Jakie puzzle wybrać dla dziecka?

Układanie puzzli jest świetną rozrywką, niosącą za sobą wiele realnych korzyści, takich jak:

 • Uczą spostrzegawczości i cierpliwości
 • Relaksują i wyciszają
 • Wspomagają koncentrację
 • Integrują ze sobą uczestników zabawy i uczą współpracy
 • Rozwijają wyobraźnię
 • Są doskonałym narzędziem edukacyjnym, aktywizującym obie półkule mózgu
 • Mają korzystny wpływ na pamięć wzrokową
 • U małych dzieci dodatkowo rozwijają zmysł dotyku i zdolności motoryczne oraz przestrzenne

Zatem skoro już wiemy, dlaczego warto układać puzzle, zastanówmy się jakie wybrać, by nasze dziecko chętnie uczestniczyło w zabawie. Dobór odpowiedniego artykułu sprawi, że zabawa z dzieckiem będzie dla nas nie tylko przyjemna, ale i pożyteczna. Zaczynajmy!

Na rynku istnieją dziesiątki rodzajów puzzli, dlatego udając się do sklepu z zabawkami, bądź do księgarni (w których również często można je nabyć), można zostać przyprawionym o zawrót głowy. Śpieszę więc z wyjaśnieniem, jak dobrać odpowiedni produkt do wieku dziecka.

 

Puzzle dla dzieci w wieku 0+

 • Piankowe

Puzzle Piankowe dla Najmłodszych Dzieci

Ułożone w całość pełnią rolę maty edukacyjnej, gdzie maluch może szlifować pierwsze umiejętności, rozwijać zmysł dotyku, ćwiczyć i się bawić.

Ich miękka struktura idealnie amortyzuje dziecko przed upadkiem, zapewniając mu bezpieczną zabawę. Poza tym są wykonane z tworzyw hipoalergicznych, a utrzymanie ich w czystości to banał. Można je łączyć w dowolne kształty i konfiguracje (tworząc np. domek).

Warto rówież zaznaczyć, że puzzle piankowe idealnie izolują ciepło, w przeciwieństwie do standardowych, materiałowych mat edukacyjnych, dzięki czemu dziecko może spędzać na nich tyle czasu, ile zechce - bez obaw o zdrowie! :)

 

 

 

 •  Drewniane

Puzzle drewniane dla najmłodszych dzieci

Składają się z kilku dużych, różnokolorowych elementów, które maluch musi dopasować do siebie, układając je w przestrzenny obrazek. Są ekologiczne i pomagają dziecku w rozwijaniu motoryki małej, którą to powinno się zacząć szlifować jak najwcześniej. Z perspektywy małego dziecka, to zapewne ciekawa rozrywka!

 

 

Puzzle dla dzieci w wieku 2+

 • Progresywne

Przypominają już nieco bardziej standardowe puzzle, lecz ich rozmiar jest na tyle duży, że nie musimy się martwić tym, czy zabawa będzie bezpieczna. Pełnią głównie funkcję edukacyjną, maluch uczy się nowych rzeczy np. poprzez dopasowywanie zwierząt w pary, rozpoznawanie kolorów lub krztałtów. To świetny sposób na naukę poprzez zabawę!

Puzzle Progresywne dla dzieci w wieku 2 lat

 

 

 • Drewniana układanka

Składają się z parzystej liczby klocków sześciennych. Zadaniem dziecka jest ułożenie z nich spójnego obrazka - a można ich ułożyć aż cztery. W ten sposób maluch uczy się spostrzegawczości i logicznego myślenia, rozwija motorykę dłoni i zdolności koordynacyjne. Ekologiczna i jakże stara zabawka, a nadal uwielbiana przez dzieci.

Puzzle Przestrzenne Drewniana układanka

 

 • Geometryczne

Są doskonałym sposobem na to, by powoli wprowadzać dziecko w świat matematyki. Możemy spotkać różne warianty, na początku wystarczy, że maluch dopasuje odpowiednią figurę geometryczną do wgłębienia w tablicy. Rozwijają umiejętność logicznego myślenia, ale możemy także przy ich pomocy uczyć dziecko nazw figur i kolorów. Elementy są na tyle duże, że zabawa będzie nie tylko ciekawa, ale i bezpieczna.

Puzzle Geometryczne dla dzieci w wieku 2 lat

 

Puzzle dla dzieci w wieku 3+

 

 • Puzzle z cyframi

Zabawa nimi polega na poprawnym dopasowaniu ilustracji do odpowiedniej liczby. Dzięki temu dziecko uczy się cyfr i rozwija swoją kreatywność. Są także dobrym sposobem na poznawanie nowych słów.

Puzzle z Cyferkami dla małych dzieci

 • Tekturowe

Zawierają już nieco więcej elementów, niż puzzle dla najmlodszych dzieci i oprócz tego, że maluch musi ułożyć obrazek w całość, warto również wprowadzić do zabawy element nauki - możemy np. uczyć dziecko nazw zwierząt i tego, jakie odgłosy wydaje dane zwierzę. To idealny sposób na wiele godzin wspólnej zabawy!

Puzzle tekturowe dla małych dzieci

 

 

 • Puzzle do kąpieli

Dzięki nim kąpiel będzie przyjemnością! Po zanurzeniu w wodzie, puzzle przyklejają się do wanny i płytek, a dziecko może tworzyć z nich dowolne kompilacje ćwicząc swoją kreatywność. Myślę, że to idealny sposób na małych złośników, którzy niekoniecznie lubią się kąpać. :)

Puzzle do kąpieli dla dzieci

 

 

 

Puzzle dla starszych dzieci

 • Puzzle - bajki

Świetna zabawka dla przedszkolaka, którą możemy wykorzystywać na różne sposoby. Jednym z nich jest czytanie dziecku bajki, gdy ono w tym czasie układa puzzle. Maluch dzięki temu skupia się na słuchaniu bajki, a jednocześnie wizualnie poznaje bohaterów. To uczy go podzielności uwagi i słuchania ze zrozumieniem.

Puzzle z motywami bajkowymi dla najmłodszych dzieci

 

 

 • Mapa

To zdecydowanie opcja dla starszaków. Zawierają więcej elementów, z których dziecko układa mapę świata lub konkretnego państwa. Możemy przy tym opowiadać dziecku ciekawostki o poszczególnych państwach, ich klimacie, kulturze i zwierzętach zamieszkujących dane kontynenty.

Puzzle Mapa z CzuCzu Puzzle Edukacyjne

 

 

 • Ciało człowieka

Także zabawka dla przedszkolaków i starszych dzieci, dzięki której z łatwością wprowadzimy dziecku podstawy anatomii. Te puzzle zdecydowanie uczą poprzez zabawę! :)

Puzzle Edukacyjne Ciało Człowieka

 

 • Puzzle przestrzenne

Bardzo wciągająca i zajmująca zabawka, dzięki której dziecko rozwija swoją wyobraźnię i precyzję, a gotowa układanka może być świetną dekoracją pokoju naszej pociechy. Pomalowane według dziecięcej inwencji twórczej wyglądają jeszcze lepiej!

Puzzle Przestrzenne dla dzieci Edukacyjne

 

 

 • Tradycyjne puzzle wieloelementowe

Idealny sposób na kreatywne spędzenie czasu całą rodziną. Gwarantuję, że zarówno dzieci, jak i dorośli, wciągną się w układanie. Możemy znaleźć niezliczone ilości różnych ilustracji - postaci z bajek, pejzaże, martwa natura, samochody, okręty, piękne widoki, dosłownie wszystko. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Zabawa na wiele godzin, która dla dzieciaków jest idealnym sposobem na naukę pracy w grupie, a dla dorosłych - cóż, po prostu odprężającym sposobem na nudę i zacieśnianie więzi rodzinnych. ;)

Puzzle z dużą ilością elementów