Akcesoria do malowania dla dzieci

Zestaw do malowania dla dzieci – co powinno się w nim znaleźć

✔️W zestawie do malowania obrazów dla dzieci przede wszystkim nie może zabraknąć bloku rysunkowego.
✔️Jeżeli dziecko preferuje malowanie na płótnie przyda się do tego sztaluga malarska dla dzieci.
⭐Oprócz tego potrzebne będą:
farbki dla dzieci,
paletka do malowania farbami,
pojemnik na wodę do farb,
zestaw pędzli do malowania farbami
fartuszek do malowania farbami.

⭐Są to jedne z najbardziej podstawowych przyborów, które z pewnością przydadzą się w zestawie do malowania farbami dla dzieci.
⭐Jest ich w sumie dość sporo, dlatego poniżej zostaną one wszystkie starannie opisane.

 

Farbki do malowania dla dzieci

 

Farbki dla dzieci

Farby to jeden z najpowszechniejszych przyborów plastycznych.
✔️Są proste w użyciu,
✔️nie wymagają szczególnych umiejętności artystycznych, aby malując nimi, uzyskać bardzo fajny efekt.
✔️Farbek do malowania palcami używają już nawet dzieci w wieku przedszkolnym.

Wśród dzieci młodszych🧒👧 – tych, które uczęszczają jeszcze do przedszkola, bądź są w pierwszych klasach podstawówki – dobrze sprawdzą się farby plakatowe.
Ich jakość i krycie być może nie powalają na kolana, natomiast nie oszukujmy się – pięciolatkom raczej nie są potrzebne farby, używane przez profesjonalnych plastyków. W tym przypadku chodzi bardziej o pomoc w rozwoju kreatywności i wyćwiczenie ręki.
⭐Farby plakatowe świetnie się do tego nadadzą. Są niedrogie, więc nie poniesiemy zbyt dużej straty, jeżeli nasza mała pociecha zgubi je lub zniszczy.
Poza tym w porównaniu chociażby do farby akrylowych, czy olejnych, znacznie łatwiej się je zmywa. Występują w wielu kolorach, zarówno tych podstawowych, jak i pastelowych, metalicznych, a nawet brokatowych, co dla dzieci jest sporym atutem. W przypadku, gdy dziecko jest starsze i w czasie uczęszczania na zajęcia plastyczne w pobliskim domu kultury, kółka zainteresowań w szkole, czy też na własną rękę w domu próbuje eksperymentować ze sztuką – można pokusić się o wycieczkę do sklepu plastycznego, w celu obejrzenia nieco droższych i bardziej profesjonalnych farb.

☝️Na naszym blogu pojawił się już felieton pt. Farbki dla dzieci , w którym  zostały opisane wszystkie farby, mogące zainteresować młodego artystę.

 

Paleta do farb

Jak moglibyśmy w sposób wygodny korzystać z farb bez palety na farby❓ 

Obawiam się, że byłoby to raczej dość kłopotliwe. To właśnie na palecie do malowania mieszamy farby, aby uzyskać zupełnie nowy odcień danego koloru, który potrzebny jest w naszej pracy. Oprócz tego nakładając farby najpierw na paletę, zamiast od razu bezpośrednio na płótno, zyskujemy większą kontrolę przy tworzeniu naszego dzieła.

 

Sztaluga malarska

Jeżeli nasze dziecko zdecyduje się malować na płótnie, zdecydowanie warto poważnie zastanowić się nad zakupem sztalugi malarskiej.
✔️Na rynku dostępne są specjalne sztalugi malarskie dla dzieci, które są znacznie mniejsze, niż te dla dorosłych.

☝️Profesjonalne sztalugi malarskie, do których zaliczają się sztalugi malarskie studyjne służą do nauki rysunku.
✔️Podtrzymują obraz na odpowiedniej wysokości, którą można ustawić i dopasować do wzrostu osoby malującej.
✔️ Przed umieszczeniem na niej płótna trzeba również ustawić wysokość oraz szerokość uchwytów, na których obraz położymy.
✔️Dzięki temu zyskamy pewność, że podczas malowania nasze dzieło będzie stało stabilnie i nie spadnie.

Sztaluga Malarska dla dzieci

⭐Najczęściej spotykane są drewniane sztalugi malarskie, jednak występują też takie, które zostały zrobione z aluminium. Tak jak powiedziane zostało to już wcześniej, sztalugi malarskie służą przede wszystkim do doskonalenia się w sztuce malarstwa, mimo to zdarza się, że wykorzystywane są one również jako stelaż do obrazów na wystawach. Jeżeli nasze dziecko uczęszcza do szkoły malarskiej, z pewnością będziemy mieli okazję zobaczyć duże sztalugi malarskie w tej roli.

⭐W przypadku uczęszczania na zajęcia plastyczne, raczej nie będzie konieczne, aby takową sztalugę malarską kupować na własny koszt – będą one bowiem dostępne do użytku uczniów w szkole. Jeżeli jednak nasza pociecha jest zdolnym samoukiem, praktykującym sztukę w zaciszu domowym, bądź koniecznie chce ćwiczyć nie tylko na zajęciach artystycznych, ale również w domu – można bez większych przeszkód dokonać zakupu.

⭐Koszt sztalugi drewnianej waha się w granicach od stu do dwustu złotych, wszystko zależy gdzie i od kogo kupujemy. Z reguły dokonując zakupu w internecie, zapewne uda nam się oszczędzić parę złoty. Trzeba wszakże uważać, bo korzystną cenę produktu łatwo możemy przypłacić jego niską jakością.
Sztalugi drewniane można szybko i bez żadnych problemów złożyć w taki sposób, że w czasie gdy nie będzie ona używana, nie zajmie dużo miejsca. Z tego powodu, nawet osoby mieszkające w maleńkich mieszkankach mogą pozwolić sobie na jej przechowywanie.

 

Kubek na wodę do farb

Pojemnik na wodę do malowania farbami jest kolejną niezbędną rzeczą w naszym zestawie do malowania na płótnie dla dzieci. Z jego pomocą sprawnie, szybko i wygodnie wypłuczemy nasze pędzle z farby, gdy będziemy chcieli zmienić kolor. Nie wszyscy są w posiadaniu dużej ilości pędzli i nie każdy może sobie pozwolić na używanie osobnego pędzla do każdego koloru.

✅Dlatego pojemnik na wodę do farb będzie nieoceniony w naszym małym zestawie. Oprócz tego musimy pamiętać, że niektóre farby, aby móc zacząć nimi w ogóle malować wymagają rozcieńczenia. Do niektórych potrzebna jest zwykła woda (farby akwarelowe), a do niektórych chociażby terpentyna, czy spirytus (farby olejne). W tym celu użycie kubeczka do farb jako pojemniczka na wodę/terpentynę będzie jak najbardziej wskazane.

✅W sklepie można zakupić specjalne kubeczki na wodę do malowania farbami, bez przeszkód możemy jednak użyć zwykłego kubka, czy szklanki, które z pewnością mamy w domu. Ważne tylko, aby później nie używać takiego kubeczka do picia.

 

Pędzle do malowania farbami

Pędzle do malowania farbami plakatowymi zazwyczaj znaleźć można w zakupionym zestawie dwunastu, bądź dwudziestu czterech plakatówek. Nie trzeba ich specjalnie kupować, pędzle są sprzedawane jako dodatek, w cenie farb. Problem w tym, że jak można się domyśleć nie są one najlepszej jakości. Ich kształt – zazwyczaj prostokątny – nie nadaje się do malowania szczegółowych elementów, tak precyzyjnie jak cienkimi pędzlami do malowania farbami. Mimo to są zdecydowanie zbyt cienkie do szybkiego i łatwego pokrycia większych powierzchni papieru, czy też płótna. Oprócz tego bardzo często zdarza się, że gubią (oczywiście sztuczne) włosie. Te niezbyt pochlebne cechy sprawiają, że owe pędzle sprzedawane razem z farbami plakatowymi nie nadają się zbyt dobrze dla osób, które mają już jakiekolwiek doświadczenie w malowaniu farbami i chciałyby się rozwijać.

Pędzle do malowania dla dzieci

✅Dla młodych artystów zdecydowanie lepsze będą profesjonalne pędzle do malowania farbami. Co prawda ich cena może powalić niektórych na kolana, natomiast dla komfortu malowania i dużo szybszych postępów, warto zainwestować.
✅Najlepsze będą pędzle z naturalnego włosia do malowania farbami. Oczywiście to właśnie one należą do tych najdroższych, są też jednak w zaszczytnej grupie pędzli o najlepszej jakości. Najbardziej popularne są nieco już tańsze pędzle do malowania farbami akrylowymi. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, mają też szeroki wybór włosia.

 

Fartuszki do malowania

Kreatywne malowanie dla dzieci nie byłoby kreatywne bez mnóstwa plam pozostawionych nie tylko na meblach i podłodze, ale również, ku wielkiej rozpaczy rodziców - na ubraniach. Uciążliwym plamom na odzieży w prosty sposób zapobiec można zaopatrując się w fartuszek dla dzieci do malowania farbami. Taki fartuszek do malowania dla dzieci będzie prawdziwym wybawieniem. Wcale nie musimy wydawać (dość pokaźnej sumy) pieniędzy na profesjonalny fartuszek w sklepie plastycznym. Wystarczy stara koszula dziadka lub nienoszona do dawna sukienka mamy i sprawa załatwiona! Możemy zapomnieć o przykrych plamach na ulubionych ubrankach dzieci.

 

Blok rysunkowy

O ile wcześniej mowa była głównie o tworzeniu na płótnie, teraz przyszła kolej na omówienie bloków rysunkowych, które przecież też są szalenie istotne.
✔️Podstawową kwestią jest rozmiar.
✔️Możemy wybrać jak duża kartka papieru jest nam potrzebna.

☝️Dla przypomnienia
✅najbardziej powszechny jest blok rysunkowy a4, którego kartki są wielkości papieru sprzedawanego w ryzach i używanego w drukarkach.
✅Nieco większy jest blok rysunkowy a3, którego rozmiar odpowiada dwóm pojedynczym kartkom a4.

☝️Kolejną kwestią jest gramatura bloku rysunkowego.
✔️Jest to masa jednego metra kwadratowego papieru wyrażana w gramach na metr kwadratowy i jest ona bardzo ważna. Gramaturę papieru dobiera się odpowiednio do techniki, jakiej chcemy użyć.
✔️Zakres z jakiego będziemy korzystać to 40 do 450 gramów.
✔️Zazwyczaj im więcej wody będziemy używać, tym grubszy powinien być nasz papier.
✔️Najcieńszych kartek używać będziemy w szkicach ołówkiem lub malowaniu kredkami.
✔️Nieco grubszy papier potrzebny będzie przy malowaniu markerami, w tym tak popularnymi brushpenami, które często są na bazie wody, albo alkoholu.
✔️Najwyższej gramatury użyjemy malując farbami, szczególnie akwarelowymi.

 

 

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jaki format ma blok rysunkowy ?

Najbardziej powszechny blok rysunkowy ma format a4, istnieją jednak większe lub mniejsze bloki rysunkowe o formatach np. a5, bądź a3.

Jaka sztaluga dla dziecka?

Dla dziecka najlepiej sprawdzi się mała i przede wszystkim lekka sztaluga.

Jakie pędzle do farb akrylowych?

Przy malowaniu farbami akrylowymi ważne jest, aby z pędzli nie wychodziły włosy. Dlatego najlepsze w tym przypadku będą profesjonalne pędzle do malowania farbami z naturalnym włosiem.

Do czego służą palety do farb?

Palety do farb wykorzystywane są do mieszania ze sobą różnych kolorów farb, a także do nałożenia odpowiedniej ilości i przetestowania koloru, przed pomalowaniem nim płótna.

Jakie farby dla dzieci?

Dla dzieci najlepsze będą zwykłe farby plakatowe.