✅ Plastelina jest naprawdę świetnym pomysłem na wykorzystanie długich, jesiennych wieczorów lub gdy po prostu siedzisz w domu z najmłodszymi. Można wymyślić wiele kreatywnych i ciekawych form zabawy z użyciem plasteliny.
Wyklejanie wcześniej wydrukowanych lub naszkicowanych rysunków, lepienie figurek, w tym zwierzątek czy zabawek, ale także ozdabianie słoiczków czy wazonów.
✅ Pomysłów jest naprawdę wiele, a samo korzystanie z plasteliny, konieczność jej ugniatania i odpowiedniego formowania jest dla dziecka wysoce rozwijające oraz wymagające skupienia, więc dodatkowo, oprócz frajdy, maluchy doskonalą swoje umiejętności oraz kreatywność.
➡️ W artykule dowiesz się nieco więcej o plastelinie i jak możesz wykorzystać ją do zabawy z dzieckiem. Jeśli jesteś zainteresowany innymi, również rozwijającymi zabawami z dzieckiem, polecam także klasyczne rysowanie i kolorowanie, które ćwiczy rączkę dziecka oraz jego cierpliwość.
☝️ Dla ułatwienia sprawy, podrzucam wpis o tym, jakie kredki najlepiej wybrać. Jeśli jesteś już zdecydowany, co chcesz kupić, zapraszam do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz szeroki wybór kredek dla dzieci, ale także innych akcesoriów niezbędnych do domowego kreatywnego zacisza oraz do szkoły, na lekcje plastyki ❗️
Zabawy z plasteliną
✅ Spędzanie czasu z plasteliną można zacząć już z najmłodszymi dziećmi, które potrafią chwytać przedmioty w dłonie – oczywiście, zawsze pod nadzorem dorosłej osoby, ponieważ trzeba uważać, żeby dziecko nie brało plasteliny do buzi.
Maluchy mogą świetnie bawić się plasteliną, wystarczy rozgrzać ją w dłoni, żeby była bardziej miękka i podatna, dzięki czemu dziecko może ją chwytać, ugniatać, rozpłaszczać i urywać.
➡️ Jest to świetne ćwiczenie motoryki oraz rozwijanie obu półkul mózgu. Dla odrobinę starszych dzieciaków, zabawa plasteliną może być jednocześnie nauką rozróżniania kolorów oraz liczenia, bo przecież bardzo łatwo jest ulepić osiem zielonych kuleczek z plasteliny, prawda ❓
Zabawa z plasteliną jest także fantastycznym rozwiązaniem dla starszych dzieci, które mają już rozwinięte zdolności manualne oraz większą wyobraźnię i mogą lepić z plasteliny ludziki, zwierzątka, figurki i wiele, wiele innych.
➡️ Innym pomysłem na spędzanie czasu z plasteliną jest wyklejanie na papierze lub jesiennych liściach, co może sprawić dużo frajdy i zająć dziecko na długie godziny. Plastelina jest też niezbędnym artykułem plastycznym, który uczeń podstawówki potrzebuje na lekcje plastyki.
Przy okazji plasteliny, chciałabym również wspomnieć o modelinie, czyli bardzo podobnym materiale. Różni się ona jednak tym, że po ulepieniu figurki, można utrwalić ją poprzez upieczenie w piekarniku ❗️
Taka utrwalona termicznie modelina jest twarda jak kamień, więc może ozdobić szafkę jako figurka lub można stworzyć z niej breloczki czy kolczyki, pod warunkiem, że posiadamy dodatki potrzebne do ich stworzenia.
Co można zrobić z plasteliny
✅ Kiedy już kupisz zestaw plasteliny, który składa się z kilku lub kilkunastu kolorów, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Z
plasteliny można oczywiście ulepić figurki – ludziki i zwierzątka, takie jak sówki, żabki, kotki, motylki, właściwie co tylko zapragniesz oraz co uda Ci się ulepić razem z dzieckiem.
⭐ Ale co możemy zrobić z plasteliny oprócz lepienia zwierzątek i ludzików ❓ Opcji jest naprawdę dużo ❗️
Zaproponuję tutaj kilka możliwości korzystania z plasteliny, która, jak już wiesz, jest naprawdę świetną formą spędzania wolnego czasu dla dzieci, ze względu na wiele korzyści, takich jak rozwijanie motoryki małej czy pobudzanie kreatywności.
➡️ Prostym rozwiązaniem na to, co zrobić z plasteliny jest wylepianie kształtów i kolorowanek plasteliną. Wystarczy narysować lub wydrukować proste kolorowanki, najlepiej takie o grubych konturach i bez skomplikowanych wzorów, które za pomocą plasteliny można wypełnić.
Dziecko może samo urywać małe kawałeczki plasteliny i naklejać na kartkę. Innym pomysłem na wykorzystane plasteliny jest nauka liczenia. Wystarczy ulepić kilkanaście kuleczek różnych kolorów i można zacząć zabawę ❗️
➡️ Liczenie, odejmowanie i dodawanie w formie zabawy to najlepszy sposób nauki, który będzie dziecko motywował oraz zachęcał do dalszej aktywności. A po wszystkim, plastelina dalej nadaje się do wykorzystania.
Jeszcze inny pomysł na fajne rzeczy z plasteliny to wyklejanie liści. Wystarczy zebrać i wysuszyć świeże liście lub zebrać już suche w czasie jesieni, a następnie naklejać na nie wzorki z plasteliny. Jest to dużo ciekawsze niż wyklejanie kartek i może być także piękną ozdobą.
Figurki z plasteliny
Kto z nas, chociaż raz, nie lepił nigdy figurek z plasteliny ❓
Jeśli miałeś taką okazję, wiesz, że jest to naprawdę dobra zabawa. Dzieciaki z reguły uwielbiają tworzyć małe ludziki, zwierzątka lub jakieś śmieszne dziwadła z plasteliny, które później mogą stać dumnie na ich biurku lub szafce nocnej.
✅ Na internecie dostępnych jest naprawdę dużo poradników, w których krok po kroku jest pokazane, jak można ulepić konkretną rzeźbę z plasteliny.
Tutoriale znajdziesz w formie filmików lub zdjęć, które znacznie ułatwią pracę, zwłaszcza jeśli nie czujesz się na siłach w wymyślaniu samemu, co można ulepić z plasteliny.
✅ Niektóre z nich mogą wydawać się trudne do wykonania, jednak gdy lepisz figurkę z plasteliny krok po kroku, okazuje się, że jest to całkiem łatwe i przyjemne.
Z plasteliny możesz ulepić ulubionego bohatera z bajki dziecka, owoce, warzywa oraz zwierzątka, wystarczy jedynie pudełko plasteliny oraz trochę wolnego czasu i chęci.
Jak zrobić zwierzątka z plasteliny ❓
➡️ Najmłodsi bardzo często podczas zabawy z plasteliną wybierają zwierzątka, jako figurki do ulepienia.
Najprostsze zwierzaki, które można zrobić z plasteliny to zdecydowanie ślimak, wąż czy pająk, ponieważ nie trzeba wielu elementów do ich stworzenia.
✅ Musisz pamiętać, że plastelina jest podatna na formowanie wtedy, kiedy jest ciepła, więc przed formowaniem konkretnych kształtów, najlepiej jest rozgrzać ją w dłoniach, żeby stała się bardziej plastyczna.
Zbytnie ogrzewanie sprawi, że będzie bardzo miękka i elastyczna. Do lepienia zwierzątek z plasteliny przyda się również mała wykałaczka, za pomocą której możesz stworzyć kotu wąsy czy zrobić rybce płetwy.
☝️ Żeby urozmaicić sobie lepienie zwierzątek z plasteliny, możesz użyć do tego celu kasztanów i żołędzi, i połączyć te dwie techniki w całość.
Jak zrobić ludziki z plasteliny ❓
➡️ Wylepianie kartek czy nawet lepienie prostych zwierzątek z plasteliny to jedno, ale tworzenie ludzików z plasteliny to już wyższa szkoła jazdy.
✅ Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby samemu, z głowy tworzyć takie arcydzieła to polecam zapoznać się z internetowymi poradnikami, w których możesz zobaczyć, jak krok po kroku, ulepić swojego własnego ludzika.
W rzeźbieniu stojących figurek pomocne będą wykałaczki lub patyczki po lodach, które mogą posłużyć za korpus całej postaci i sprawią, że będzie stała, bez przewracania się.
Wyklejanie plasteliną
➡️ Jak już wyżej wspominałam, wyklejanie plasteliną to jedna z najprostszych form zabawy z nią, która sprawdzi się u najmłodszych dzieciaków, ale będzie również absorbującym zajęciem dla tych starszych.
✅ Do tej zabawy wystarczą kolorowanki lub nawet czyste kartki oraz opakowanie plasteliny. Wylepiać można na różne sposoby – urywając kawałki plasteliny i rozcierając na kartce lub formować z niej malutkie kuleczki i przyklejać je na kartkę, lekko tylko je spłaszczając.
Takie wyklejanki robią duże wrażenie jeśli są już w całości skończone.
☝️ Wzory do wyklejania plasteliną powinny być raczej proste i niezbyt skomplikowane, żeby nie zniechęcić malucha. Możesz również sam narysować prosty wzór na kartce, przykładowo serce czy kwiatka.