Mamo, to ja, czyli najbardziej praktyczne i obowiązkowe przedmioty ułatwiające życie rodzicielskie

👶 „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – to powiedzenie zna większość z nas. Rodzice, którzy mierzą się z odpowiedzialnością, jaką niesie wychowanie dziecka, są bardzo często poddawani różnym sprawdzianom.
Narodziny maluszka wywołują multum radości w całej rodzinie ❗️ Bardzo ważnym jest, aby odpowiedzieć na potrzeby świeżo upieczonej mamy i tworzącej się rodziny.

✅ Jeśli zależy nam na tym, żeby jak najszybciej spotkać się z bliskimi, to należy to uczynić – bez wahania. Najważniejsze, aby dobrze przemyśleć, z kim i kiedy chcemy się zobaczyć.. Ważne jest także, aby w każdej chwili rodzice mieli prawo do zmiany zdania.
Oprócz komfortu psychicznego ze względu na osoby w naszym otoczeniu, warto również zadbać o wygodę odnoszącą się do codzienności życia w rodzicielstwie ❗️

 

 

Wrogowie matek, czyli o dobrych radach słów kilka

➡️ Podobno każda świeżo upieczona mama ma trzech podstawowych wrogów: kolki, ząbkowanie oraz… dobre rady. Niestety przed tym ostatnim nie ma ucieczki.
Wśród najczęściej wymienianych, znajdują się m.in. sugestie związane z noszeniem malucha na rękach, komentarze dotyczące tego, że młoda mama rzekomo przestała o siebie dbać i koniecznie musi coś z tym zrobić, czy monologi bliskich sugerujące, aby młodzi rodzice jak najszybciej zadbali o rodzeństwo dla swojego potomka.

✅ Aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów, należy przede wszystkim mieć na uwadze, że to obowiązkiem rodziców, a w szczególności matki, jest troszczyć się o siebie i o własne dziecko. Nie o uczucia i emocje ludzi, którzy swoimi złotymi radami przekraczają pewne granice. Nie jesteśmy odpowiedzialni za dobre samopoczucie wszystkich dookoła.

Rady Rodzicielskie - To NIE Osąd Młodej Mamy

⭐ Najważniejsze, abyśmy potrafili zadbać o swój komfort i skupili się na tym, co najbardziej istotne.
Jeszcze przed narodzinami dzieciątka, warto zaopatrzyć się w różnorodne przedmioty i akcesoria, które ułatwią nam rodzicielski start.

 

 

Podstawa: łóżeczko oraz fotelik do samochodu

➡️ Kupując łóżeczko niemowlęce, należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim  wygodą i bezpieczeństwem. Design jest w jakimś stopniu ważny, ale jego istotę należy zostawić na sam koniec ❗️
Na rynku dostępne są różne rodzaje łóżeczek dziecięcych, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjne – z drewnianymi szczebelkami.

✅ Materac powinien posiadać odpowiednie atesty i być dopasowany do wieku i wagi dziecka. Najczęściej polecane są materace wyprodukowane z naturalnych tworzyw, wypełnione wkładem z kokosa bądź gryki.
Na drugim miejscu stawiane są materace lateksowe, które składają się z oddychających i elastycznych materiałów dopasowujących się do ciała malucha.

✅ Dodatkiem, jaki urozmaici miejsce odpoczynku dziecka, będzie odpowiednia pozytywka, którą z łatwością będziemy mogli umieścić nad łóżeczkiem. Taka karuzela do łóżeczka pozytywnie wpływa na rozwój maluszka.
Zachęca do poznawania świata wokół i rozwija naturalną ciekawość dziecka. Doskonale wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i słuchowej. 👶

⭐ Drugim elementem jest fotelik dla dziecka. Maluchy zazwyczaj podróżują w fotelikach, które mocuje się tyłem do kierunku jazdy.
Mają one własne akcesoria – w tym pasy bezpieczeństwa oraz wkładkę, dzięki której maluchy mogą bez problemu utrzymać komfortową pozycję podczas jazdy. Taki model ma także rączkę, która pozwala szybko i wygodnie przenosić dzieciątko w określone miejsce.

 

 

Gadżety uzupełniające – mata edukacyjna i pchacz dla dziecka

✅ Oprócz smoczka, gryzaków i książeczek kontrastowych, warto zadbać o praktyczne akcesoria, które posłużą na nieco dłuższy czas. Wśród nich znajduje się mata dla dzieci. 👶
Jest to gadżet pobudzający rozwój niemowląt. Łączy w sobie funkcje praktyczne oraz rozrywkowe. W pierwszym roku życia dziecka taka mata edukacyjna może pełnić rolę kojca lub dywanika.

Mata Edukacyjna - Tamatyczne i Bezpieczne Miejsce dla Dziecka

✅ Maty zapewniają maluchom swobodę i wygodne poruszania się po podłożu, a ponadto wspierają rozwój zmysłów. W przypadku nieco starszych dzieci sprawdzą się maty piankowe.
Najczęściej są to formy układanek z dużych, kolorowych puzzli, które wspomagają naukę np. liczenia. Posiadanie takiej maty wpływa na to, że dziecko trenuje zdolności manualne i logiczne myślenie – poprzez dopasowanie do siebie odpowiednich krawędzi puzzli i właściwe ułożenie.

⭐ Z kolei pchacz to mobilna zabawka, która pomaga dziecku utrzymać równowagę. Rozpoczynając naukę chodzenia, maluch podpiera się o wszystko, co znajdzie w zasięgu ręki i co pomoże mu tę równowagę utrzymać na nieco dłużej ❗️
Wybierając pchacz dla dziecka, należy pamiętać, aby zdecydować się na model stabilny, który nie będzie się przewracał. Ważne jest także to, aby jego kółka nie poruszały się za szybko – dzięki temu gadżet nie będzie maluchowi odjeżdżał.

 

 

Tryb wyciszenia, czyli kąpiel dziecka formą oderwania od trudów codzienności

➡️ Jeśli chcemy dobrze przygotować się do kąpieli noworodka, zadbajmy w pierwszej kolejności o odpowiednie akcesoria i kosmetyki. Warto zrobić to z pewnym wyprzedzeniem, aby niczego nie zabrakło podczas kąpielowego rytuału.
Przede wszystkim przygotujmy wanienkę, której rozmiar musi być dopasowany do wielkości dzieciątka. Należy także sprawdzić, czy jest ona stabilna i wykonana z wytrzymałych materiałów.

🧼 Warto zaopatrzyć się również w: miękki ręcznik kąpielowy, termometr do mierzenia temperatury wody, pieluszkę tetrową, czyste gaziki oraz świeże ubranko i pampers.
Bardzo ważne są odpowiednie kosmetyki do kąpieli noworodka. Warto zaopatrzyć się w: płyn do kąpieli, żel do mycia lub delikatny szampon.

🧽 W zestawie pielęgnacyjnym powinny znaleźć się także oliwka, kremik do buzi i ciała oraz nawilżający balsamik. Kosmetyki dobieramy tak, aby łagodnie myły skórę maluszka, nie naruszając warstwy ochronnej naskórka.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień, wybierajmy dodatki, które nie zawierają: parafiny, olejków eterycznych, barwników, mydła, parabenów i silikonów. 👶

Niezbędnik Pielengnacyjny dla Dziecka

🧴 Płyn do kąpieli dla niemowląt powinien zawierać łagodne substancje myjące, które są w pełni neutralne dla skóry. Podczas rytuału kąpieli nie zapominajmy o przemywaniu buzi, uszu oraz o higienie pępka.Zadbajmy też o pielęgnację po umyciu. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku oliwka, balsamik nawilżający lub krem.
Kwestią sporną wśród społeczeństwa jest fakt, jak często powinno się kąpać malucha. Z założenia – codzienne kąpiele mogą wysuszać, a nawet podrażniać delikatną skórę dziecka. Stąd optymalne będzie mycie w wanience maksymalnie 3 razy w tygodniu.