Układanie puzzli jest świetną rozrywką, niosącą za sobą wiele realnych korzyści, takich jak:
- Uczą spostrzegawczości i cierpliwości
- Relaksują i wyciszają
- Wspomagają koncentrację
- Integrują ze sobą uczestników zabawy i uczą współpracy
- Rozwijają wyobraźnię
- Są doskonałym narzędziem edukacyjnym, aktywizującym obie półkule mózgu
- Mają korzystny wpływ na pamięć wzrokową
- U małych dzieci dodatkowo rozwijają zmysł dotyku i zdolności motoryczne oraz przestrzenne
Zatem skoro już wiemy, dlaczego warto układać puzzle, zastanówmy się jakie wybrać, by nasze dziecko chętnie uczestniczyło w zabawie. Dobór odpowiedniego artykułu sprawi, że zabawa z dzieckiem będzie dla nas nie tylko przyjemna, ale i pożyteczna. Zaczynajmy!
Na rynku istnieją dziesiątki rodzajów puzzli, dlatego udając się do sklepu z zabawkami, bądź do księgarni (w których również często można je nabyć), można zostać przyprawionym o zawrót głowy. Śpieszę więc z wyjaśnieniem, jak dobrać odpowiedni produkt do wieku dziecka.
Puzzle dla dzieci w wieku 0+
-
Piankowe
Ułożone w całość pełnią rolę maty edukacyjnej, gdzie maluch może szlifować pierwsze umiejętności, rozwijać zmysł dotyku, ćwiczyć i się bawić.
Ich miękka struktura idealnie amortyzuje dziecko przed upadkiem, zapewniając mu bezpieczną zabawę. Poza tym są wykonane z tworzyw hipoalergicznych, a utrzymanie ich w czystości to banał. Można je łączyć w dowolne kształty i konfiguracje (tworząc np. domek).
Warto rówież zaznaczyć, że puzzle piankowe idealnie izolują ciepło, w przeciwieństwie do standardowych, materiałowych mat edukacyjnych, dzięki czemu dziecko może spędzać na nich tyle czasu, ile zechce - bez obaw o zdrowie! :)
-
Drewniane
Składają się z kilku dużych, różnokolorowych elementów, które maluch musi dopasować do siebie, układając je w przestrzenny obrazek. Są ekologiczne i pomagają dziecku w rozwijaniu motoryki małej, którą to powinno się zacząć szlifować jak najwcześniej. Z perspektywy małego dziecka, to zapewne ciekawa rozrywka!
Puzzle dla dzieci w wieku 2+
-
Progresywne
Przypominają już nieco bardziej standardowe puzzle, lecz ich rozmiar jest na tyle duży, że nie musimy się martwić tym, czy zabawa będzie bezpieczna. Pełnią głównie funkcję edukacyjną, maluch uczy się nowych rzeczy np. poprzez dopasowywanie zwierząt w pary, rozpoznawanie kolorów lub krztałtów. To świetny sposób na naukę poprzez zabawę!
-
Drewniana układanka
Składają się z parzystej liczby klocków sześciennych. Zadaniem dziecka jest ułożenie z nich spójnego obrazka - a można ich ułożyć aż cztery. W ten sposób maluch uczy się spostrzegawczości i logicznego myślenia, rozwija motorykę dłoni i zdolności koordynacyjne. Ekologiczna i jakże stara zabawka, a nadal uwielbiana przez dzieci.
-
Geometryczne
Są doskonałym sposobem na to, by powoli wprowadzać dziecko w świat matematyki. Możemy spotkać różne warianty, na początku wystarczy, że maluch dopasuje odpowiednią figurę geometryczną do wgłębienia w tablicy. Rozwijają umiejętność logicznego myślenia, ale możemy także przy ich pomocy uczyć dziecko nazw figur i kolorów. Elementy są na tyle duże, że zabawa będzie nie tylko ciekawa, ale i bezpieczna.
Puzzle dla dzieci w wieku 3+
-
Puzzle z cyframi
Zabawa nimi polega na poprawnym dopasowaniu ilustracji do odpowiedniej liczby. Dzięki temu dziecko uczy się cyfr i rozwija swoją kreatywność. Są także dobrym sposobem na poznawanie nowych słów.
-
Tekturowe
Zawierają już nieco więcej elementów, niż puzzle dla najmlodszych dzieci i oprócz tego, że maluch musi ułożyć obrazek w całość, warto również wprowadzić do zabawy element nauki - możemy np. uczyć dziecko nazw zwierząt i tego, jakie odgłosy wydaje dane zwierzę. To idealny sposób na wiele godzin wspólnej zabawy!
-
Puzzle do kąpieli
Dzięki nim kąpiel będzie przyjemnością! Po zanurzeniu w wodzie, puzzle przyklejają się do wanny i płytek, a dziecko może tworzyć z nich dowolne kompilacje ćwicząc swoją kreatywność. Myślę, że to idealny sposób na małych złośników, którzy niekoniecznie lubią się kąpać. :)
Puzzle dla starszych dzieci
-
Puzzle - bajki
Świetna zabawka dla przedszkolaka, którą możemy wykorzystywać na różne sposoby. Jednym z nich jest czytanie dziecku bajki, gdy ono w tym czasie układa puzzle. Maluch dzięki temu skupia się na słuchaniu bajki, a jednocześnie wizualnie poznaje bohaterów. To uczy go podzielności uwagi i słuchania ze zrozumieniem.
-
Mapa
To zdecydowanie opcja dla starszaków. Zawierają więcej elementów, z których dziecko układa mapę świata lub konkretnego państwa. Możemy przy tym opowiadać dziecku ciekawostki o poszczególnych państwach, ich klimacie, kulturze i zwierzętach zamieszkujących dane kontynenty.
-
Ciało człowieka
Także zabawka dla przedszkolaków i starszych dzieci, dzięki której z łatwością wprowadzimy dziecku podstawy anatomii. Te puzzle zdecydowanie uczą poprzez zabawę! :)
-
Puzzle przestrzenne
Bardzo wciągająca i zajmująca zabawka, dzięki której dziecko rozwija swoją wyobraźnię i precyzję, a gotowa układanka może być świetną dekoracją pokoju naszej pociechy. Pomalowane według dziecięcej inwencji twórczej wyglądają jeszcze lepiej!
-
Tradycyjne puzzle wieloelementowe
Idealny sposób na kreatywne spędzenie czasu całą rodziną. Gwarantuję, że zarówno dzieci, jak i dorośli, wciągną się w układanie. Możemy znaleźć niezliczone ilości różnych ilustracji - postaci z bajek, pejzaże, martwa natura, samochody, okręty, piękne widoki, dosłownie wszystko. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Zabawa na wiele godzin, która dla dzieciaków jest idealnym sposobem na naukę pracy w grupie, a dla dorosłych - cóż, po prostu odprężającym sposobem na nudę i zacieśnianie więzi rodzinnych. ;)