Jakie kredki dla dziecka wybrać Rodzaje kredek dla dzieci

Rysowanie kredkami to bardzo popularne zajęcie artystyczne, które kochają dzieci na całym świecie. To czynność towarzysząca nam niemal przez całe życie. W wieku dziecięcym pomaga kształtować wyobraźnie i jest środkiem do nauki pisania. W okresie młodzieńczym i dorosłości pomaga kształtować kreatywność oraz jest świetną techniką wyciszenia, oraz relaksu. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór kredek. W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na elementach dla najmłodszych. Jakie wybrać kredki dla dziecka? Podpowiadamy.

Jakie kredki dla rocznego dziecka?

fot.: pixabay.com

Dla najmłodszych adeptów rysowania warto wybrać kredki, które będą łatwo trzymały się w malutkiej dłoni. Pedagodzy zachęcają już nawet rodziców rocznych dzieci do tego, aby pomóc swoim pociechom w rysowaniu i tym samym ćwiczeniu motoryki małej. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalnie wyprofilowane kredki, które łatwo się chwytają, a także nie wymuszają wyboru prawej ręki.

Najpopularniejszą grupą kredek dla najmłodszych są kredki stożkowe. Na nich jednak wybór się nie kończy. Niektórym dzieciom do gustu bardziej przypadają kredki w kształcie kolorowych kamyczków. Uznaniem także cieszą się kredki świderki, które dobrze leżą w małej rączce. Dla najmłodszych polecamy także kredki z napisem JUMBO na opakowaniu. Wybierając taki produkt mamy gwarancje, że jest to przedmiot dedykowany najmłodszym.

Odmiany kredek dla dzieci

Kredki różnią się od siebie rodzajem wkładu oraz formą ich konstrukcji. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze typy kredek dostępnych na rynku wraz z ich krótkim omówieniem.

Kredki ołówkowe

fot.: pixabay.com

Dobre kredki ołówkowe to klasyczny i zarazem najpopularniejszy typ kredek. Znajdują się na wyposażeniu praktycznie każdego ucznia. Można powiedzieć, że są to ołówki z kolorowym wkładem. Dzielą się na różne rodzaje. W ofercie sklepów występują między innymi: kredki ołówkowe trójkątne dla najmłodszych, miękkie kredki ołówkowe, kredki ołówkowe pastelowe, czy kredki do szkicowania. Najlepsze kredki ołówkowe to obok pasteli najczęściej wykorzystywany typ kredek artystycznych. Są bardzo wygodne w użytkowaniu, a trzymając je w rękach, nie brudzi się rąk, gdyż drewno pokryte jest zwykle warstwą specjalnego lakieru. Szukając dobrej jakości kredek ołówkowych, powinniśmy się zainteresować takimi produktami jak:

·         kredki ołówkowe Astra,

·         kredki ołówkowe Faber Castell,

·         kredki astra Prestige 48,

·         kredki ołówkowe Bic.

Kredki świecowe

Kredka świecowa to kolejny typ narzędzi służących do rysowania. W dotyku przypomina świeczkę, jednak jest bardzo wytrzymała, a zarazem miękka, doskonale nada się więc dla najmłodszych dzieci. Kredki świecowe dla dzieci bardzo łatwo pokrywają malowaną powierzchnię i posiadają właściwości wodoodporne. Dla rodziców bez wątpienia argumentem za zakupem tego typu kredek będzie fakt, iż łatwo zmyć je z mebli czy podłogi. Im grubsze świecowe kredki wybierzemy, tym dziecku łatwiej będzie je trzymać w rączce i mniej będą się łamać. Możemy zakupić je w różnych kształtach, np. figurki czy stożki. Polecane produkty to kredki świecowe Astra oraz kredki świecowe Bic.

Kredki akwarelowe

Kredki te stosowane są na podobnych zasadach do akwareli, dzięki czemu uzyskuje się również podobny efekt wizualny – delikatne przejścia, pastelowe odcienie, rozmycia. Kredki akwarelowe można rozmywać na papierze pędzelkiem, który często dołączany jest do zestawu. Można wykorzystywać także samą kredkę po zmoczeniu w wodzie. Na rynku dostępne są także kredki ołówkowe akwarelowe.

Najlepsze kredki akwarelowe przeznaczone są raczej dla zawodowców. Polecane kredki tego typu to:

·         kredki akwarelowe Mondeluz,

·         kredki akwarelowe Faber Castell,

·         kredki akwarelowe Astra.

Kredki pastelowe

fot.: pixabay.com

Pastelowe kredki wykonane są z masy, która przypomina ciasto. Kredki pastelowe suche powstają z gipsu, glinki lub kredy, natomiast kredki pastelowe olejne z wosku, oleju, pigmentu i gumy lub glinki.

Kredki pastele suche są miękkie, łatwo pylące i stosunkowo łatwo się rozcierają. Dodatkowo występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Kredki pastelowe dla dzieci olejne służą raczej do malowania, co jest swoistym kompromisem między kredką a farbą.

Polecamy także kredki pastelowe ołówkowe znanych i zaufanych firm, np. kredki pastelowe Astra.

Kredki woskowe

Kredki woskowe często mylone są ze świecowymi. Wykonane są z wosku pszczelego, przez co ich cena jest adekwatnie droższa. Pozwalają na uzyskanie niepowtarzalnych efektów plastycznych oraz mocno nasyconych barw. Kolory świetnie łączą się ze sobą, łatwo je także rozmyć. Woskowe kredki to również miłe odczucia dla węchu – przyjemnie pachną miodem.

Kredki plastikowe

Ciekawym produktem są plastikowe kredki. Jeżeli chodzi o to narzędzie do rysowania, to nie posiada dodatkowej obudowy i kredka jest zarazem wkładem. Nie brudzą rąk i są bardzo wydajne. Wyróżnia je żywa kolorystyka, a także lekka poświata na papierze.

Kredki żelowe

Żelowe kredki to dość świeży produkt dla dzieci na rynku. Największą popularnością cieszą się wśród najmłodszych użytkowników. Ich główną zaletą jest bardzo miękki wkład w formie żelu z barwnikiem. Znajdujący się w plastikowej obudowie żel można wycisnąć lub wykręcić (kredki żelowe wykręcane). Dodatkowym argumentem za wyborem tego typu kredek jest to, że można je rozcierać, rozmaczać pędzelkiem czy rysować uzyskując podobny efekt jak przy użyciu kredek woskowych. Istnieje więc mnogość zastosowań kredek żelowych. Polecamy między innymi kredki żelowe Strigo.

Zestawy kredek dla dzieci do rysowania

fot.: pixabay.com

Zestaw kredek dla dzieci to wspaniały pomysł, gdy nie jesteśmy przekonani do jednego typu kredek, a chcemy jak najbardziej urozmaicić dziecku artystyczną i bardzo rozwijającą czynność, jaką jest rysowanie.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zestaw kredek w walizce dla dzieci. Taka mieszkanka kredek jest wprost idealna, aby zabrać ją ze sobą w podróż, do szkoły, na działkę i w zasadzie wszędzie tam, gdzie możliwe jest rysowanie.

Duży zestaw kredek dla dzieci to niezawodny pomysł na prezent niezależnie od okazji. Kupując zestaw kredek, mamy pewność, że dziecko szybko nie znudzi się jednym typem narzędzi do rysowania, gdyż ma ich do wyboru niezwykle dużo. Poza tym dajemy szansę małemu artyście na rozwinięcie kreatywności i wyobraźni, dzięki temu, że ma praktycznie nieograniczony wybór łączenia stylów i kolorów.  Kredki duży zestaw kupisz TU.

Dla starszych i wprawionych dzieci, a nawet młodzieży polecamy zestawy kredek do malowania dla profesjonalistów. Dobrym przykładem jest zestaw kredek artystycznych. Dzięki nim możliwe jest tworzenie zaawansowanych dzieł. Potrzebna jest tu już duża precyzja ruchów i znajomość technik malarskich.

Kredki artystyczne

Artystyczne kredki są stosowane przez profesjonalistów, w celu wykonywania komercyjnych prac plastycznych lub przez doświadczonych hobbystów. Kredki dla artystów dają możliwość tworzenia zapierających dech w piersiach przejść światłocieniowych. Dobrym pomysłem jest zestaw kredek artystycznych, gdzie znajdziemy miękkie kredki artystyczne i inne profesjonalne kredki artystyczne.

Podział kredek ze względu na kształt

Kształt kredek jest również bardzo istotnym kryterium wyboru tego typu przedmiotów szkolnych. Inne będą dedykowane dla dzieci w wieku szkolnym, które mają wyćwiczoną i wprawioną dłoń, a inne dla przedszkolaków. Jak dzielmy kredki ze względu na kształt?

Kredki trójkątne

Kredki trójkątne grube są uważane za jedne z najbardziej ergonomicznych i łatwych do trzymania w dłoni. Dzieci w trakcie edukacji szkolnej uczą się przede wszystkim chwytu trójpunktowego. Polega on na objęciu artykuły piśmienniczego za pomocą trzech palców – kciuka, palca wskazującego oraz środkowego.

Kredki grube trójkątne są idealną pomocą w utrwalaniu prawidłowego chwytu, gdyż każdy z wymienionych wyżej palców opiera się na innym boku kredki. Zauważają to producenci, dlatego coraz więcej zestawów kredek szkolnych posiada taki kształt. Dużą zaletą kredek trójkątnych jest także to, że przez ich kształt nie toczą się, rzadziej więc „uciekają” dziecku i spadają z biurka.

Kredki okrągłe

Kredki o okrągłym przekroju dla niektórych są łatwe do utrzymania w dłoni. Ze względu na brak płaskich powierzchni oraz krawędzi może utrudniać posługiwanie się kredką, zwłaszcza jeżeli mówimy o młodszych dzieciach. Nie można jednak odmówić popularności tego typu kredek. Jest to bardzo powszechny element, który towarzyszy dzieciom w każdym momencie ich edukacji.

Polecane są głównie pociechom, które posługują się chwytem cylindrycznym (dłoń obejmuje kredkę znajdującą się pośrodku zaciśniętej pięści) lub palczastym (w tym przypadku kciuk obejmuje kredkę od dołu, a pozostałe place od góry). Warto zauważyć, że kredki grube zazwyczaj występują w okrągłym przekroju.

Kredki heksagonalne

Niech nie zwiedzie nas dość skomplikowana nazwa. Kryje się pod nią po prostu kredki sześciokątne. Ten kształt występuje często w przypadku kredek profesjonalnych. Można powiedzieć, że okres ich świetności już minął i obecnie są rzadko spotykane w zestawach dla dzieci.

Kredki JUMBO

Jeżeli na opakowaniu kredek, które chcemy zakupić, znajduje się napis JUMBO, to mamy gwarancje, że są to grube kredki dla dzieci. Grube kredki o wiele łatwiej trzymać w niewyćwiczonej małej rączce. Niezależnie czy są to kredki ołówkowego grube, czy kredki świecowe grube są dobrze wyważone i mają około 10 mm średnicy. Polecane są dla małych, początkujących rysowników, niezależnie od ich kształtu.

Kredki dwustronne

Dwustronne kredki to nowość na polskim rynku, która jednak szybko zdobywa serca pedagogów oraz rodziców. Na każdym końcu kredki znajduje się grafit w innej kolorystce. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w zestawie jest 2 razy większa ilość kolorów przy takiej samej ilości kredek. Dzięki temu dziecko może znacznie zaoszczędzić miejsce w piórniku.

Kredki w sztyfcie

Jeżeli dziecko ma problem z brudzeniem rąk i wszystkiego wokół podczas rysowania to skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się kredki w sztyfcie. Polecane są dla małych dzieci jako alternatywa dla kredek świecowych czy pasteli. Wkład z żywicy, wosku, glinki czy żelu przybiera miękką konsystencję i schowany jest w obudowie z plastiku. Wysuwa się go przez wykręcanie lub wyciskanie.

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

fot.: pixabay.com

Niektórzy rodzice zamartwiają się tym, że ich dzieci nie przykładają dużej wagi do rysowania, a wręcz od niego stronią. Jednak takie obawy nie mają żadnej podstawy, gdyż małą motorykę dziecko wyrabia przez inne dzieła plastyczne np. zabawę plasteliną, piaskiem kinetycznym, układaniem klocków czy puzzli. Prędzej czy później i tak pewnie przekona się do rysowania, np. wtedy, gdy zobaczy swoich rówieśników pochłoniętych w tworzeniu indywidualnych dzieł.

Warto wiedzieć, że i my jako rodzice możemy w pewny sposób zachęcić dzieci do rysowania. Można zrobić to między innymi przy pomocy kreatywnych zestawów.

Na rynku mamy do wyboru na przykład kredki do rysowania po ubraniach, malowania włosów, czy kredki do twarzy. Gdy dziecko przekona się o tym, jaką radość i zabawę osiąga dzięki używaniu kredek, z pewnością pobudzi swoją chęć do malowania na papierze.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

➡️Jakie kredki dla rocznego dziecka?

Dla dzieci, które skończyły pierwszy rok życia, polecane są wyprofilowane kredki, które łatwo się chwytają, a także nie wymuszają wyboru prawej ręki. Dobrym wyborem są kredki stożkowe, w kształcie kamyczków czy kredki świderki. Zalecamy także wszystkie kredki z napisem JUMBO na opakowaniu.

➡️Jakie są najpopularniejsze typy kredek dla dzieci?

Spośród najpopularniejszych kredek dla dzieci wymieniamy: kredki ołówkowe, kredki świecowe, kredki woskowe, kredki akwarelowe, kredki żelowe, oraz kredki dwustronne.

➡️Jak dzielimy kredki ze względu na kształt?

Ze względu na kształt kredki dzielimy na: kredki okrągłe, kredki trójkątne, oraz kredki heksagonalne (sześcienne).