Pierwsze kredki dla dziecka — jakie wybrać?

Rysowanie dla dziecka to bardzo ważny element rozwoju. Za pomocą tej czynności maluch kształtuje kreatywność i wyobraźnię, a także wyrabia tzw. motorykę małą. Co istotne, tworzenie rysunków można zaproponować już nawet niemowlakowi — ważne jest w tym przypadku, aby wybrać bezpieczne i wygodne w użyciu kredki. Jakie pierwsze kredki dla dziecka będą więc odpowiednim wyborem?

Czy warto rysować z dzieckiem?

fot.: pixabay.com

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, porozmawiajmy o innym zagadnieniu. Pierwsze próby rysowania powinny zawsze kojarzyć się z dobrą zabawą oraz cechować się prostotą. Im wcześniej maluch sięgnie po kredki, tym jest wielka szansa na to, że szybciej opanuje wiele innych umiejętności manualnych. Dzieci, które zaczynają tworzyć rysunki od najmłodszych lat, mają w późniejszym okresie większą chęć do nauki pisania i radzą sobie z tym o wiele lepiej. 

To rodzice są odpowiedzialnym medium za to, aby umożliwić dziecku rysowanie. Warto już od najmłodszych lat próbować bawić się w ten sposób. Taka atrakcja wpłynie pozytywnie na rozwój dziecka. 

Pierwsze kredki dla dziecka — wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim

Pierwsze kredki dla dziecka muszą oczywiście posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty, które poświadczą o ich bezpieczeństwie. Ciekawość malucha często prowadzi do tego, że wszystko, co ma w rączce, ląduje za chwile w buzi. Możemy mieć więc niemal pewność, że podobnie będzie z kredkami. 

Przed zakupem musimy więc upewnić się, że wybieramy bezpieczne kredki dla dziecka, które nie zaszkodzą nawet po ich zjedzeniu. Najlepiej w takim przypadku sprawdzą się dobre kredki do kolorowania z naturalnych materiałów np. wosku.

Kiedy dać dziecku pierwsze kredki?

Chęć aktywności  plastycznej pojawia się u dziecka już wtedy, gdy zaczyna siedzieć stabilnie i operować rączkami. Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj pod koniec 1 roku życia. To idealny moment, aby maluch miał kontakt z artykułami plastycznymi, takimi jak kredki dla dzieci.

Jako rodzice raczej sceptycznie podchodzimy do zagadnienia związanego z malowaniem dziecka. Zwykle wiąże się to z ubrudzonymi ścianami, meblami i innymi rzeczami codziennego użytku, do których dziecko podczas rysowania może mieć dostęp. Jeżeli nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której będziemy zmuszeni do ścierania opornych plam z elementów wyposażenia wnętrza, to warto zadbać o to, aby dziecko miało gdzie rysować. Zapewnijmy mu  duży arkusz papieru i jako rodzice pokażmy, jak powinno się to robić — w końcu dzieci uwielbiają brać z nas przykład. 

Pierwsze kredki dla rocznego dziecka

Wiele pytań odnosi się do tego, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki rysowania. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy już roczne dzieci, interesują się tą czynnością. Drugim najczęściej zadawanym pytanie jest to — jakie kredki dla rocznego dziecka wybrać. Oczywiście tak jak już pisaliśmy, przede wszystkim powinny być nietoksyczne i w 100 % bezpieczne. Oprócz tego dobre kredki do rysowania dla roczniaka powinny być grube, aby mógł je pewnie zacisnąć w swojej malutkiej dłoni. 

Pierwsze kredki dla rocznego dziecka powinny być także mocno napigmentowane. Wówczas dziecku o wiele łatwiej będzie nimi pozostawiać ślady na kartce. Niezawodnym pomysłem są także zmywalne kredki i mazaki. 

Jeżeli szukasz najlepszych kredek dla dziecka, to koniecznie sprawdź Kolorowy-zeszyt.pl

Jakie kredki dla niemowlaka?

Rozwój u każdego dziecka przechodzi inaczej. W niektórych przypadkach nawet niemowlę potrafi chwycić kredkę i utrzymać ją swobodnie w dłoni. Malunki w jego wykonaniu są zestawieniem kropek i kresek, ale nie chodzi wcale o walory wizualne tych dzieł. Bardziej o to, aby dziecko miało szansę eksperymentować i poznawać nowe rzeczy. 

Najlepsze kredki do rysowania przeznaczone są zwykle dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia. Jeżeli jednak zdecydujemy, aby zacząć naukę rysowania nieco wcześniej, to nic nie stoi na przeszkodzie. Musimy kierować się podobnymi zasadami jak w przypadku wyboru kredek dla roczniaka. Muszą być nietoksyczne, grube i łatwe do uchwycenia. Kredki najlepszej jakości to gwarancja, że dziecko z łatwością będzie mogło tworzyć swoje pierwsze dzieła. Najlepsze kredki dla dzieci posiadają różnorodne kształty — kamyczki, stożki lub inne figury, co w oczach dzieci nie pozostaje bez znaczenia. 

Kredki dla małych dzieci

fot.: pixabay.com

Kredki dobrej jakości możemy podarować rocznemu dziecku, pod warunkiem, że będzie rysowało pod kontrolą opiekuna. Jeżeli maluszek wykazuje zainteresowanie rysowaniem, trzeba zrobić wszystko, aby udostępnić mu dogodne warunki w celu kontynuowania szlifowania tej czynności. 

Warto podkreślić, że nawet dobre kredki czasami mogą nie przekonać dziecka to zabawy nimi. Nie ma wtedy powodów, aby się zamartwiać. To, że dziecko chwilowo nie jest zainteresowane tym przedmiotem, nie oznacza to, że nie pokusi się o jego testowanie w przyszłości. Rolą rodziców jest głównie to, aby jak najbardziej zainteresować dziecko kredkami i pokazać, że używanie ich wiąże się ze wspaniałą  zabawą.

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne kredki dla dzieci. To, jakie wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. 

Kredki świecowe dla dzieci

Świecowe kredki używane są chętnie przez dzieci od pokoleń. Cechują je wyraziste barwy, duże bezpieczeństwo oraz dobre krycie. Na pierwsze kredki polecamy szczególnie kredki świecowe Astra, kredki świecowe BIC, czy kredki świecowe Bambino

Kredki trójkątne dla dzieci

Kredki trójkątne grube uważane są za jedne z najlepszych artykułów piśmienniczych do nauki rysowania. Ich trójkątny przekrój powoduje to, że dziecko prawidłowo chwyta kredkę, wyrabiając sobie tym samym dobre nawyki. 

Kredki jadalne dla dziecka

Bardzo ciekawym pomysłem są  jadalne kredki dla dzieci. Wykonane całkowicie z jadalnych składników, np. proszków roślinnych, warzyw i owoców mogą być świetnym elementem piśmienniczym, a po stworzeniu rysunku, mogą być swobodnie zjedzone. 

Z racji tego, że w sklepach takie produkty występują dość rzadko, warto poszukać w sieci przepisów na zrobienie jadalnych kredek w zaciszu własnego domu.

Kredki-kamyki

Kredki w kształcie kamyków są uwielbiane przez dzieci głównie przez ich nietypowy format. Zostały jednak zaprojektowane nie po to, aby cieszyć oko, lecz aby nauczyć dzieci prawidłowego chwytu, wspomagając przy okazji rozwój małej motoryki. 

Owalny kształt, który posiadają takie kredki, wymusza prawidłowe ułożenie ręki. Maluch dzięki temu w późniejszym czasie intuicyjnie trzyma kredkę w sposób optymalny, co znacznie ułatwia proces nauki pisania. 

Kredki stożkowe

Stożkowe kredki stworzone są z myślą o tym, aby małe dziecko mogło swobodnie, lecz stabilnie trzymać kredkę w ręce i uczyć się rysować bez przeszkód. Tego rodzaju kredki rysują całą powierzchnią. Podobną kategorią tworzą kredki-klocki i kredki w różnych kształtach, które łatwo chwycić całą malutką dłonią. 

Kredki żelowe 

Kredki żelowe to jeden z najlepszych wyborów na rozpoczęcie przygody z rysowaniem na kartce. Przy użyciu niewielkiej siły dziecko może pozostawić widoczne i intensywne ślady. Żelowe kredki rysują dobrze nie tylko na kartce, ale także na szarym papierze czy kartonie. Do wyboru mamy między innymi kredki żelowe w sztyfcie, w tym kredki żelowe wykręcane. 

Kredki ołówkowe

fot.: pixabay.com

Dobre kredki ołówkowe od pokoleń zakorzeniły się w naszej kulturze. Są niemal podstawowym wyposażeniem każdego ucznia. Jeżeli wybieramy najlepsze kredki ołówkowe dla dzieci, to musimy pamiętać, aby były to miękkie kredki ołówkowe. Aby zapewnić jak najlepszą możliwość trzymania ich w ręce, polecamy przede wszystkim kredki ołówkowe trójkątne. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, cechują się one wymuszeniem właściwej pozycji podczas rysowania oraz znacznie je ułatwia. 

Rysowanie to jedna z najbardziej rozwijających zajęć, które możemy zaproponować maluszkowi. Świat przedstawiany na kartce papieru to odzwierciedlenie wszystkich emocjonalnych przeżyć oraz wizji kreatywnych, które tlą się w malutkiej główce. Większość kilkulatków wprost uwielbia rysowanie.

Zanim jednak dojdziemy do tego momentu, dziecko musi polubić kontakt z artykułami piśmienniczymi. Jako rodzice musimy zadbać o to, aby dziecko miało pod dostatkiem kolorowych kredek i kartek, a cały proces rysowania kojarzył się ze świetną zabawą. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy tworzyli piękne dzieła wspólnie. Towarzystwo rodziców jeszcze bardziej zachęci dziecko do prób stawiania śladów na kartce, a dla rodziców może to być wspaniała odskocznia i sposób na relaks. 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

➡️Czy warto rysować z dzieckiem?

To rodzice w głównej mierze są odpowiedzialni za zainteresowanie malucha rysowaniem. Jak dobrze wiemy, dzieci bardzo chętnie naśladują rodziców, tak więc oczywiście, warto zacząć przygode z kreśleniem na kartce razem.

➡️Jakie powinny być pierwsze kredki dla dziecka?

Pierwsze kredki dla dziecka powinny być nietoksyczne i w 100 % bezpieczne. Oprócz tego powinny posiadać co najmniej 10 mm grubości, dzięki czemu dziecko będzie mogło je łatwo chwycić.

➡️Kiedy oferować dziecku pierwsze kredki?

Największe zainteresowanie kredkami zauważa się u dzieci, które mają ok. 12 miesięcy. Nie jest to jedna reguła.