Korektor biurowy - który model wybrać najlepiej❓

Korektor biurowy to niezastąpione akcesorium, które pozwala na korygowanie niechcianych zapisków.
Jest to narzędzie służące do poprawiania błędów piśmienniczych poprzez zakrycie usterek szybkoschnącym płynem lub specjalną, wąską taśmą, po których można następnie śmiało pisać.

✅ Historia znanych nam dzisiaj korektorów przypada na lata 50. XX wieku. To właśnie wtedy rozpoczęła się masowa produkcja płynnych narzędzi korygujących. Pierwszy korektor był tworem amerykańskiej sekretarki – Bette Nesmith Graham.
W 1956 roku opracowała ona skład specjalnego płynu, który był przeznaczony do zamalowywania błędów pisanych – zarówno w odniesieniu do tekstu maszynowego, jak i ręcznego.

☝️ Co ciekawe – Bette Graham nieco później założyła własną firmę, która w pełni zajęła się produkcją korektorów w płynie. Z kolei w 1968 roku marka zyskała nazwę Liquid Paper. I stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na tamtejszym rynku.
W sklepach dostępnych jest obecnie wiele modeli korektorów. A który z nich będzie najlepszy ❓

 

 

Korektor płynny

➡️ Korektor w płynie idealnie sprawdza się do tuszowania wszelkich błędów, które powstały podczas tworzenia notatek. Dzięki niemu możemy również nanosić różnorodne poprawki bez martwienia się o rażące dla oka błędy.
Na rynku artykułów biurowych dostępne są korektory o różnych kształtach – głównie w formie pisaka, czy buteleczki z płynem i pędzelkiem. Korzystają z nich nie tylko pracownicy w biurach, ale również uczniowie w szkołach oraz studenci.

✅ Najwygodniejszym modelem przeznaczonym dla dzieci będzie zdecydowanie korektor biurowy w pisaku. Jest on zwykle wyposażony w cienką metalową końcówkę korygującą, która umożliwia precyzyjne korekty zarówno w odniesieniu do pisma odręcznego (tusz, atrament), jak i drukowanego.
Model ten posiada wiele pozytywnych cech, w tym: szybkoschnącą formułę oraz precyzyjną, metalową końcówkę ze specjalną kulką.

Korekor Idealny dla Dzieci - Prosty i Wygodny w Użyciu

✅ Popularnością cieszą się nadal korektory w buteleczce z pędzelkiem. Są one nie tylko szybkoschnące, ale i wydajne. Na szczególną uwagę zasługują korektory TIPPEX, ponieważ zamiast tradycyjnego pędzelka, zostały wyposażone w nowoczesną mini gąbeczkę, która ułatwia precyzyjne nakładanie warstw płynu korygującego na tekst.
Modele te przydadzą się podczas pracy zarówno uczniom w szkołach, jak i pracownikom biurowym, którzy często korzystają z tego typu akcesoriów korygujących.

Korektor z Pędzelkiem - Dokładne Zamazanie Błędu

☝️ Substancja kryjąca zawarta w tego rodzaju produktach to zazwyczaj kompozycja dwutlenku tytanu, lateksu oraz dodatku żywic polimerowych. Rozpuszczalnikiem z kolei jest bromopropan.

 

 

Korektor w taśmie

➡️ Pierwsze znane dzisiaj korektory w taśmie pojawiły się w Japonii w 1989 roku. Poszczególni producenci doskonalili te produkty przez kilka następnych lat, aby w okolicach roku 1995 otrzymać produkt zbliżony do tego, który obecnie kupujemy w sklepach.
Korektor w taśmie nazywany jest najczęściej jako korektor myszka – głównie ze względu na swoją obudowę. To jeden z najbardziej praktycznych i wygodnych modeli dostępnych na rynku.

✅ Doskonale sprawdzi się zarówno w biurze, jak i podczas lekcji czy na studiach. Wymienny wkład do korektora przyda się każdemu, kto na co dzień sporządza dużą ilość notatek, a dodatkowo goni go czas.
W przypadku korektora taśmowego, warstwa korygująca nanoszona jest przez specjalną tasiemkę, która pozostawia na papierze równą warstwę. Jest ona natychmiast sucha i gładka, dlatego zaraz po aplikacji można po niej pisać dalej – bez obawy o nieestetyczne mazy.

✅ Polecamy w szczególności korektor w taśmie 12 m., który jest wyposażony w trwałą taśmę poliestrową. Korektor do papieru w taśmie jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, spełniającym oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
To niewielkie, wygodne w użytkowaniu narzędzie korygujące, które powinien posiadać każdy z nas – nawet w zasobach domowych materiałów biurowych.

Korektor w Taśmie Inaczej Korektor MYSZKA

⭐ Wystarczy  przycisnąć końcówkę korektora do papieru i pociągnąć obudowę w prawo, delikatnie dociskając pod ukosem. Spowoduje to naniesienie cienkiej warstwy taśmy korygującej na kartkę, a w konsekwencji zakrycie znajdującego się pod nią fragmentu błędnie zapisanego tekstu.

 

 

Jak zmazać długopis z kartki bez korektora

✅ Aby wymazać długopis z kartki bez użycia korektora, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w gumkę o dwóch różnych kolorach: czerwonym i niebieskim. Dlaczego ❓
Bo to właśnie niebieska część będzie najbardziej odpowiednia (jest przeznaczona do grubszych kartek papieru). Gumowanie musi być powolne oraz dokładne, co pozwoli nam usunąć niepożądane ślady długopisu, ścierając po prostu część papieru, a wraz z nią to, co właściwe, czyli… tusz.

✅ Ciekawym rozwiązaniem na wymazanie tuszu z papieru są również utleniacze. Przykładowo - woda utleniona 30 % sprawdza się w tym przypadku znakomicie.
To rozwiązanie ma jednak pewne wady. Jedną z nich jest fakt, że może naruszyć strukturę papieru, na którym następuje proces zmazywania, a ponadto doprowadzić do kruszenia jego faktury.

 

 

A czym jest zmazik do atramentu

Zmaziki do atramentu to wyrób nieco nowszy od korektora. W latach 30. XX wieku znana firma Pelikan opracowała specjalną substancję, która miała za zadanie wybielać atrament.
Jednak dopiero w 1972 roku na rynek artykułów szkolnych oraz biurowych trafił pierwszy zmazywacz o nazwie: Tintentiger.

Zmazik - Alternatywa dla Korektora

✅ Warto zaznaczyć, że model ten nie był wyposażony w dodatkową końcówkę, która pozwala na dalsze pisanie po wymazanym polu. Pojawiła się ona dopiero w roku 1977, kiedy firma Pelikan zaprezentowała nowy model zmazika o nazwie: Pelikan Super Pirat.
Był to prototyp dla aktualnie produkowanych wymazików. Ich działanie polega na specjalnie dobranych siarczynach i wodorotlenkach, które wiążą się z cząsteczkami atramentowego barwnika i sprawiają, że przestaje on odbijać światło niebieskie.

➡️ W efekcie tusz staje się w pełni przezroczysty. Reakcja następuje w moment i jest praktycznie nie do odwrócenia.
To rozwiązanie ma swoje wady, ponieważ np. w miejscu użycia wymazywacza nie można już pisać atramentem, gdyż tusz ulegnie rozmazaniu. Poprawne nałożenie tekstu nastąpi tylko i wyłącznie przy użyciu końcówki piszącej zmazika, pióra kulkowego lub tradycyjnego długopisu.
Są także specjalne długopisy, które posiadają podobną formułę. Są to zmazywalne długopisy, o których można więcej poczytać w podlinkowanym artykule.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Korektor szkolny – jaki będzie najlepszy?

Korektory szkolne pomimo swojej nazwy są stosowane nie tylko w szkołach, ale również w biurach i na studiach. W klasie, podczas przepisywania zapisków z tablicy, robienia notatek czy samodzielnego odrabiania zadań, bardzo łatwo o błąd lub literówkę. Zamiast nieestetycznego zamazywania czy przekreślania, wystarczy zastosować korektor. Zapewnia on schludny i estetyczny wygląd. Do nieco większych modyfikacji doskonale nada się korektor w taśmie, jednak dla większości uczniów polecane są płynne modele w piórze lub pisaku.

Jak zetrzeć tusz z ekranu smartphona?

Żyjąc w dużym pośpiechu, może się zdarzyć tak, że tusz z długopisu bądź pióra kulkowego, przypadkowo wyląduje na ekranie naszego telefonu. W tym przypadku pomoże nam benzyna ekstrakcyjna bądź aceton techniczny. Takie zabrudzenie usuwamy przy pomocy znanego wszystkim patyczka higienicznego. W jaki sposób? Nanosimy wybrany przez siebie płyn na zabrudzoną powierzchnię ekranu i delikatnie pocieramy do momentu, aż tusz zniknie.

Pióro kulkowe czy długopis?

Długopis to jeden z najbardziej uniwersalnych przyborów do pisania – jest łatwy w użyciu i można nim pisać po różnych rodzajach papieru. Ponadto zużywa on zdecydowanie mniej tuszu niż pióro kulkowe. Dzięki temu wkłady do długopisów są znacznie bardziej wydajne.