MALOWANIE DLA DZIECI

🎨 Istnieje wiele różnorodnych form malowania dla dzieci. Maluchy mogą używać do tego rozmaitego rodzaju ołówków, kredek oraz farbek, dzięki którym wraz ze swoimi opiekunami mogą w naprawdę kreatywny sposób miło i przyjemnie spędzić czas.

🎨 Mało tego, dzięki malowaniu dzieci mogą ćwiczyć swoje umiejętności oraz rozwijać zarówno swój umysł, jak i swoje zmysły. Malowanie usprawnia koordynację ręka-oko u dzieci oraz pomaga w rozwoju sensoryki u maluchów.
Zalet malowania z dziećmi jest mnóstwo. Jeśli jesteście ciekawi jaki wpływ na dziecko ma malowanie farbkami oraz jakiego rodzaju farby i inne formy malowania są najlepsze to trafiliście idealnie ❗️

🎨 Nasz dzisiejszy artykuł postanowiliśmy w pełni poświęcić szerokiemu i ogólnemu pojęciu malowania dla dzieci ❗️

 

 

ZALETY MALOWANIA

☝️ Jak już wspomnieliśmy, malowanie, rysowanie i kolorowanie mają ogromny i niebagatelny wpływ na rozwój dziecka. Malowanie rozwija kreatywność oraz wyobraźnie malucha. Oprócz tego malowanie niesie za sobą wiele korzyści.
Mowa o korzyściach zarówno czysto edukacyjnych, jak i emocjonalnych oraz fizycznych
. W czasie malowania dziecko używa większości obszarów mózgu i stymuluje go do dalszego rozwoju. Jest to niezwykle istotne w procesie uczenia się i rozwoju.

✅ Najmłodsze dzieci podczas malowania mogą poprzez zabawę i naukę uczyć się kolorów oraz kształtów, natomiast starsze dzieci mogą w ten sposób nauczyć się nie tylko wyrażać siebie, ale i odprężyć, wyciszyć, a także odpocząć.
Malowanie farbkami za pomocą pędzli daje dzieciom szanse na rozwój umiejętności motorycznych oraz poprawienie koordynacji, o czym wspomnieliśmy we wstępie do tego wpisu.

Nauka Malowania

✅ Malowanie jest dla dzieci niezwykle ważne w dalszym rozwoju. Jest to także doskonała nauka dokładności, opanowania i cierpliwości.

 

 

RODZAJE FARBEK DLA DZIECI

🖌 Farbki dla dzieci dzielą się na wiele różnych rodzajów. W zależności od preferencji i tego co dziecko chce tworzyć,  może używać różnych farb i sprzętów.
Postaramy się przedstawić Wam kilka propozycji rodzajów farbek, które są popularne i wydajne, za co dzieci je kochają.  

 

 

FARBKI AKRYLOWE

➡️ Używane są głównie do malowania na płótnie, choć dobrze sprawdzą się na wielu powierzchniach. Świetnie wyglądają np. na drewnie. Farby akrylowe najczęściej sprzedawane są w tubkach. Istnieją dwa podstawowe ich rodzaje: emulsje oraz emalie.
Te pierwsze charakteryzuje odporność na zmywanie wodą, natomiast te drugie przeznaczone są do pokrywania metalu drewna oraz tworzyw sztucznych.

➡️ Farby akrylowe do płótna należą do grupy farb emulsyjnych. Oprócz standardowych odcieni dostępne są farby akrylowe metaliczne oraz farby akrylowe pastelowe.
Happy color farby akrylowe są bezwonne, nietoksyczne i mają kremową konsystencje. Po wyschnięciu są wodoodporne.

 

 

FARBKI DO MALOWANIA PO SZYBIE

✅ Nie są aż tak popularne, dlatego wiele osób nie wie jakie farby nadają się do malowania po szkle. Zestaw do malowania na szkle bez problemu zakupimy przez internet lub w sklepie z wyposażeniem plastycznym.
Farby witrażowe podzielić możemy na następujące kategorie: 

 

Farby spirytusowe

⭐ Charakteryzuje je silny zapach, przez co nie wolno pracować nimi w niewentylowanych, zamkniętych pomieszczeniach. Ten rodzaj farb witrażowych do malowania na szkle przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych.
Cieszą się dobrą opinią wśród profesjonalistów. Są jedną z najlepiej kryjących farb witrażowych.

 

Farbki witrażowe wodne

⭐ Są równie dobre, co pozostałe farby witrażowe profesjonalne, natomiast ich powierzchnia nie jest tak odporna na zarysowania. Schną przez ok. 2 dni.

 

Farby transparentne

Profesjonalne farby witrażowe, które wykorzystywane są na wielu powierzchniach. Mają bardzo dobre krycie. Do pełnego wyschnięcia potrzebują aż dwóch dni.

Malowanie - Wiele Farb!

⭐ Konturowe farby witrażowe – wymagają odpowiedniego przechowywania z racji tego, że nie są odporne na niską temperaturę i wilgotność powietrza.
Są łatwe w użyciu,
dlatego można wykorzystać je do malowania na szkle dla dzieci. 

 

Farby witrażowe

⭐ To typowe farby do malowania na szkle dla dzieci. Mają gęstą, żelową kosystencję, a po wyschnięciu pozostają wypukłe.
Producenci farbek witrażowych dla dzieci często oferują farby witrażowe z szablonami.

⭐ Farby witrażowe do malowania na szkle można kupić w pojedynczych buteleczkach, jak i w zestawie do malowania na szkle. 

 

 

FARBY DO MALOWANIA UBRAŃ

✅ Tego typu farby często nie spełniają wymagań konsumenta – nie są wystarczająco kryjące, zmywają się po pierwszym praniu. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem upewnić się o dobrej jakości farb do malowania na tkaninie.

✅ Godnymi polecenia, profesjonalnymi farbami do ubrań są farby do ubrań Kreul Javana Silk Paints. Są to farby do tkanin w tubkach, które są również bezpieczne dla dzieci.
Profesjonalne farby do ubrań powinny charakteryzować się przede wszystkim trwałością.

✅ Farby do malowania na ubraniach dostępne są w sprayu, tubkach, pisakach, słoiczkach. Jeżeli zaś chodzi o zestawy farb do malowania ubrań, w tym zestawy farb dla dzieci, warto zwrócić uwagę chociażby na firmę Avec.

 

 

FARBY OLEJNE DO OBRAZÓW

➡️ Należą do grupy farb emaliowych. Głównymi ich składnikami są pigmenty, nadające farbie odpowiedni odcień oraz składniki wiążące – używane w celu zaoszczędzenia pigmentu. W naturalnych farbach olejnych do malowania obrazów jest to olej suszący.
Często pojawiają się pytania o to, dlaczego farba olejna nie schnie oraz jak długo schną farby olejne. Odpowiedź na te pytania znajduje się właśnie w jej składzie.

Kolorowe Szaleństwo

➡️ Oleje zawarte w farbach artystycznych olejnych potrzebują dużo czasu na to, aby wyparować, dlatego właśnie schną one tak długo, czyli od 24 godzin do nawet 12 dni – im farba bardziej naturalna, tym dłużej będzie schła.
Farby olejne dla początkujących powinny mieć jak najbardziej naturalny skład – czyli zawierać jak najwięcej olejów roślinnych – aby początkujący artysta miał więcej czasu i możliwości na dokonanie poprawek.

➡️ Powinien też wiedzieć ja mieszać farby olejne i posiadać do tego celu podstawowe kolory farb olejnych. Biała farba olejna artystyczna będzie tu absolutną podstawą.
Dzięki niej będziemy mogli uzyskać praktycznie każdy odcień.

 

 

FARBKI DO MALOWANIA RĘKAMI

🎨 Malowanie palcami definitywnie brzmi jak wspaniała zabawa, zwłaszcza dla dzieci, które de facto będą głównym klientem docelowym farbek do malowania palcami.
Spośród takich właśnie farbek wyróżniamy: farby do malowania rękami z tubki lub słoika oraz podkładki do stemplowania. 

🎨 Farby dla dzieci do malowania palcami: rozwijają zdolności sensoryczne dziecka oraz wzmacniają jego mięśnie dłoni i palców. Farby do malowania palcami są bezpieczne dla dzieci, nie nadają się jednak dla np. rocznego dziecka.
Powodem tego jest między innymi to, że bardzo małe dzieci mogą połknąć farbę. Zestaw do malowania palcami dostępny będzie do zakupienia w sklepach z zabawkami, a nawet w niektórych drogeriach.

🎨 Farby do malowania colorino oraz farby do malowania herlitz znaleźć można chociażby w Rossmanie. Colorino farby do malowania palcami można zakupić także przez internet.
Nietoksyczne farby do malowania palcami świetnie sprawdzą się jako element rozrywki w przedszkolu oraz zabawach w domu. 

 

 

Farba w sprayu

✅ Kolejnym rodzajem farby jest farba spray. Wyróżnić można cztery rodzaje farb w sprayu:

 

Farba w sprayu do drewna

✅ Nadaje drewnu kolor oraz wyczuwalną w dotyku fakturę. Jest łatwa w aplikacji, musimy jednak pamiętać, że jeżeli drewno będzie stało na zewnątrz, kolor farby może wyblaknąć.
Farba do mebli w sprayu jest dostępna także w formie zabezpieczającego lakieru bezbarwnego o matowym lub błyszczącym wykończeniu.

 

Farba w sprayu do mebli plastikowych

✅ Nadaje się do malowania plastikowych mebli ogrodowych, zabawek dla dzieci lub plastikowych części samochodowych.
Przed użyciem farby do plastiku w sprayu na przedmiocie, który będzie stał we wnętrzach mieszkalnych, powinniśmy upewnić się, że nie jest ona szkodliwa dla naszego zdrowia.

☝️ Oczywiście farby w areozolu do plastiku nie można używać w zamkniętych pomieszczeniach. Malować zawsze powinniśmy na zewnątrz.

 

Farba do metalu

✅ Może mieć różne wykończenia. Najlepszym wyborem będzie taka o wykończeniu płaskim, błyszczącym, bądź matowym.
„Płaski” i matowy spray do metalu bardzo dobrze zakrywa niedoskonałości na powierzchni, na której jest położona.

Piękne Kolory w Sprayu

☝️ Z kolei farba spray do metalu o błyszczącym wykończeniu jest gładka, odporna na plamy i łatwa w czyszczeniu.

 

Farba w sprayu do szkła

✅ Może być wykorzystywana zarówno w celach artystycznych, jak i bardziej praktycznych – np. w celu zmatowienia przejrzystej szyby bez konieczności jej wymiany.
Za pomocą farby do szkła spray możemy osiągnąć efekt zmrożonego szkła. Malowanie szkła sprayem z pewnością jest świetnym sposobem, aby dać upust naszej kreatywności.

☝️ Spray do malowania szkła bardzo efektownie wygląda na szklanych wazonach, czy naczyniach. Farba do szkła w sprayu, zwłaszcza ta metaliczna lub brokatowa daje naprawdę wspaniały efekt artystyczny.

 

 

Farba tempery

➡️ Jest to mieszanka pigmentu, emulsji temperowej, oleju oraz wody. Wśród farb temperowych wyróżnić możemy tempery suche i tłuste. Farba tempera dla dzieci bardzo często wykorzystywana jest na zajęciach plastycznych w szkołach.

➡️ Najbardziej powszechnymi rozmiarami są farby tempera 0.5 L i farby tempera 1 L. Zazwyczaj farby temperowe zakupić można w butelkach lub tubkach.

 

 

Akcesoria do malowania farbami

🎨 Aby malować farbami w sposób wygodny i zorganizowany, warto zaopatrzyć się w odpowiednie do tego akcesoria.  Przydatny będzie pojemnik na wodę do malowania farbami.

Co Jest Potrzebne do Malowania?

🎨 Może być to zarówno zwykły kubek na wodę, jaki i specjalny kubeczek do farb.
Oczywiście potrzebne będą nam również pędzle, sztaluga, płótno oraz dowolnego wyboru farby.

 

 

Jak i na czym malować farbami olejnymi

🖌 Farbami olejnymi profesjonalnymi najczęściej maluje się na płótnie, ale równie dobrze sprawdzi się ona na drewnie czy metalu.
Przy równomiernym rozprowadzaniu jej może okazać się ona zbyt gęsta, dlatego przydatny może okazać się rozcieńczacz w postaci terpentyny lub spirytusu.

🖌 Poza tym malowanie farbami olejnymi zasadniczo niewiele różni się od malowania farbami akrylowymi.

 

 

Farby olejne, a dziecko

👶 W niektórych źródłach dowiedzieć się można, że farba olejna zawiera w sobie substancje szkodliwe i dzieci nie powinny mieć z nimi jakiejkolwiek styczności.
Prawdą jest, że po dostaniu się farby do przewodu pokarmowego, bądź płuc, niezbędna będzie natychmiastowa interwencja lekarza. Poza tym farby olejne raczej nie są szkodliwe.

👶 Mimo wszystko warto jednak zwrócić uwagę na skład i unikać przede wszystkim metali ciężkich. Dla bezpieczeństwa dobrze jest malować w pomieszczeniach z przewiewem, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko przedostania się składników farby do organizmu.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie farby do malowania dla dzieci?

Dla dzieci najlepiej nadadzą się farby plakatowe lub farby do malowania palcami. Są one proste w użyciu, niedrogie i nie wymagają specjalistycznych narzędzi aby z nich korzystać.

Jakimi farbami malować ubrania?

Ubrania powinno malować się farbami do ubrań i tkanin.

Jakimi farbami malować na szkle?

Do malowania na szkle posłużą nam specjalne farby do malowania po szkle. Można zakupić je w sklepie plastycznym, bądź przez internet.