Ołówek do szkicowania

➡️ Na początek przyjrzyjmy się ołówkom twardym, które możemy nazwać także ołówkami technicznymi. Są to zazwyczaj ołówki typu H lub HB. Odznaczają się one niską ścieralnością, co oznacza, że po zatemperowaniu, przez dłuższy czas zachowują ostrą końcówkę i pozwalają na rysowanie precyzyjnych linii oraz drobnych detali.
✅ Polecane są do szkiców architektonicznych, projektów bądź rysunków technicznych.
Do zwykłych rysunków ołówkiem, bardziej odpowiednie będą miękkie ołówki, o wyższej ścieralności, czyli takie oznaczone literą B. Tu rodzi się pytanie, jaki ołówek do szkicowania wybrać❓

✅ Z pomocą przyjdą nam zestawy ołówków do szkicowania, w których znajdziemy ołówki o różnej twardości. Dzięki nim możemy wykonać realistyczny szkic człowieka lub szkic zwierzęcia.
Warto również zastanowić się nad ołówkami automatycznymi do szkicowania, których zaletą jest to, że nie trzeba ich temperować. Zaoszczędza to czas oraz minimalizuje bałagan wokół stanowiska pracy. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że łatwiej złamać w nich rysik, przy zbyt dużym nacisku ❗️

Ołówek miękki

Istnieje dwadzieścia stopni twardości ołówków. Im więcej grafitu w ołówku, tym bardziej jest on miękki. Zatem jakie oznaczenie ma ołówek miękki
✔️ Miękki ołówek oznaczony jest literą B. Najbardziej twardy z nich to ołówek B, a najbardziej miękki będzie zatem stopień 9B. Pomiędzy nimi znajdują się ołówki miękkie 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B oraz 8B. ✏️

☝️ Ten rodzaj ołówków nadaje się głównie do rysowania grubych linii, wypełniania czy cieniowania rysunku. Ze względu na ich miękkość, dosyć szybko się tępią, co sprawia, że trzeba je częściej temperować oraz łatwiej się nimi ubrudzić.  

 

HB ołówek

Ołówek HB – twardy czy miękki Ołówek HB to ołówek o pośredniej twardości. Jest to bardzo popularna twardość ołówka, dlatego też możemy go spotkać pod postacią ołówków budowlanych, inaczej zwanych stolarskimi oraz jako ołówki reklamowe.

➡️ Do czego jeszcze używać ołówka HB ❓ Przede wszystkim do pisania, ale również do wykonywania precyzyjnych rysunków. Sprawdzą się także do szkiców architektonicznych lub rysunków technicznych, które wymagają bardzo cienkich linii oraz wyszczególnienia drobnych detali.

☝️  Sklepy stacjonarne oraz internetowe posiadają w swoim asortymencie gotowe zestawy ołówków HB, które są świetną opcją dla osób, które na co dzień używają tej twardości, a jeden ołówek to dla nich zdecydowanie za mało.

 

Ołówek twardy

✍️  Im więcej kaolinu w ołówku, tym jest on twardszy. Ołówek twardy oznaczony jest symbolem H. Na rynku dostępne są ołówki od H, czyli najmiększego, przez 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H aż do 9H, czyli najtwardszego.

 Do czego służy twardy ołówek
⭐ Doskonale nada się do rysunku technicznego, w którym potrzebne są dokładne, wyraźne i cienkie linie.
⭐ Sprawdzi się również w pracy architekta bądź projektanta.
⭐ Będzie też dobrym wyborem dla osób, które zajmują się pismem technicznym.
⭐ Jest również niezbędny profesjonalnemu rysownikowi, który za jego pomocą może szkicować i poprawiać kontury.

 

Ołówki jako podstawowe narzędzie twórcze

 

Ołówek rodzaje

 Najprościej jest podzielić ołówki ze względu na stopień ich twardości. Odcień i twardość zależą od proporcji grafitu oraz kaolinu, które wchodzą w skład ich wkładu. Im więcej grafitu, tym ołówek jest ciemniejszy oraz miększy. Jeśli jednak przeważa kaolin, będzie on jaśniejszy i twardszy.

✅  Ołówki twarde oznaczane są literą H, a ołówki miękkie literą B. Pośredni rodzaj jest oznaczony symbolem HB. W przypadku ołówków twardszych, oznaczone są po kolei, od twardego do najtwardszego – H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H oraz 9H. Możemy rysować nimi cienkie oraz bardzo precyzyjne linie. Odznaczają się niską ścieralnością, więc nie wymagają częstego temperowania.
✅  Jeśli chodzi zaś o ołówki miękkie, oznaczone są w kolejności od miękkiego do najbardziej miękkiego – B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, oraz 9B. Pozwalają one na swobodne szkicowanie oraz cieniowanie. Niestety, ze względu na ich większą ścieralność, są bardziej brudzące oraz wymagają stosunkowo częstego ostrzenia.

➡️ Wszystkie rodzaje ołówków są niezbędne dla profesjonalnego rysownika.

 

Ołówek dla dzieci

⭐ Idealnym rozwiązaniem dla najmłodszych, którzy uwielbiają bajki animowane oraz gry, będą ołówki z ich ulubionymi bohaterami. Na rynku dostępnych jest wiele takich produktów.
Ołówek lego lub ołówek minecraft zachęcą dziecko do nauki pisania bądź rysowania i rozwijania motoryki. Często ołówki takie posiadają gumkę, dzięki czemu łatwo zmazać nieudane rysunki lub krzywą literkę.

👶 Maluchy często mają problem z prawidłowym trzymaniem przyrządu do pisania w dłoni. Z pomocą przychodzą nakładki na ołówek dla dzieci, które przydadzą się tym, którzy uczą się pisać lub jeszcze rysują szlaczki w swoich zeszytach. Nakładki na ołówek będą odpowiednie również dla leworęcznych dzieci.

 

Nakładka na ołówek do nauki pisania

✏️ Nakładka na ołówek to niewielki, ale niezwykle funkcjonalny gadżet do ołówków lub kredek. Dzięki niej, ołówek będzie stabilnie leżał w dłoni, sprawi również, że dłoń nie będzie męczyła się nawet podczas długotrwałego szkicowania czy kreślenia.

✏️ Nasadka na ołówek jest również doskonałym narzędziem do nauki pisania, szczególnie dla najmłodszych, którzy stawiają pierwsze litery i słowa. Uchwyty na ołówki są zazwyczaj wykonane z gumy, które są przyjemne w dotyku.

 

Ołówek do nauki pisania

Jaki ołówek do nauki pisania wybrać ❓ Ważne jest, żeby przyrząd był wygodny.
➡️ W przypadku dzieci, które dopiero uczą się posługiwać ołówkiem i zaczynają pisać, lepiej jest wybrać klasyczny ołówek, w drewnianej otoczce, gdyż nie łamie się on tak szybko jak ołówki automatyczne.
➡️ Oprócz otoczki, mamy dostępne również ołówki o różnych kształtach. Na sam początek, najwygodniejszy do trzymania będzie gruby, trójkątny ołówek, a następnie można wymienić go na klasyczny, sześciokątny. Oprócz rodzaju otoczki i kształtu, mamy również wybór w postaci koloru i wzoru przyrządu.

✔️ Dobrym ołówkiem do nauki pisania będzie ołówek o średniej miękkości, którym można prowadzić precyzyjne i dość ciemne linie. Ołówki do nauki pisania Stabilo charakteryzują się dobrą jakością oraz szerokim wyborem kształtu. Duży wybór umożliwia indywidualne dopasowanie do rączki dziecka, co zwiększy komfort użytkowania.

 

Ołówek trójkątny

✍️ Grube, trójkątne ołówki są odpowiednim wyborem dla najmłodszych, którzy zaczynają swoją przygodę z rysowaniem szlaczków, stawianiem pierwszych liter i pisaniem krótkich słów. Trójkątna oprawa pomaga w prawidłowym utrzymaniu palców na ołówku oraz zapobiega szybkiemu zmęczeniu dłoni.
✍️ Ołówki trójkątne sprawdzą się zatem u dzieci uczęszczających do zerówki oraz pierwszoklasistów, dla których nauka pisania dopiero się zaczyna.

 

Szeroki wybór ołówków

 

Ołówek z tabliczką mnożenia

➡️ Jeśli Twoje dziecko jest w trakcie nauki tabliczki mnożenia to ten gadżet jest stworzony dla niego. Łatwo dostępny i funkcjonalny ołówek z tabliczką mnożenia, który przyda się do pisania lub rysowania, ale również do ćwiczenia tabliczki mnożenia.

⭐ Jak wiadomo, nie ma innego sposobu jak nauczenie się jej na pamięć. Ołówek ten posiada na swojej otoczce całą tabliczkę mnożenia do 100. Zerkając na niego kilka razy dziennie, łatwo przyswoić sobie wszystkie jej działania.

 

Cyrkiel na ołówek

✅ Rysowanie idealnych okręgów i kół przyda się zarówno na matematyce, jak i przy pracach plastycznych. Cyrkiel metalowy na ołówek jest świetnym przyborem szkolnym, ale przydaje się również profesjonalistom, na przykład podczas sporządzania rysunków technicznych.
✅  Cyrkiel szkolny jest niezbędnym wyposażeniem ucznia. Wystarczy nałożyć go na ołówek i odpowiednio przymocować. Dzięki temu, że korzystamy z grafitu ołówka, cyrkiel jest praktycznie nieśmiertelny i możemy korzystać z niego przez długie lata.

 

Ołówek lyra

❤️ Bogaty asortyment marki Lyra pozwala na wybór odpowiednich ołówków i kredek, zarówno dla dzieci, jak i profesjonalistów oraz fachowców. W ofercie znajdziemy ołówki do nauki pisania oraz takie do szkicowania czy wykonywania rysunków technicznych.

 

Ołówek faber castell

➡️ W ofercie Faber-Castell znajdziesz szeroki wybór produktów, które dzięki swojej wysokiej jakości sprawią, że ich użytkowanie będzie maksymalnie przyjemne i komfortowe. Z nimi każdy szkic będzie jeszcze wspanialszy.

⭐ Marka oferuje sprzedaż pojedynczych ołówków lub całych zestawów. Ołówki do szkicowania Faber-Castell są świetnym wyborem, zarówno dla początkujących rysowników, jak i profesjonalistów.
⭐ Jeśli temperowanie ołówków jest dla Ciebie utrapieniem, z pomocą przychodzą automatyczne ołówki Faber-Castell, które również posiadają różne stopnie twardości, a ich zaletą jest to, że nie trzeba ich ostrzyć.
⭐ W ofercie znajdziemy również cienkopisy czy zakreślacze, które urozmaicą różne plastyczne prace.

 

Ołówki do szkicowania

 

Ołówek na dzień chłopaka

❤️ Dzień chłopaka, który przypada 26 września często przysparza nam wiele kłopotów, które wiążą się z wyborem idealnego prezentu. Jeśli Twój partner interesuje się rysowaniem, jest architektem lub dużo pisze – możesz sprezentować mu zestaw ołówków.
➡️ W zestawie takim znajdują się ołówki o różnym stopniu twardości, które sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających osób. Mniejszy lub większy komplet będzie wspaniałym prezentem lub dodatkiem.

 

Ołówek automatyczny

☝️ Jeśli męczy Cię temperowanie klasycznych ołówków i cenisz sobie wygodę, wypróbuj ołówek automatyczny do szkicowania bądź pisania. Jest to doskonała alternatywa, ponieważ nie wymaga ostrzenia, a jedynie wymiany wkładu. Coraz częściej ołówki automatyczne są wyposażone w gumki do ścierania. Dzięki temu, nie trzeba mieć przy sobie ani temperówki, ani gumki do gumowania.
🔥 Ołówki automatyczne metalowe zapobiegają łamaniu się rysika, co jest dobrym zabezpieczeniem, ponieważ mocniejsze przyciskanie może prowadzić do łamania się wkładu. Wiele firm posiada w swojej ofercie te nowoczesne przybory.

🔥 Ołówki automatyczne Koh-i-noor są świetną opcją dla osób, które zawodowo rysują lub projektują. Warto również zapoznać się z ofertą ołówków automatycznych Bic, które dzięki swojej świetnej jakości zadowolą nawet fachowców.