Kreatywne hobby: Scrapbooking

✅ Zajęcia z dziedziny DIY wiążą się z ideą samodzielnego wykonywania prac przy pomocy własnych rąk.
Działania w stylu „zrób to sam” zyskały popularność niemal na całym świecie, a twórcy-amatorzy wymyślają coraz to nowsze projekty, które są szczególnie rozpowszechniane w graficznych mediach społecznościowych.

➡️ Aby rozpocząć własną przygodę z DIY zrób to sam, nie musimy posiadać zbyt wielu umiejętności. Wystarczy kreatywny zmysł artystyczny oraz wiedza nieco bardziej techniczna (coś na zasadzie właściwego trzymania młotka).
Najważniejszym założeniem jest: praktyka czyni mistrza. Natchnienia należy szukać szczególnie w codziennym życiu.

☝️ Na samym początku warto wybierać projekty mało skomplikowane, którym nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi. Najpierw możesz się skupić na ozdabianiu notatek naklejkami, czy drobnymi rysunkami. A więc zajmij się najpierw akcesoriami do pisania i notowania.

 

 

O co chodzi ze Scrapbookingiem

Hobby Scrapbooking to jedna z wielu dostępnych technik DIY. Na świecie znana była już od wielu, wielu lat. To nic innego, jak ręczne tworzenie oraz dekorowanie różnego rodzaju albumów ze zdjęciami czy rodzinnymi pamiątkami.
Hasłem przewodnim tej sztuki papierniczej jest skrawek, czyli angielski scrap. Taka idea dekorowania wspomnień była szczególnie znana naszym prababciom, które niejednokrotnie same tworzyły rodzinne albumy za pomocą samodzielnego przyklejania czarno-białych fotografii na poszczególnych stronach tekturowych ksiąg ❗️

✅ Kolebkę Scrapbookingu stanowią Stany Zjednoczone. To właśnie tam rozpoczęła się popularyzacja tej sztuki dekoracyjnej. W XIX wieku scrapbooking był postrzegany jako pewien sposób na dokumentowanie swoich doświadczeń  w nieco inny sposób niż tradycyjne zapiski w dzienniku lub inne formy notatek.
Materiały drukowane często stawały się podstawowymi elementami albumów. Wraz z nadejściem fotografii nowożytnej (zdjęcie stałe) w roku 1826, pozwolono przeciętnemu Kowalskiemu rozpocząć na dobre włączanie fotografii do albumów.

Wycinanie Elementów do Scrapbookingu

Aby sprawdzić swoje możliwości oraz rozwinąć amatorski talent twórczego ozdabiania, należy wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, w tym: 📓 skrawki gazet, plakatów, kolorowe papiery oraz bibuły, nożyczki z wytrzymałym ostrzem oraz dobrej jakości, najmocniejszy klej do papieru. 📓
Cała reszta zależy już tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni oraz kreatywności ❗️

Podczas tworzenia różnorodnych dekoracji z wykorzystaniem papierowych skrawków, warto zaopatrzyć się również w dodatkowe atrybuty, wśród których wymienić można:
dziurkacz ozdobny do papieru,
cyrkonie oraz koraliki,
wstążki kolorowe o różnej grubości,
naklejki tematyczne,
taśmę klejącą,
brokat w sprayu.

 

 

Scrapkowe kartki okolicznościowe

➡️ Papier komunijny scrapbooking jest szczególnie popularny podczas tworzenia zaproszeń, kartek pamiątkowych oraz winietek, które bardzo często goszczą na stołach podczas przyjęć komunijnych.
Do ręcznej produkcji takich ozdób idealnie sprawdzi się papierowa koronka oraz perłowe koraliki, które podkreślą rangę tego wydarzenia. Możemy również zaopatrzyć się w połyskujący brystol w kolorze kremowym – będzie on doskonałą bazą pod wykonywaną dekorację.

☝️ Zestaw papierów do scrapbookingu może być wyposażony w gotowe scrapki komunijne, które produkowane są z lekkich, drewnianych elementów. Znajdują się wśród nich: kielichy mszalne, opłatki, napis IHS, krzyż czy różaniec.
Takie dodatki to doskonałe przedmioty ekologiczne, które pięknie przyozdobią każdą kartkę.

Scrapbooking, Czyli Metoda DIY, Którą Można Ozdobić Nawet Zaproszenia!

 

✅ Równie popularne są kartki wielkanocne scrapbooking, których podstawowe elementy składają się z papierowych pisanek, zajączków, kurczaczków oraz żonkili. Dekoracja pisanek to jedna z najbardziej absorbujących rzeczy.
Takie ozdoby wycinane są zazwyczaj według szkicu z kolorowych brystoli, a następnie ozdabiane papierem samoprzylepnym lub brokatowymi elementami.

🐰 Wśród detali umieszczanych na takich pisankach znajdują się m.in. kolorowe kółeczka oraz szlaczki. W scrapbookingu nie ma sztywnych, jasno określonych reguł. Najważniejszą rolę odgrywa inwencja twórcza.

 

✅ Tworzenie elementów w formacie 3D przy wykorzystaniu scrapek, staje się również coraz bardziej popularne. Kartki okolicznościowe, które zawierają tego rodzaju dodatki, są bardzo atrakcyjne dla oka.
Wśród wielu różnych opcji, najczęściej wykorzystuje się kolorowe kwiaty (papierowe, filcowe lub piankowe) oraz motyle, a nawet… makaron-kokardki, który w połączeniu z brokatem, farbą lub lakierem stanowi bardzo ładny element dekoracyjny.

⭐ Takie kompozycje są zazwyczaj tworzone warstwowo, dzięki czemu w pełni odzwierciedlają efekt 3D.
Tego rodzaju dodatki scrapbookingowe mogą również spełniać rolę dekoratorów tradycyjnych papierowych eko toreb, które będą idealną bazą pod tworzenie ozdób.

 

✅ Kartki ozdobne stworzone z kolorowych skrawków będą również idealnym pomysłem na prezent z okazji Dnia Matki lub Dnia Babci i Dnia Dziadka.
Takie własnoręczne dekoracje sprawią jeszcze większą radość obdarowanym, ponieważ tworzenie dzieła płynie prosto z serca. Pamiętajmy, że nie wszystko musi być doskonałe.

☝️ Scrapkowe ozdoby to unikatowe przedmioty – każda dekoracja będzie zupełnie inna. Nigdy nie będzie dwóch takich samych egzemplarzy.

Scrapbooking, Czyli Metoda do Ozdabiania Kartek

 

✅ Dzisiaj scrapbooking możemy nazwać jednym z najpopularniejszych form rękodzielnictwa. Dziedzina ta skupia wokół siebie blogerki, influencerki oraz dużą liczbę plastyków-amatorów.
Asortyment sklepów papierniczych poszerza się z dnia na dzień, a nabywcy mają ogromny wybór. Zainteresowanie tą formą DIY ma zdecydowanie tendencję wzrostową i skupia wokół siebie coraz większą liczbę miłośników tego popularnego hobby. Innym hobby DIY może być malowanie po szkle różnych ciekawych wzorów, lub tworzenie swoich własnych wzorów na koszulkach, za pomocą farb do tkanin.

📒 Notesy scrapbooking-owe to kolejna forma tworzona przez określone społeczności.
Osobista personalizacja takiego notatnika sprawia, że staje się on jeszcze bardziej wyjątkowy.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie są najbardziej znane techniki rękodzielnicze?

Rękodzieło to przedmiot, który wytwarza się w sposób nieprzemysłowy (poprzez pracę własnych rąk). Posiada on walory artystyczne, najczęściej zawierające motywy typowe dla danej kultury. Najbardziej znane techniki rękodzielnicze, które rozpowszechniły się również w Polsce. Są nimi: garncarstwo, scrapbooking, quilling, decoupage, tkactwo, szydełkowanie, wikliniarstwo, rzeźby chałupnicze, filigrany, tworzenie z masy solnej, hafciarstwo, bibułkarstwo oraz ręcznie tworzona biżuteria – np. z kwiatów i żywicy lub koralików oraz modeliny.

Jaką maszynkę do scrapbookingu wybrać?

Maszynka przeznaczona do scrapbookingu pozwoli na precyzyjne wycinanie wzorów w papierze, tekturze, kartonie, piance, a nawet filcu. Największą popularnością cieszą się maszynki A4. Pozwalają one na wycinanie różnorodnych form pudełek lub tworzenie tzw. przetłoczeń w większym rozmiarze. Są to maszynki bardzo stabilne i wytrzymałe. Do maszynki potrzebujemy jeszcze dedykowanych narzędzi, czyli tzw. wykrojników oraz folderów. Jeżeli kupujemy zestaw startowy, to zawiera on już w środku dodatkowe elementy. Jeśli jednak dokonujemy zakupu samej maszynki, to zwracajmy szczególną uwagę na to, aby wykrojniki współgrały z naszym urządzeniem (zwłaszcza w odniesieniu do rozmiaru). Z kolei wersje mini będą idealne dla początkujących.

Czym jest decoupage?

Technika decoupage staje się coraz bardziej popularną metodą ozdabiania elementów drewnianych, plastikowych i szklanych. Polega ona w głównej mierze na przyklejaniu na powierzchni dekorowanych przedmiotów papierowych serwetek, tak aby efekt przypominał ręcznie malowane wzory. Decoupage jako forma rękodzielniczego ozdabiania codziennych przedmiotów praktykowana była już w średniowiecznych Chinach, jednak prawdziwe apogeum rozpoczęło się wraz z przybyciem tej techniki artystycznej do Europy (Francja, Hiszpania).