Jak malować farbami do szkła?

🎨 W tym artykule dowiesz się jakie farby do szkła i ceramiki wybrać oraz na jakich powierzchniach możesz nimi malować. Napiszę jak używać tych farbek, żeby przyozdobić kubki, wazony czy inne naczynia, którym możesz dać nowe życie.

➡️ Odpowiem także na kilka ciekawych pytań i nakreślę Wam bliżej temat malowania na szkle.

 

Farby do malowania szkła

Jakie farby do szkła wybrać
Przede wszystkim, zastanów się czy farb będziesz używać tylko Ty, czy również Twoje dziecko. Specjalne farby do szkła dla dzieci mają inne opakowania, ponieważ nie musisz używać ich za pomocą pędzelka.

Farby do Malowania PO SZKLE

🖌 Każda tubka farby ma aplikator, za pomocą którego możesz malować bezpośrednio na szkle. Końcówka jest cienka i pozwala na stworzenie precyzyjnych konturów, ale także wypełnianie obrazka. To idealny wybór dla dzieci.
Zazwyczaj, farbki do szkła sprzedawane są w całych kompletach, w których jest kilka lub kilkanaście kolorów, co pozwala na swobodne malowanie, bez konieczności mieszania poszczególnych barw między sobą.

🖌 Dla starszych dzieci lub dorosłych, polecam zakup farb do szkła i ceramiki w tubkach, którymi maluje się za pomocą pędzli. Do malowania na szkle potrzebujesz więc zestawu farb do ceramiki, kompletu różnej wielkości pędzli oraz paletę do wyciskania farbek i mieszania ich w razie potrzeby.
Farby do malowania na szkle dostaniesz w stacjonarnych sklepach dla artystów lub sklepach online.

➡️W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne rodzaje farbek do szkła, za pomocą których możesz zmalować co tylko zechcesz.

 

Na czym malować farbami do szkła

Jak sama nazwa wskazuje, farb do szkła możemy używać do malowania po szklanych naczyniach, ale nie jest to jedyne ich zastosowanie.

Poniżej przedstawię listę przedmiotów, na których śmiało możesz malować tymi farbami:
⭐ naczynia ceramiczne i porcelanowe – talerze, miski, kubki, filiżanki,
⭐ lustro,
⭐ słoik,
⭐ wazon,
⭐ butelka,
⭐ okno.

Pomalowany Świecznik

✅ Od razu zaznaczę, że nie musisz kupować szkła i naczyń ze sklepu. Jeśli masz w domu coś, co chciałbyś ozdobić, śmiało możesz tego użyć. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz powierzchnię przed malowaniem.
Na pewno wielu z nas posiada w domu chociaż kilka nieużywanych naczyń, które mogą zyskać nowe życie i znowu być w użytku. Jest to świetna opcja dla dzieciaków, ponieważ wystarczy, że wyciągniesz słoiki z szafki.

✅ Do tego farbki, trochę miejsca i już masz kreatywnie i wesoło spędzony czas. Farby do malowania szkła to świetna alternatywa dla klasycznego kolorowania czy rysowania, ponieważ jest to duża frajda.
Dodatkowo, później możesz pić ze swojego pięknego, nowego kubka czy jeść z kolorowego talerza.

 

Jak malować farbami do ceramiki i szkła

Malowanie farbami na szkle jest dosyć proste, musisz pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach.
Przede wszystkim, przed rozpoczęciem malowania, przygotuj odpowiednio przedmiot, który będzie ozdabiany.
✅ Umyj szkło dokładnie ciepłą wodą z mydłem i wysusz, a następnie odtłuść alkoholem.
Po wyschnięciu i odparowaniu środka odtłuszczającego, szklane naczynie jest gotowe do malowania.
Na szkle ciężko jest odbić kontur, więc możesz malować bezpośrednio według swojego pomysłu lub użyć taśmy klejącej do wykonania ciekawych wzorów geometrycznych.

🖌 Jeśli nie jesteś zainteresowany malowaniem samemu, na stronach internetowych są dostępne gotowe szablony do malowania na szkle. Wiele fajnych i kreatywnych pomysłów znajdziesz na stronach internetowych, gdzie ludzie wstawiają zdjęcia swoich prac.

Pomysły Na Malowidła Na Szkle

✅ Kiedy masz już pomysł na to, co będziesz malować – przygotuj farby, pędzle i paletę.
Teraz czas na najlepsze, czyli malowanie. Jeśli Twoje farbki nie są w stu procentach kryjące, możesz nałożyć więcej niż jedną warstwę. Dla urozmaicenia obrazków, możesz używać gąbeczki lub patyczków higienicznych zamiast pędzelków.
✅ Po skończeniu pracy, musisz odłożyć pomalowane szkło w ciepłe i suche miejsce, żeby mogło wyschnąć.
Po kilku godzinach możesz sprawdzić czy namalowany obrazek już wyschnął. Jeśli tak, teraz musisz utrwalić termicznie swoje dzieło. Pomalowany przedmiot trzeba umieścić w piekarniku na około 140 stopni na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut ❗️
✅ Tak utrwalone naczynie możesz myć ręcznie lub w zmywarce, ale tylko w niskiej temperaturze i na delikatnym programie.

 

Farby do szkła dla dzieci

🎨 Malowanie na szkle jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem. Farby do malowania ceramiki dla dzieci są w pełni bezpiecznie i nie uczulają.
Najlepiej zaopatrzyć się w cały zestaw farb do szkła, w którym tubki posiadają specjalne aplikatory. Jest to łatwiejsze niż malowanie pędzelkami, więc tę opcję polecam dla młodszych dzieci. Farbek z aplikatorami używa się bardzo łatwo, wystarczy nacisnąć tubkę i nałożyć na szklane naczynie ❗️

☝️ Jeśli nie masz więc pomysłu na zabawę i wolne godziny z dziećmi – farby do malowania na szkle są naprawdę fajną opcją. Dodatkową frajdę może sprawiać fakt, że przyozdobiony słoik czy naczynko, dziecko może użyć jako pojemnika na kredki czy organizera na biurko.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie farby do szkła wybrać?

Najlepiej zdecydować się na cały zestaw, w którym znajdziesz kilka lub kilkanaście kolorów. Jeśli wybierasz farby dla najmłodszych, dobrym wyborem będą farbki z aplikatorami. Dla starszych dzieci i dorosłych, polecam wziąć farby, które nakłada się pędzlem – dzięki temu możesz malować bardziej precyzyjne detale.

Jak malować farbami do szkła?

Jest to bardzo proste. Wystarczy przygotować i odtłuścić naczynie, a następnie malować po powierzchni, tak samo jak maluje się na kartce. Pamiętaj o równomiernym nakładaniu farby. Na koniec wystarczy utrwalić gotowe naczynie w piekarniku.

Gdzie kupić farby do malowania ceramiki i szkła?

Znajdziesz je w stacjonarnych sklepach artystycznych i papierniczych oraz w naszym sklepie internetowym.