

✅ Jest to duża nauka dokładności i cierpliwości, ponieważ trzeba uważać, żeby nie wyjeżdżać poza kontury kolorowanki. Równie dobrze, możesz naszkicować ołówkiem na czystej kartce łatwe wzory: serduszko, kwiatuszka czy jakieś zwierzątko.
Tę opcję polecam dla małych dzieci, które jeszcze nie mają tak dobrze wyrobionej rączki i raczej nie dadzą sobie rady ze skomplikowanymi kolorowankami, które mają drobne elementy.

➡️ W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostępnych jest wiele rodzajów farb, którymi można malować na różnych powierzchniach.

Malowanie Farbami

🎨 Farby plakatowe i akwarelowe najlepiej nadają się do używania na papierze. Szybko wysychają i są przyjazne dzieciom.
Są najlepszym wyborem do malowania dla małych dzieciaków, które uczą się korzystania z kredek, pisaków i farbek.
Do farb plakatowych nie potrzeba wody do rozcieńczania, są gęste i dobrze kryjące.
Farby akwarelowe potrzebują sporej ilości wody, mają delikatniejsze kolory i są zdecydowanie słabiej kryjące niż plakatówki.

🎨 Dla starszych dzieci fajnym sposobem na spędzenie czasu podczas zimnych i deszczowych dni są farby do malowania na szkle. Pozwalają one na ozdobienie szkła i ceramiki, które zazwyczaj leżą nieużywane w domu.
Mowa tu o słoikach, butelkach czy innych naczyniach. Jest to ciekawy pomysł, ponieważ oprócz tego, że dziecko może namalować, na co tylko ma ochotę, to później takie szklane naczynie może posłużyć za pojemnik czy inne pudełko.
🎨 Innym pomysłem na czas wolny jest malowanie farbami do tkanin. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia, ponieważ można ozdobić wszelkiego rodzaju ubrania oraz materiały, które też mamy zazwyczaj w domu. Własnoręcznie wymalowana koszulka czy kurtka, zasłony lub obrus – farbami do materiałów pomalujesz, co tylko zechcesz.
🎨 Moją ostatnią propozycją są farby olejne lub akrylowe, dzięki którym dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi artyści i profesjonalni malarze. Najlepszym podkładem pod te farbki są płótno lub podobrazie malarskie, które można położyć na biurku lub ustawić na sztaludze, co jest zdecydowanie bardziej wygodniejszą opcją.

➡️Jak widzisz, na rynku dostępnych jest całe mnóstwo farb, którymi możesz pomalować praktycznie wszystko. Twoje dziecko może rozwijać swoją kreatywność oraz umiejętności plastyczne.

 

Farby plakatowe dla dzieci

⭐ Najlepszym i najtańszym wyborem dla dzieciaków są farby plakatowe. Przystępna cena i łatwość użycia nie są ich jedynymi zaletami. Są to podstawowe farbki potrzebne na lekcjach plastyki w szkole podstawowej.
Świetnie nadają się również do malowania w domowym zaciszu, na zwykłych kartkach. Farby plakatowe zazwyczaj sprzedawane są w zestawach, które mają kilkanaście kolorów.

🖌 Najłatwiej używa się plakatówek w słoiczkach lub buteleczkach, ponieważ wygodnie moczy się w nich pędzelki. Pamiętaj, że do farb plakatowych nie musisz używać wody lub ewentualnie jej minimalną ilość.
🖌 Innym, równie dobrym wyborem dla dzieci są farby akwarelowe, czyli farbki wodne. Do malowania akwarelami konieczne jest użycie dużej ilości wody, po to, żeby je rozcieńczyć.

Malowanie Akwarelami

🖌 Obydwa rodzaje farb – plakatowe oraz akwarelowe są w pełni bezpieczne dla dzieci i wydajne. Dodatkowo, bardzo łatwo zmyć je ciepłą wodą z dodatkiem mydła, w razie ubrudzenia skóry.
🖌 Tutaj chcę również wspomnieć o fajnym sposobie malowania farbkami zamiast używania pędzelków – malowanie palcami. Mocząc palce w farbkach można nanosić ciekawe wzory na papier.
☝️ Ciekawym pomysłem na stworzenie dzieła może być zamoczenie całej rączki dziecka w farbce i odbicie jej na papierze.

 

Malowanie kolorowanek dla dzieci

✅ Zamiast kolorować kolorowanki kredkami lub mazakami, polecam spróbować pomalować je farbami plakatowymi. Jest to ciekawsza opcja, ale także trochę trudniejsza niż używanie kredek.

⭐ Dla młodszych dzieci wybierz kolorowankę, która ma większe elementy i grubsze kontury, a dla starszych możesz zdecydować się na bardziej skomplikowane wzory.
Tutaj świetnie nadadzą się także mandale i odstresowujące kolorowanki dla dorosłych, które mają bardzo dużo drobnych detali. Do tych polecam wybrać malutkie pędzle, którymi można precyzyjnie i dokładnie pomalować każdy element.

➡️ Kolorowanki możesz kupić w praktycznie każdym sklepie stacjonarnym i internetowym, ale równie dobrze możesz wydrukować kolorowanki, które ściągniesz za darmo online.

 

Korzyści płynące z malowania farbami

Malowanie Rączkami

✅ Jak wiadomo, rysowanie, kolorowanie i malowanie są dla dziecka fajną zabawą, a dla rodzica chwilą wytchnienia. Oprócz tego, malowanie niesie ze sobą wiele korzyści edukacyjnych, ale także emocjonalnych i fizycznych.
Między innymi, pomaga w rozwoju kreatywności oraz wspiera rozwój myślenia. Podczas malowania, dziecko używa większości obszarów mózgu i stymuluje go do dalszego rozwoju. Jest to niezwykle istotne w procesie uczenia się i rozwoju.

🎨 Najmłodsze dzieci podczas malowania mogą poprzez zabawę i naukę uczyć się kolorów oraz kształtów.
Dla starszych dzieci może to być forma odprężenia i zrelaksowania się, ale również wyrażania siebie.

🎨 Malowanie farbkami za pomocą pędzli daje szansę na rozwój umiejętności motorycznych oraz poprawienie koordynacji, co jest niezwykle ważne w dalszym rozwoju. Jest to także nauka cierpliwości i dokładności.
Jak widzisz, oprócz dobrej zabawy, malowanie farbkami to dla dzieci możliwość rozwijania wielu pozytywnych cech.

➡️W naszym sklepie internetowym znajdziesz wszystkie wymienione w artykule rodzaje farb oraz pędzle i papier do malowania.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Farby plakatowe, jak malować?

Do malowania wystarczą pędzle lub palce – bez użycia wody. Wystarczy nanosić je na papier i tworzyć.

Jak malować akwarelą?

Za pomocą pędzla i wody musisz mocno rozcieńczyć farbki i przenosić je na papier.

Jaki papier do akwareli?

Do akwareli najlepiej sprawdzi się grubszy papier, ponieważ podczas malowania musimy mocno namaczać pędzel wodą.