Pomysły na kreatywną zabawę, czyli z masami plastycznymi za pan brat

Masy plastyczne to szybki i łatwy sposób na udaną zabawę dla najmłodszych.
Masa do modelowania dla dzieci ma mnóstwo zalet. W głównej mierze pozwala ćwiczyć sprawność palców oraz całych dłoni.

✅ Dodatkowo pobudza kreatywność wśród najmłodszych. Oprócz znanej i popularnej plasteliny, do dyspozycji podczas zabaw mamy inne, równie wdzięczne masy plastyczne. Zapraszamy także, do zapozania się z jedym z nowyszych artykułów na naszym blogu, właśnie odnośnie prac z plasteliny.
Tutaj zaprezentujemy kilka z nich ❗️

 

 

Modelina dla dzieci

➡️ Modelina to utwardzalna masa plastyczna, która swoimi właściwościami modelarskimi przypomina wspomnianą już plastelinę. W przeciwieństwie do niej, modelina zawiera syntetyczne żywice. Wpływa to na jej szczególne właściwości.
Modelina plastyczna to z jednej strony forma zabawki, z której korzystają dzieci podczas różnego rodzaju zajęć plastycznych, z drugiej zaś strony jest to materiał stosowany przez artystów zawodowych do produkcji rzeźby użytkowej lub np. wymyślnej biżuterii.

✅ Modelina jest szczególnie przydatna podczas kreatywnych zabaw plastycznych. Podobnie jak inne produkty plastyczne dla dzieci, sprawdzi się ona niemal wszędzie – w domu, w przedszkolu, w szkole, a nawet podczas zabaw na świeżym powietrzu.
Figurki tworzone z modeliny to bardzo popularny temat dla miłośników tej masy plastycznej. Dzieci tworzą z niej najczęściej różnorodne kształty, zwierzaki lub postaci z bajek.

Modelina dla Dziecie

✅ Zestawy dostępne na rynku są pełne kolorów, co jeszcze bardziej zachęca do zabawy. Pierwsza masa plastyczna dla dziecka musi być w pełni bezpieczna w użytkowaniu, zaś kolory powinny być jasne, a konsystencja stosunkowo miękka.
Taka modelina może być używana wielorazowo. Ciekawym rozwiązaniem będzie także modelina w formie kolorowej masy brokatowej, która pięknie się mieni, zachęcając do tworzenia różnorodnych kształtów oraz figurek.

✅ Początkowo masa wymaga wyrobienia jej w dłoniach, ponieważ modelina mięknie pod wpływem ciepła. Jej olbrzymim atutem jest proste i szybkie utrwalanie. Jest to dorby trening dziecięcych rączek.
Nie wymaga ono korzystania z profesjonalnego pieca do wypalania ceramiki. W celu usztywnienia gotowych kształtów wykonanych z modeliny, konieczne jest wygrzanie masy plastycznej, które możemy wykonać we własnym domu.

Istnieją na to dwa podstawowe i najbardziej sprawdzone sposoby.
⭐ Pierwszym z nich jest gotowanie modeliny we wrzącej wodzie.
⭐ Drugim rozwiązaniem będzie z kolei pieczenie jej w piekarniku w temperaturze minimum 100 stopni.

✅ Zależnie od wielkości i grubości elementów, modelinę należy utwardzać przez ok. 15-20 minut. Po upływie tego czasu całość wystarczy ostudzić, odkładając w bezpieczne miejsce.
Co ciekawe, wśród mas plastycznych modelina jest uznawana za jeden z najłatwiejszych w obróbce materiałów. Stąd osoby, które planują rozpoczęcie przygody z lepieniem z gliny, mogą nabrać wprawy właśnie podczas zabaw z modeliną.

✅ Podczas formowania modeliny oraz tworzenia rozmaitych detali, warto posługiwać się także specjalnymi akcesoriami, które pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych efektów.
Tutaj doskonale sprawdzają się różnego rodzaju szpatułki oraz drewniane patyczki.

Do najważniejszych zalet modeliny należy:
⭐ możliwość utwardzenia,
⭐ zwarta konsystencja.

 

 

Ciastolina dla dzieci

➡️ Ciastolina to kolejna propozycja na kreatywną zabawę z dziećmi. Tworzy ją kolorowa masa, za pomocą której można formować dowolne kształty.
Składa się wyłącznie z naturalnych składników, stąd łatwo ulega wpływom środowiska zewnętrznego. Ciastolina to bardzo miękka masa plastyczna, która stanowi świetną zabawę dla dzieci w różnym wieku.

Ciastolina - Play-Doh Dużo Zestawów i Kolotów

✅ W przeciwieństwie do plasteliny, ciastolina jest gotowa do użycia zaraz po wyjęciu z opakowania, dzięki czemu nie trzeba rozgrzewać jej w dłoniach.
Ta masa plastyczna składa się z: mąki, wody oraz soli, a także substancji zabezpieczających ją przed pleśnią oraz nadającym jej specyficzny zapach, barwę oraz gładką strukturę.

Ciastolina dla dzieci jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, co jest bardzo ważne w przypadku maluchów. Ponadto nie pozostawia ona tłustych śladów na rękach.
Zestaw z ciastoliną to doskonały prezent dla dziecka, który zapewni mu wiele zabawy, a jednocześnie rozwinie zdolności sensoryczne oraz manualne, wpływając na wyobraźnię i kreatywność.
☝️ Gotowe kształty wykonane z kolorowej ciastoliny maluchy mogą również wycinać przy użyciu specjalnych foremek, które bardzo często dodawane są do poszczególnych zestawów.

Jak widać, ciastolina jest idealnym materiałem do dziecięcych zabaw kreatywnych. Do jej najważniejszych zalet należy:
duża elastyczność,
dostępność w dużych ilościach – bez trudu kupimy ją w wiaderkach,
żywe kolory – ciastolina długo trzyma barwnik.

 

 

Piankolina dla dzieci

➡️ Kolejną masą jest piankolina, którą produkuje się w formie kulkowej, lekkiej i miękkiej masy piankowej. Dzięki dużej elastyczności, można z niej formować dowolne elementy. Jest to wdzięczny materiał przeznaczony w głównej mierze dla dzieci, który nie brudzi rąk, ubrań oraz powierzchni.
Warto wiedzieć, że piankolina stanowi doskonałą alternatywę dla pozostałych mas plastycznych. Po ulepieniu z niej wybranego kształtu, piankolina odbija się od podłoża niczym piłeczka.

Piankolina - Ciekawa Opcja Masy Plastycznej dla Dzieci

✅ Delikatne zagniatanie tej puszystej masy powoduje tworzenie się pęcherzyków powietrza, które po naciśnięciu strzelają tak, jak popularna folia bąbelkowa.
Należy pamiętać, że niemal każda piankolina po wyschnięciu staje się nieodkształcalna. Można z niej modelować zarówno figury przestrzenne, jak i płaskie. Zachęcamy także do zapozania się z innymi artykułami kreatywnymi dla dzieci. Powróćmy jednak do piankoliny.

✅ Ta masa piankowa do zabawy pobudza wyobraźnię oraz kreatywność, a także rozwija sprawność manualną i pomaga w nauce poznawania kolorów. Jej lekka i elastyczna formuła składa się z tworzywa PVC oraz nawilżającej gliceryny.
Absolutnym must have stała się neonowa piankolina. To w pełni kreatywny przedmiot przeznaczony zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.

☝️ Zabawa z wykorzystaniem piankoliny wspiera także rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka. W ostatnim czasie piankolina stała się bardzo popularną masą plastyczną, dlatego producenci coraz częściej prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert cenowych.
My polecamy szczególnie piankoliny sprzedawane w formie kolorowych kostek.
Zapraszamy także do poprzedniego artykułu o malowaniu.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak uczyć się kodowania z plasteliną?

Z plasteliny można kodować zwykłe wzory lub całe obrazki. Kod mogą stanowić cyfry lub figury geometryczne. Dla starszych dzieci kodami mogą być nawet działania matematyczne.

Jak stworzyć ślimaka z plasteliny?

Najpierw z kolorowej plasteliny kulamy długi wałeczek, kształtując go i wyginając na kształt tułowia ślimaka. Następnie doklejmy rogi, oczka, a za pomocą wykałaczki możemy dorobić minkę. Muszlę ślimaka również wykonujemy z plasteliny – tutaj możemy połączyć kilka kolorów plastelinowych wałeczków, które toczymy i łączymy ze sobą, a następnie zawijamy jak roladę.

Czym różni się plastelina od modeliny?

Modelina i plastelina różnią się nieco składem. W porównaniu z plasteliną, modelina jest w pełni utwardzalna i ma nieco intensywniejsze, oleiste kolory.

Czy plastelina twardnieje pod wpływem wody?

Plastelina nie twardnieje pod wpływem wody. Poddana działaniu ciepła mięknie, dzięki czemu staje się plastyczna, z kolei schłodzona, twardnieje.

Jak usunąć plastelinę z ubrań?

Pierwszym sposobem jest włożenie zabrudzonych ubrań na noc do zamrażalnika. Kiedy masa stwardnieje, wystarczy wykruszyć ją z ubrania – najlepiej za pomocą tępego narzędzia. Innym sposobem jest przyłożenie do ubrań kartki, a następnie zaprasowanie gorącym żelazkiem, co spowoduje, że plastelina wsiąknie w papier i zejdzie z ubrań.