Zeszyty dla Dzieci - Jakie Wybrać?

📒 Już za parę chwil wyprawimy swoje pociechy do szkół, odetchniemy, życie przybierze swój dawny kształt - lada moment zaczną się wywiadówki. Czas więc przestać żyć wakacyjnymi wspomnieniami i dokończyć kompletowanie szkolnej wyprawki.
A jak wyprawka, to i zeszyty - duuużo zeszytów ❗️
📒 Jedni rodzice od razu kupują zapas na cały rok szkolny, a inni - tylko tyle, żeby na początek starczyło, bo przecież dokupić zeszyty można zawsze i poza sklepami papierniczymi, znajdziemy je dosłownie wszędzie: w marketach, kioskach, a teraz już nawet w drogeriach.

➡️ Bez względu na to, do której grupy rodziców się zaliczasz, przyda Ci się kilka wskazówek dotyczących tego, jakie wybrać zeszyty dla swojego dziecka.

 

Jakość Zeszytów

✅ Po pierwsze: jakość.

📓Ważna jest gramatura papieru,z jakiego wykonany został zeszyt.
Zbyt cienkie kartki sprawiają, że pióro bądź długopis przebija na drugą stronę, w zeszycie pojawiają się nieestetyczne kleksy z atramentu, poza tym na zbyt cienkich kartkach nie za wygodnie się pisze. Można więc odnieść wrażenie, że ręka nie płynie po papierze, że pisze się zbyt szorstko. Okładka również jest ważna (nie chodzi mi tutaj o sam wzór, a o jej jakość).

📓 Najtrwalsze są okładki z papieru pokrytego laminatem, bo dzięki laminatowi właśnie, są nieco bardziej odporne na uszkodzenia i wilgoć (a przecież każdemu może się zdarzyć incydent z rozlanym napojem w plecaku). Najbardziej narażone na zniszczenia są kartonowe nielaminowane okładki.

Zeszyty Oxford

⭐ W kwestii jakości zdecydowanie zwyciężają zeszyty z firmy Oxford - grubość papieru to aż 70g/m2.

 

Ceny Zeszytów

✅ Po drugie: cena.

📒Trzeba przyznać, że produkty Oxfordu choć są świetne jakościowo, mają też swoją cenę (w tym przypadku cena idzie w parze z jakością).
Zrozumiałym jest, że mogą być one dla kogoś zbyt drogie, albo po prostu do pewnych przedmiotów nie opłaca się kupować tak drogiego zeszytu, bo jest wykładany zaledwie raz w tygodniu i niewiele się na nim notuje.

Zestaw Zeszytów Oxford

☝️ W takich przypadkach warto rozejrzeć się za czymś tańszym.

 

Okładki Zeszytów

✅ Po trzecie: ilustracja.

📚 O ile starszym dzieciom i młodzieży często obojętne jest to, czy na okładce zeszytu narysowany będzie przesłodki szczeniaczek, czy wypasiony sportowy samochód, o tyle młodsze dzieciaki bardzo zwracają na to uwagę.
Pozwólmy więc na to, by same sobie wybrały zeszyty według swoich upodobań. Podobno po ładny zeszyt chętniej się sięga ❗️

⭐ Czyli jeśli maluch wybierze sobie np. do języka angielskiego zeszyt z ulubioną postacią z bajki, możemy przyjąć, iż chętniej będzie powtarzał przerobiony na lekcjach materiał.

Zeszyty W Zwięrzęta Z Owoców

 

Grubość Zeszytów

✅ Po czwarte: ilość stron.

✍️ Logiczne, że pierwszoklasista nie potrzebuje zeszytów 80-kartkowych. Dla najmłodszych uczniaków powinniśmy wybrać jak najcieńsze zeszyty, żeby nie zajmowały zbyt dużo miejsca w szkolnym tornistrze oraz nie były zbędnym balastem. Idealne będą zeszyty 16-kartkowe.
Do matematyki, nauk przyrodniczych i języków obcych - w kratkę, do języka polskiego - w trzy linie.

➡️ Jako ciekawostkę dodam, że nauka pisania w zeszycie w trzy linie ma na celu wykształcenie w dziecku prawidłowego nawyku stawiania odpowiednio dużych liter.
Choć dla nas pisanie w takim zeszycie może się wydawać abstrakcyjne i niewygodne - dla rozwoju motoryki dłoni małego dziecka jest to niezmiernie ważne.

 

Grubość Zeszytów A Wiek Dziecka

Możemy spróbować przypisać grubość zeszytu do poszczególnych grup wiekowych:
Zeszyt 16-kartkowy - cienki, lekki, dedykowany głównie maluchom.
Zeszyt 32-kartkowy - nieco grubszy, nada się dla uczniów od drugiej, do trzeciej klasy szkoły podstawowej.
Zeszyt 60-kartkowy - używany przez uczniów od czwartej do szóstej klasy, albo i w późniejszych klasach, ale raczej do rzadziej wykładanych przedmiotów (np. religia, informatyka)
Zeszyt czysty - używany głównie do geometrii (warto od razu zaopatrzyć się w liniuszek), nie będzie potrzebny w klasach 1-3.
Zeszyt powyżej 100 kartek - cegła dla studentów, którzy lubią robić notatki ręcznie.
Zeszyt 80-kartkowy - z uwagi na wagę, wskazany dla starszych uczniów.
Zeszyt 96-kartkowy - gruby, ale będzie to stosowny wybór do przedmiotów takich, jak np. język polski czy matematyka w wyższych klasach, gdzie trzeba sporo notować. Zalecam raczej w szkole średniej.

Mam zatem dla Was kilka ciekawych zeszytowych inspiracji ❗️ Fajny zeszyt to must have każdego ucznia ❗️

 

Zeszyt w Psy i Koty

✅ Zeszyt w psy i zeszyt w koty - idealny dla zwierzolubów.

Zeszyty w Psy i Koty

🐶 Być może nasze dziecko ma w domu swojego ukochanego zwierzaka, za którym zdarzy mu się tęsknić w czasie lekcji, więc taka urocza okładka przypomni mu, że jego pupil czeka na niego w domu i już niebawem przywita go radosnym merdającym ogonkiem lub uroczym miałczeniem.

 

Zeszyt w Aniołki

✅Zeszyt do religii z ilustracją przedstawiającą rysunkowe słodkie aniołki lub animowane postaci świętych - spodobają się i chłopcom, i dziewczynkom.

Zeszyt Do Religii

👶 Zeszyty do religii zazwyczaj nie muszą być grube, bo nie jest to przedmiot, na którym notuje się specjalnie dużo, jednak trzeba go mieć chociażby po to, żeby podczas kolędy zgarnąć podpis księdza.

 

Zeszyt w Magiczne Motywy

✅Kolorowe zeszyty marki Inter Druk - wyglądają prześlicznie i stylowo.

Zeszyty Dla Dziewczynek

🦄 To idealne zeszyty dla dziewczynek. W ofercie znajdziemy np. zeszyt z jednorożcem - a jednorożce ostatnimi czasy są bardzo na topie, albo zeszyt z syreną - coś dla fanek baśni. Zeszyty tej firmy charakteryzują się pięknymi okładkami i świetną jakością.
Wyglądają szałowo, błyszczą, wręcz zachęcają do nauki.

➡️ Jako ciekawostkę dodam, że wyżej przedstawiona kolekcja okładek występuje również na teczkach na dokumenty. Może warto zaopatrzyć swoją małą uczennicę w cały pakiet ❓

 

Zeszyty Zapachowe

Zeszyty zapachowe - brzmi nieprawdopodobnie, co❓ A jednak ❗️

🧁 Nie dość, że te zeszyty posiadają urocze upersonifikowane owoce i ciastka, to jeszcze pachną!
Dzięki temu dziecko podczas notowania może się rozkoszować słodkim zapachem.

Zeszyty Zapachowe

☝️ Myślę, że to świetny pomysł na zeszyt dla dziewczynki, a że dostępne są całe pakiety tych zapachowych zeszytów, od dziś każda lekcja może być okraszona innym zapachem.

 

Zeszyt Piłkarski

Zeszyt piłkarski dla chłopca - coś dla fanów piłki nożnej.

Zeszyt w Piłkę Nożną

⚽️Który kibic nie chciałby się uczyć z zeszytu przedstawiającego logo jego ukochanej drużyny ❓
Uważam, że taki zeszyt z piłkarzem wręcz zachęca do tego, by zajrzeć do niego od czasu do czasu, przypomnieć sobie informacje z poprzednich lekcji i sprawdzić, czy aby na pewno nie czeka nas żaden sprawdzian.

 

Zeszyty Przedmiotowe

Zeszyty przedmiotowe - okładka przypisana jest do odpowiedniego przedmiotu szkolnego.

Oxford również ma je w ofercie i to w dodatku w pakiecie, ale znajdziemy również wiele propozycji zeszytów z innych firm.

Zeszyt do Języka Polskiego

Ich zaletą jest to, że już nie trzeba robić strony tytułowej, bo jest nią okładka sama w sobie, a wystarczy jedynie się podpisać na pierwszej stronie lub przykleić naklejkę z imieniem i nazwiskiem.

 

⭐Firma Gatis ma dla nas w swojej ofercie całkiem ciekawe zeszyty przedmiotowe. W zależności od przedmiotu, marginesy są zapisane różnymi ciekawostkami, ściągami, podpowiedziami i wzorami.
Te drobnym druczkiem zapisane marginesy mogą być przydatne ❗️

Zeszyt Do Chemii
☝️ Dedykowane raczej starszym uczniom, bo młodszym dzieciom nadrukowane tam informacje mogą wydawać się zbyt skomplikowane.

⭐W zeszycie przedmiotowym do języka polskiego również marki Gatis także znajdziemy zapisane ciekawostkami marginesy.
Jest w nich nadrukowany m.in podział na epoki literackie - a sama ich kolejność bardzo często sprawia uczniom niemały problem. Myślę, że dzięki temu zeszytowi, dziecko chociażby wzrokowo nieco więcej zapamięta.

 

Zeszyty Do Nut

Zeszyty do nut dla dzieci - piękne i kolorowe okładki z bajkowymi postaciami umilą muzyczną edukację nawet najbardziej opornym!

🎼Znajdziemy tutaj zeszyt do nut z "Krainy Lodu", czy z wizerunkiem króla Juliana z popularnej bajki "Pingwiny z Madagaskaru".

Zeszyt Do Nut Dla Dzieci

Zeszyt do nut z Oxfordu - okładka mniej bajkowa, ale za to ciekawa i stylowa z pewnością spodoba się starszym uczniom. A jak Oxford - to i jakość ❗️

Zeszyt Do Nut Oxford

 

Zeszyt w Zwierzęta

Zeszyt w zwierzęta - propozycja firmy Herlitz to coś, co spodoba się miłośnikom zarówno dzikiej, jak i bardziej udomowionej przyrody.

Zeszyt w Zwierzęta

🐴 A żeby było ciekawiej - okładka przedstawiająca zwierzaki doskonale będzie pasować do przedmiotów takich jak np. biologia, czy przyroda.

 

Zeszyt Na Spierali

✅Zeszyty na spirali, czy inaczej kołonotatniki to super sprawa dla starszych uczniów (bo zazwyczaj zawierają więcej, niż 60 stron).

Kołozeszyt A5

📒 Bardzo wygodnie się w nich pisze, ale za sprawą metalowej sprężyny przytrzymującej kartki i grubej, tekturowej okładki, są nieco  cięższe. Sprawdzą się w szkole średniej i na studiach. 

📒 Warto również dodać, że na dalszych etapach edukacji (tj. szkoła średnia lub zawodowa) do częściej wykładanych przedmiotów dobrze jest używać zeszytów A4.
Informacji do zanotowania jest jednak bardzo dużo, a i równania matematyczne potrafią zajmować pół strony i warto mieć wszystko w jednym miejscu. Po prostu wtedy notatki wyglądają bardzo przejrzyście.

 

Ochrona Zeszytów

➡️ W co jeszcze powinniśmy zaopatrzyć swoje dziecko, jeśli chodzi o zeszyty ❓ W okładki ❗️

Okładki Na Zeszyty

✅Każdy zeszyt w trakcie roku szkolnego jest narażony na zniszczenia, jest otwierany kilka razy dziennie, czasami ląduje na podłodze, czasami zostaje zgnieciony gdzieś między drugim śniadaniem, a strojem do zajęć wychowania fizycznego, więc dobrze byłoby go trochę "opancerzyć".

Przeźroczyste okładki na zeszyty są wykonane z grubej i jakościowo świetnej plastikowej folii, dzięki czemu wytrzymają niejeden rok szkolny, a i nie zakryją wymyślnej ilustracji na zeszycie. To bardzo przydatny produkt❗️

 

Naklejiki Na Zeszyty

Naklejki na zeszyty - tutaj świetny przykład naklejek z końmi.

Naklejki Na Zeszyty

⭐ Również bardzo przydatne, a cena jest na tyle niska, że nie warto ich sobie odmawiać, bo to poważnie duże ułatwienie przy wieczornym pakowaniu plecaka.

 

Liniuszek

Liniuszek - obowiązkowy podczas omawiania tego skomplikowanego działu matematyki, jakim jest moja zmora, czyli geometria.

Liniuszek

☝️ Podkładając go pod stronę, na której planujemy pisać, ułatwiamy sobie zadanie i tym samym dbamy o estetykę zeszytu, bo rysunki brył będą wykonane prosto, a pismo nie będzie zjeżdżać na wszystkie strony świata.

 

Zeszyt Do Kaligrafii

Zeszyt do kaligrafii to coś świetnego, jeśli chcemy nauczyć się fantazyjnegi stylu pisania.

Zeszyt Do Kaligrafii
Przyda się amatorom robienia stron tytułowych i ozdabiania kartek. Może być również pomocny w wyrabianiu sobie nawyku ładnego pisania.

 

Kolorowe Zakreślacze Do Tworzenia Stron Tytuowych

📚 Kolorowe zakreślacze - niezwykle przydatne przy tworzeniu stron tytułowych, do oddzielania w zeszycie poszczególnych działów (np. epok literackich), do zaznaczania ważnych informacji, które pod żadnym pozorem nie mogą nam umknąć  i do podkreślania tematów lekcji - warto ich używać, bo gdy po kilku miesiącach notatek w zeszycie jest sporo, łatwo się pogubić i przeoczyć.

Kolorowe Zakreślacze Do Szkoły

 

Strona Tytuowa

✅ Dodam jeszcze, że zeszyty, podobnie jak książki, powinny zawierać wyżej wspomnianą stronę tytułową (nazwa przedmiotu, imię, nazwisko, klasa), a pięknie i twórczo wykonana strona tytułowa to zawsze jest jakiś plusik do oceny zeszytu w trakcie roku szkolnego.
Może więc warto zachęcić swoją pociechę, by pięknie ozdobiła strony tytułowe swoich zeszytów ❓

➡️ Wszystko już wiemy, więc działajmy! ❗️ Czas na zakupy ❗️  Kliknijcie do nas po więcej ❗️

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie zeszyty do szkoły?

Zeszyty szkolne powinny być zrobione z papieru dobrej jakości - najlepiej, gdyby był grubszy, niż 50g/m2.

Jak podpisywać zeszyty do szkoły?

Zeszyty szkolne powinny zawierać stronę tytułową (nazwa przedmiotu, imię, nazwisko, klasa).

Ilu kartkowe zeszyty do 2 klasy podstawowej?

Dla ucznia drugiej klasy szkoły podstawowej odpowiednie będą zeszyty 32-kartkowe.

Jakie zeszyty do 1 klasy podstawowej?

Dla pierwszoklasisty najlepiej wybrać zeszyty 16-kartkowe, bo są lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Do języka polskiego dziecko musi mieć zeszyt w trzy linie.

Jakie zeszyty do 2 klasy podstawowej?

Dla drugoklasisty wybierzmy zeszyty 16 lub 32-kartkowe.

Jakie zeszyty do 3 klasy podstawowej?

Trzecioklasista będzie potrzebował głównie zeszytów 32-kartkowych.

Jakie zeszyty do 4 klasy podstawówki?

Do klasy czwartej możemy zaopatrzyć dziecko w zeszyty 32-kartkowe i 60-kartkowe, w zależności od tego, jak często dany przedmiot występuje w planie lekcji i jak dużo się na nim notuje.

Po co dziecku zeszyt w trzy linie?

Na początku edukacji dziecko notuje na języku polskim w zeszycie w trzy linie po to, by wyrobić sobie nawyk stawiania liter odpowiedniej wielkości. Dzięki temu rozwija również swoją motorykę.