Pastele olejne, jakie wybrać

Chcesz sprawić frajdę swojemu dziecku lub sam lubisz rysować i malować ❓
Jeśli tak, wypróbuj pastele olejne lub suche, w zależności od tego, czego oczekujesz.

Pastele olejne mają świetne krycie i są dużo łatwiejsze w użyciu niż pastele suche. W tym wpisie opowiem Ci więcej o olejnych pastelach: na czym można nimi malować oraz jaką markę wybrać, żeby były dopasowane jak najlepiej do Twoich potrzeb.
✅ Dla małych dzieciaków polecam jednak kredki, ponieważ są one podstawowym artykułem, którego potrzebują najmłodsi do kolorowanek oraz swoich rysunków.

➡️ Jeśli chcesz przeczytać trochę więcej o idealnych kredkach dla dzieci, kliknij tutaj.

 

Pastele olejne

Olejne pastele są nazywane inaczej pastelami tłustymi, ponieważ w ich składzie, oprócz pigmentów znajdują się również glinka, wosk oraz olej. Pastele są krótkimi pałeczkami, które trzyma się i używa jak zwykłe kredki.
Dzięki obecności tłustych składników, obrazy namalowane pastelami olejnymi mają bardzo intensywne kolory, ale również specyficznie się świecą. Używanie pasteli tłustych jest łatwiejsze niż tych suchych, ponieważ są lepiej napigmentowane oraz nie łamią się i nie kruszą tak łatwo. Można nimi przyjemnie i gładko rysować po podłożu.

⭐ Pozwalają również na nakładanie grubszych warstw oraz na mieszanie się wzajemnie kolorów – wystarczy nałożyć jeden kolor na drugi, żeby stworzyć zupełnie inny odcień. Jest to o tyle fajne, że można się poczuć trochę jakbyśmy malowali farbami olejnymi, bo efekt końcowy jest dosyć podobny.

Dziecko i Pastele Olejne

✅Na rynku dostępnych jest wiele zestawów profesjonalnych pasteli olejnych oraz takich, które idealnie nadadzą się dla dzieci. Jest to naprawdę fajna opcja dla starszych dzieciaków, które już potrafią rysować, ponieważ obrazy pastelami olejnymi to zupełnie inne doświadczenie niż szkicowanie czy kolorowanie kredkami.
☝️ Dodatkowo, pastele nie są dużym wydatkiem, a są dosyć wydajne, więc jeśli Twoje dziecko nie ma jeszcze ich w swoim asortymencie artystycznym to serdecznie zachęcam do zakupu.

 

Pastele olejne obrazy

✅Dzięki użyciu pasteli olejnych można stworzyć naprawdę piękne rysunki, a może lepiej byłoby je nazwać obrazami, ponieważ dzięki temu, że są tłuste to można porównać je do malowania farbami olejnymi.
Atutem malowania obrazów pastelami olejnymi jest to, że możesz je tworzyć praktycznie na każdej powierzchni – kartce, drewnie, kartonie, płótnie czy podobraziu.

🖍 Takie zróżnicowanie pozwala na wybranie najbardziej lubianego podłoża i wygodne malowanie. Musisz również pamiętać, że pastele olejne są świetnym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, ale także dla osób, które profesjonalnie zajmują się rysowaniem czy malowaniem.
🖍 Pastele są wygodne do trzymania, łatwo ich używać, są mocno napigmentowane, więc nie potrzebują dużego nacisku podczas malowania. Są tłuste, więc łatwo zmyć je ciepłą wodą z mydłem, więc nie musisz przejmować się, że dziecko się pobrudzi.

🖍 Dla starszych dzieci lub dorosłych jest to alternatywa dla kredek lub farb, ponieważ można stworzyć nimi wspaniałe obrazy oraz wypróbować innej techniki malowania.

 

Pastele olejne zestaw

✅ Z pastelami olejnymi sprawa ma się podobnie jak z kredkami, ponieważ do malowania konieczny jest zestaw, w którym znajduje się przynajmniej kilkanaście kolorów. Dzięki temu możesz swobodnie rysować wszystko, co przyjdzie Ci do głowy – portrety, krajobrazy, zwierzęta czy kwiaty.

Kolorowe Pastele

✅ Dla najmłodszych dzieci, na naszej stronie internetowej z artykułami plastycznymi, dostępne są zestawy pasteli olejnych 12 kolorów lub 24 kolory. Takie pastele dla dzieci wyglądają trochę inaczej, ponieważ są dłuższe niż klasyczne pastele, co ułatwia trzymanie ich w ręce oraz rysowanie.
Dodatkowo, niektórzy producenci tworzą specjalne, trójkątne pastele, które również są dedykowane dzieciom.

W naszym sklepie znajdziesz także klasyczne zestawy olejnych pasteli w różnych wielkościach:
⭐ pastele olejne 12 kolorów,
⭐ pastele olejne 24 kolory,
⭐ pastele olejne 36 kolorów,
⭐ pastele olejne 49 kolorów (48 + dodatkowo jeden biały pastel).

➡️ Sam możesz wybrać jak duży komplet potrzebujesz. Do podstawowego użytkowania i na wypróbowanie w zupełności wystarczy mniejszy zestaw.
Jeśli jednak potrzebujesz większej liczby kolorów i odcieni to polecam zaopatrzyć się w zestaw z większą ilością pasteli.

 

Pastele olejne producenci

✅ W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziesz bardzo wiele pasteli od różnych producentów. Większość marek z pewnością będziesz kojarzyć, ponieważ produkują oni wiele innych artykułów papierniczych oraz artystycznych.
Pomiędzy poszczególnymi producentami pasteli olejnych nie ma znaczących różnic cenowych, więc podjęcie wyboru należy do Ciebie. Musisz zdecydować czy wybierasz pastele specjalnie dla dzieci, czyli takie, które mają trochę inny wygląd i kształt, dostosowany dla najmłodszych czy może klasyczne pastele, które będą używane przez starsze dzieci lub dorosłych.

Profesjonalne Pastele Olejne

Kolejnym kryterium wyboru jest rozmiar zestawu – wahają się one w przedziale od dwunastu do pięćdziesięciu pasteli w opakowaniu.
Poniżej przedstawię listę dostępnych producentów pasteli olejnych, których znajdziesz w naszym sklepie online:
🖍 pastele olejne Pentel,
🖍 pastele olejne Astra,
🖍 pastele olejne Colorino,
🖍 pastele olejne Bambino,
🖍 pastele olejne Penmate,
🖍 pastele olejne Lyra.

☝️ Wszystkie z wyżej wymienionych marek tworzą produkty najwyższej jakości, które są bezpieczne dla dzieci oraz alergików. Każda marka posiada fajne i przystępne cenowo pastele, które sprostają nawet najwyższym oczekiwaniom.
Wybierz więc pastele, które najbardziej odpowiadają Ci ceną oraz wielkością. Zastanów się również czy kupujesz je specjalnie dla dziecka, czy niekoniecznie.

 

Pastele olejne jakie wybrać

✅ W całym artykule opowiadam o pastelach oraz jakimi kryteriami należy się kierować przy ich wyborze. Tutaj skondensuję całość i wyróżnię najważniejsze informacje dotyczące wyboru pasteli olejnych.

Jakie pastele olejne
Po pierwsze, odpowiedz sobie na pytanie czy kupujesz pastele dla małego dziecka czy może starszego lub dorosłej osoby.

Pastele Dla Ucznia

✍️ Dla najmłodszych wybierz pastele, które są przeznaczone specjalnie dla dzieciaków, czyli takie o specjalnym kształcie i wydłużonym trzonku – łatwiej trzymać je w ręce oraz lepiej się nimi maluje i rysuje. Dla starszych osób polecam klasyczne, krótkie pastele.
✍️ Po drugie, zastanów się jak dużego opakowania pasteli olejnych potrzebujesz. Dwanaście kolorów to absolutna podstawa, żeby móc komfortowo rysować wszystko, co wpadnie do głowy.
✍️ Taka ilość jest też idealna dla dzieci. Większy zestaw, czyli przykładowo trzydzieści sześć kolorów będzie fajną opcją na większe i bardziej sprecyzowane rysunki, czyli dla starszych i bardziej doświadczonych w malowaniu osób.

➡️ Niezależnie od tego, jakiej marki pastele wybierzesz, z pewnością będziesz zadowolony, ponieważ wszyscy producenci mają produkty na naprawdę wysokim poziomie.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co to są pastele olejne?

Są to inaczej pastele tłuste, które zawierają w składzie oprócz pigmentów również olej i wosk. Można nimi tworzyć rysunki i obrazy, które są zbliżone do tych namalowanych farbami olejnymi.

Jak wyglądają pastele olejne?

Są to krótkie, grube i kolorowe pałeczki, które posiadają papierową otoczkę. Pastele olejne przeznaczone dla dzieci mogą mieć nieco inny kształt – dłuższy i trójkątny, który jest przystosowany do małych rączek.

Ile kosztują pastele olejne?

W zależności od marki oraz ilości pasteli w opakowaniu, za zestaw zapłacisz od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Pastele olejne, gdzie kupić?

Kupisz je w każdym stacjonarnym i internetowym sklepie artystycznym lub papierniczym oraz w niektórych dużych supermarketach.