Artykuły plastyczne dla dzieci

Artykuły plastyczne dla dzieci

Wszelkiego rodzaju prace plastyczne znakomicie wpływają na kreatywność dzieci. Pierwszą styczność z malowaniem, klejeniem, czy wycinaniem dziecko ma już w przedszkolu.
Działania artystyczne rozwijają:
✔️postrzegawczość
✔️wrażliwość słuchową, wzrokową i dotykową,
✔️stymulują wyobraźnię
✔️wspomagają ogólny rozwój dziecka.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby od samego początku zadbać o odpowiednie zaopatrzenie malucha w ciekawe materiały plastyczne dla dzieci.

 

Kredki dla dzieci

Jednym z podstawowych artykułów artystycznych dla dzieci są kredki. Pierwsze kredki nie powinny być ani zbyt drogie, ani trudne w obsłudze. Pamiętajmy, że w przyborach plastycznych do przedszkola nie muszą znaleźć się profesjonalne kredki. Na początek zdecydowanie wystarczy zestaw kredek dla dzieci z kredkami ołówkowymi. Są one o tyle wygodne, że nie zajmują dużo miejsca, można je kupić w praktycznie każdym sklepie i ze wszystkich przyborów plastycznych są chyba najmniej brudzące.

Kredki dla dzieci


⭐Zazwyczaj kredki są pierwszym narzędziem artystycznym, po który dzieci sięgają. Jeżeli nasza pociecha zainteresuje się plastyką, możemy zastanowić się nad zakupem lepszej jakości kredek artystycznych.
⭐W pierwszych krokach, stawianych przez młodego artystę dobrze sprawdzą się faber castell kredki. Są:
✅miękkie,
✅gładko suną po papierze,
✅nie kruszą się przy temperowaniu
✅bardzo dobrze się blendują i w razie pomyłki łatwo zmazać je gumką do ścierania.
Te cechy sprawiają, że fenomenalnie sprawdzają się one w rękach osób początkujących.

 

Farbki dla dzieci

Fajnym artykułem plastycznym dla dzieci są farby. Farby dla dzieci w tubkach to jeden z bardziej kreatywnych przyborów plastycznych. Malowanie nimi szczególnie wspomaga rozwój zmysłu dotyku, jeżeli dziecko nie używa pędzli, tylko maluje wyłącznie za pomocą rąk. Daje też znacznie więcej frajdy, z racji tego, że nieczęsto maluch ma tak dobrą okazję, aby bezkarnie ubrudzić ręce i dać się ponieść fantazji.

Farbki do Malowania dla Dzieci


Farby dla małych dzieci to najczęściej farby plakatowe. Ten rodzaj farb jest nieco mniej trwały od farb dla plastyków, do których zaliczyć można chociażby farby olejne, czy też akrylowe. Z reguły sprzedawane są w opakowaniach na 12 lub 24 sztuki i raczej w podstawowych kolorach, chociaż na rynku dostępne są również farby pastelowe dla dzieci. Mają one przepiękne, delikatne kolory, takie jak pastelowy róż, fiolet i subtelny błękit.
⭐Oprócz farb dla dzieci w tubkach zakupić można także nieco większe farby dla dzieci w butelkach. Starczą one na zdecydowanie dłużej. Przeciętna pojemność takiej butelki z farbą to około 1000ml, przy czym ceny nie są znowu takie wysokie w porównaniu do farb w tubkach.
⭐Bardzo ważną rzeczą, jeżeli chodzi o farby dla dzieci jest upewnienie się, że są one nieszkodliwe dla skóry dziecka. Najlepiej od razu kupić farby hipoalergiczne dla dzieci. Będzie to znacznie bezpieczniejsze i nawet jeśli nasze dziecko nigdy nie miało problemów z alergią i nie ma uczulenia na żaden składnik, to lepiej dmuchać na zimne.
⭐Należy też pamiętać o tym, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego kiedy maluje ono farbami, szczególnie jeśli jest to dziecko w wieku poniżej pięciu lat. Istnieje bowiem ryzyko, że włoży do buzi ubrudzone farbami ręce, bądź tubki i zatruje się.

 

Pisaki kolorowe

Najbardziej powszechnymi materiałami plastycznymi dla dzieci, zaraz po kredkach są kolorowe flamastry.

Mazaki Kolorowe dla Dzieci


➡️Mazaki występują w wielu wariantach.Spośród ich rodzajów wyróżnić można:
✔️cienkopisy,
✔️pisaki kolorowe,
✔️brushpeny,
✔️„magiczne” flamastry
✔️mazaki permanentne,
✔️mazaki zmywalne,
✔️mazaki pachnące
✔️mazaki dwustronne

Jak widać wybór kolorowych mazaków na rynku jest dość szeroki. To jakie wybierzemy zależy wyłącznie od naszych upodobań i preferencji, natomiast jeżeli chodzi o zakup flamastrów kolorowych dla małych dzieci, w wieku przedszkolnym, to dobrym wyborem będą mazaki kolorowe zmywalne. Uchronią one zarówno ubranie dziecka, jak i powierzchnie w domu, czy przedszkolu przed trwałym zabrudzeniem. Oprócz tego znacznie wygodniejsze w użyciu dla dzieci będą grubsze flamastry. Mazaki z cienką, trójkątnie zakończoną główką, bądź cienkopisy nadają się bardziej dla starszych dzieci, bo młodsze łatwo mogą je zniszczyć poprzez zbyt mocne dociskanie ich do papieru.

 

Bloki rysunkowe dla dzieci

W zestawie artykułów plastycznych dla dzieci zdecydowanie nie może zabraknąć bloku rysunkowego. Jest to bowiem główny materiał, na którym dzieci wykonują swoje prace.
Bloki rysunkowe mogą być wykorzystywane nie tylko do szkiców, ale też do:
✅malowania farbami,
✅wycinania,
✅składania origami,
✅wyklejania, itp.
Najczęstszym, standardowym rozmiarem jest blok rysunkowy a4, jak najbardziej można jednak znaleźć większe. Przykładowym, często wybieranym produktem jest blok rysunkowy canson.

 

Temperówka do kredek

Kredki i ołówki na nie wiele zdadzą się bez strugaczki do kredek. Wśród przyborów artystycznych dla dzieci wyróżnić można temperówkę do grubych kredek oraz temperówkę do trójkątnych kredek. Różnią się one przede wszystkim rozmiarem i kształtem szczelin, w które wkłada się kredkę, aby ją natemperować.

Temperówka dl Kredek

☝️Niektóre ostrzynki do kredek posiadają dwie lub czasami nawet więcej dziurek w różnych kształtach oraz rozmiarach. Jest to bardzo przydatne, ponieważ nie trzeba martwić się, zakupem nowej temperówki, ani tym, że natemperujemy nasze kredki nierówno.
Jeżeli nie dopasujemy rodzaju temperówki do kształtu kredki, możemy mieć trudności z jej naostrzeniem. Kredka może źle się natemperować, stępić, czy w skrajnych przypadkach nawet ulec zniszczeniu – zwłaszcza wtedy, kiedy posługuje się nią dziecko.
⭐Istnieje również ryzyko, że kredka utknie w środku lub ułamie jej się większa część grafitu, który zatka temperówkę.
⭐Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, aby strugaczka miała jak najwięcej szczelin do temperowania różnego rodzaju kredek. Oprócz tego dobrze by było, aby była ona zaopatrzona w pojemniczek na ścinki. Dzięki niemu nie będzie konieczności podchodzenia do pojemnika na śmieci, za każdym razem, gdy będziemy chcieli natemperować kredkę, czy ołówek.

 

Zestaw pędzli do malowania

Kolejnym przyborem plastycznym dla dzieci jest Zestaw pędzli do malowania farbami. Tak samo jak kredki nie na wiele przydadzą się bez temperówki – w tym przypadku farby na niewiele zdadzą się bez zestawu pędzli🖌 malarskich. Zestaw taki bez najmniejszego problemu dostaniemy w sklepie z artykułami plastycznymi dla dzieci, natomiast równie dobrze zakupić go możemy także w sklepie internetowym z artykułami plastycznymi dla dzieci.

Zestaw Pędzli do Malowania Farbami


⭐Jeżeli nie chcemy od razu kupować całego zestawu, w wielu miejscach będziemy mieć możliwość kupna pędzli🖌 na sztuki.
✔️Pędzle mają przeróżne kształty i rozmiary,
✔️Istnieje również ich podział na rodzaje włosia.
⭐Dla dzieci, które dopiero uczą się malowania farbami najlepsze będą pędzle o średnich rozmiarach. Łatwo będzie się nimi rysować proste kształty. Przy zakupie pędzli do szkoły, bądź przedszkola nie musimy martwić się też zbytnio o rodzaj włosia. Absolutnie nie ma takiej potrzeby, aby kupować dziecku na zajęcia artystyczne przyborów plastycznych z najwyższej półki, kiedy dopiero zaczyna swoją przygodę z malarstwem.

 

Plastelina dla dzieci

Kto z nas nie lepił w młodości zwierząt z plasteliny
Dzięki temu przyborowi do plastyki każde dziecko może poczuć się jak prawdziwy rzeźbiarz.

Plastelina dla dzieci do lepienia postaci

➡️Lepienie z plasteliny dla dzieci jest aktywnością szczególnie często podejmowaną w przedszkolu. W szkołach praktykowana jest znacznie rzadziej.
✔️Panie przedszkolanki uczą dzieci jak zrobić zwierzątka z plasteliny żeby pobudzić ich wyobraźnię przestrzenną. Jest to niezwykle potrzebne w prawidłowym przebiegu rozwoju dziecka, zwłaszcza w etapie wczesno-przedszkolnym.
✔️Jednym z najprostszych figurek jest żabka z plasteliny. Do jej wykonania potrzeba jedynie dwóch zielonych kulek plasteliny oraz paru czarnych – na oczy i usta żabki. Fajną alternatywą dla plasteliny jest modelina, która po wypieczeniu w piekarniku w odpowiedniej temperaturze, twardnieje i nie można jej już zgnieść. Za jej pomocą wspólnie z dzieckiem możemy wykonać różne zabawki oraz biżuterię, które będą znacznie bardziej trwałe od tych wykonanych z plasteliny.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak zrobić zwierzątka z plasteliny?

Aby stworzyć zwierzątka z plasteliny, potrzebna będzie nam oczywiście plastelina oraz odrobina wyobraźni. Z jej pomocą wykonamy praktycznie każde zwierzątko, jakie sobie tylko wymarzymy. Aby było nam łatwiej jak najbardziej upodobnić naszego ludka do prawdziwego zwierzęcia, możemy korzystać ze zdjęć jako wzoru.

Jaka farba dla dzieci?

Klasyczną farbą dla dzieci jest farba plakatowa. To ona wykorzystywana jest na zajęciach plastycznych w przedszkolu i szkole przez nauczycieli. Dobrze, aby była hipoalergiczna i nie zawierała żadnych szkodliwych dla zdrowia dziecka substancji chemicznych.

Jakie kredki wybrać dla dzieci?

Najlepszym wyborem na początek będą zwykłe kredki ołówkowe. Sprawdzonymi markami są bambino, faber castell, colorino lub astra.