Wyprawka do żłobka

     Adaptacja dziecka w żłobku

    ⭐Choć sezon żłobkowy w pełni wystartuje we wrześniu wraz z rokiem szkolnym, część dzieciaków (w większości tych najmłodszych) powoli zaczyna adaptację. Warto wspomnieć, na czym taka adaptacja polega i uświadomić sobie, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

    ⭐Adaptacja ma na celu przyzwyczajenie dziecka do nowego otoczenia. Często jest tak, że przed pójściem do żlobka maluch miał niewiele okazji na to, by być pod opieką osób trzecich, miało raczej sporadyczny kontak z rówieśnikami, łączy go z nami bardzo silna więź emocjonalna, więc i dla rodziców pierwsze chwile dziecka w żłobku są bardzo stresujące. Często nawet rodzice przeżywają to bardziej, niż niemowlak i niejednej mamie łza spłynie po policzku.

    A przecież dzieciaki doskonale czują nasze emocje ❗️ nie zapominajmy o tym ❗️

    ⭐ Przyzwyczajanie malucha rozpoczyna się często już miesiąc przed rozpoczęciem semestru. Najpierw przychodzimy z dzieckiem do żłobka na godzinę - nie zostawiamy go jeszcze wtedy pod opieką "cioć" ze żłobka, tylko uczestniczymy z dziekiem w tym ważnym dla niego dniu. Poznaje wtedy żłobkowe opiekunki, grupę dzieciaków, z którymi będzie spędzał cudowne chwile na zabawie i leżakowaniu, czasami dziecko ma również okazję skosztować podczas adaptacji żłobkowego cateringu.

   ⭐Kolejnego dnia przyprowadzamy malucha na dwie godziny, po czym opuszczamy żłobek, ale musimy być "pod telefonem", możemy zatem wstąpić na kawę do pobliskiej kawiarni lub zrobić szybkie zakupy. Stopniowo zwiększamy czas malucha w żłobku, by wreszcie zostawić go tam na 8-9 godzin.

Zabawy w żłobku

  Zajrzyjmy zatem, co powinna zawierać wyprawka małego żłobkowicza.

⭐Te listy naturalnie mogą się między sobą różnić, ale pewne artykuły się powtarzają, więc przedstawię te, których wymaga prawie każdy żłobek:

✅Obuwie zmienne
✅Body z krótkim i z długim rękawem (jeśli dziecko jeszcze nie jest odpieluchowane), albo koszulka z długim i krótkim rękawem (w przypadku dzieci, które już nie noszą pieluch)
✅Spodnie z długimi rękawami
✅Bielizna lub zapas pieluch
✅Skarpety
✅Spodnie z długimi nogawkami

⭐Te wszystkie ubrania najlepiej i najpraktyczniej zapakować w worek na buty, bo zazwyczaj jest tak, że w szatni maluch ma swój przypisany haczyk na ubrania, więc worek możemy wygodnie odwiesić na haczyk.

Poza zapasowymi ubraniami, dziecko w żłobku będzie potrzebować:

✔️Chusteczek higienicznych
✔️Małego ręcznika do wytarcia rączek
✔️Podkładu do przewijania, kremu przeciwko odparzeniom i chusteczek nawilżonych (jeśli używa pieluch)
✔️Zestawu do mycia zębów
✔️Śliniaka
✔️Butelki i mleka modyfikowanego
✔️Smoczka (jeśli używa, wszak są również dzieci bezsmoczkowe)
✔️Ulubionego kubeczka lub bidonu na picie

Oczywiście w przypadku maluchów, które będą uczestniczyły w popołudniowym leżakowaniu

Leżakowanie w przedszkolu

(swoją drogą, to świetny sposób na regenerację i zebranie sił na zabawę), nie możemy zapomnieć o:

✅Piżamie lub pajacu
✅2 sztukach prześcieradła
✅Kocu i poduszce
✅Maskotce do spania

     Ufff. Pokaźna ta lista, prawda❓ Niemniej jednak, jeśli wszystko ładnie poukładamy, zmieści się w zwykły plecak + worek.

     ⭐Jak już zostało wyżej wspomniane, początki w żłobku często są bardziej stresujące dla rodziców, niż dla dzieci, po czym później dochodzimy do wniosku, że przecież wcale nie było tak źle, maluch poznał nowych kolegów, nauczył się czegoś nowego, stał się bardziej samodzielny.

Dlatego, drodzy rodzice, nie panikujmy❗️
Pozwólmy dzieciom być dziećmi i pozwólmy im na rozwój.

To co, gotowi do żłobka❓
Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis nieco Was uspokoił!

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak wygląda adaptacja w żłobku?

Najpierw przychodzimy z dzieckiem do żłobka na godzinę i uczestniczymy z dzieckiem w zajęciach. Kolejnego dnia przyprowadzamy malucha na dwie godziny, po czym opuszczamy żłobek, ale musimy być "pod telefonem". Stopniowo zwiększamy czas malucha w żłobku, by wreszcie zostawić go tam na 8-9 godzin.

Jak skompletować wyprawkę do żłobka?

Wyprawkę kompletujemy według indywidualnej listy, jaką żłobek sam ustala i pakujemy wszystko w wygodny plecak, torbę lub worek.

Czego dziecko będzie potrzebować podczas leżakowania?

Maluch podczas leżakowania będzie potrzebował kocyka, poduszki, prześcieradła oraz ulubionej maskotki.

W co zapakować ubrania do żłobka?

Ubrania żłobkowe najlepiej zapakować w worek na buty, ponieważ możemy go wygodnie odwiesić na przydzielony wieszak bądź haczyk.