Farby olejne, do czego służą?

Malowanie farbami olejnymi nie wymaga ogromnych umiejętności artystycznych, a jedynie odpowiednich materiałów i dużej wyobraźni.
Farby olejne dostępne w naszym sklepie pozwolą Ci na stworzenie arcydzieła.

➡️ Z artykułu dowiesz się w jaki sposób i na jakim podłożu najlepiej malować olejami, ile schną oraz jaki zestaw dla osób początkujących wybrać. Farby olejne są też fajnym wyborem dla najmłodszych, którzy mogą się poczuć jak prawdziwi artyści, malując na płótnie, postawionym na sztaludze.

✅ Polecamy przeczytać artykuł, w którym dowiesz się o niezbędnych akcesoriach, które przydadzą się zarówno dziecku, jak i dorosłemu podczas malowania obrazów.

 

Ile schną farby olejne

🎨 Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie swojej przygody malarskiej właśnie z farbami olejnymi, musimy uświadomić sobie, jak długo schną takie farby. Jest to wybór raczej dla osób cierpliwych, chociaż efekty mogą okazać się powalające. W porównaniu z farbami akrylowymi, farby olejne schną bardzo długo.

➡️ W zależności od grubości i ilości nałożonych na siebie warstw, farby olejne schną od kilkunastu godzin do kilku dni, a w skrajnych przypadkach może być to nawet kilkanaście dni.
Farby olejne cechują się jednak doskonałym kryciem i nie ma potrzeby nakładania grubych warstw.

 

 

Farby olejne dla początkujących

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z malowaniem, ⭐czytaj uważnie.⭐
Oprócz konieczności posiadania farb, powinieneś również zaopatrzyć się w inne, niezbędne akcesoria do działania. Jeśli decydujesz się na zakup farb olejnych, na sam początek niech będzie to niższa półka cenowa, żebyś mógł w ogóle stwierdzić, czy jest to opcja dla Ciebie.

Jakie więc wybrać farby olejne na początek
✅ Najlepiej jeśli będzie to cały zestaw, który posiada w swojej gamie co najmniej dwanaście kolorów. Dzięki temu, nie musisz martwić się o brak podstawowych kolorów, a jednocześnie możesz mieszać te kilkanaście barw i tworzyć wszystkie odcienie, o jakich tylko zamarzysz.
W zestawie takim, często dołączonych jest kilka pędzli o różnych rozmiarach, jednak zawsze warto upewnić się, czy na pewno tak jest.

✅ Jeśli jest to zestaw samych farb, konieczne jest dokupienie pędzli. Tutaj także dobrym rozwiązaniem jest cały komplet, w którym znajdziesz kilka lub kilkanaście pędzli o różnych rozmiarach oraz wielkościach, dzięki którym możesz malować zarówno drobne detale, jak i większe elementy czy tło.
☝️ Najlepsze będą pędzle z naturalnego włosia, jednak jest to droższa opcja niż pędzle o sztucznym włosiu.

✅ Niezbędnym elementem jest również paleta do nakładania farby oraz mieszania kolorów. Drewniana lub plastikowa tacka jest oczywiście wielorazowego użytku, należy myć ją po każdym użyciu, tak samo jak pędzle.
Do tego najlepiej nada się rozpuszczalnik, który doskonale sprawdzi się do rozpuszczenia i zmycia farb olejnych, które są tłuste.
☝️ Oprócz farb, pędzli, palety i rozpuszczalnika, potrzebujesz podłoża. Na czym można malować farbami olejnymi, dowiesz się w kolejnych częściach artykułu.

 

Farby olejne

 

Farby olejne, jakie wybrać

Jeśli wybierasz farby olejne dla dziecka bądź dla siebie, ale nie chcesz przepłacać, ponieważ nie jesteś pewien co z tego wyniknie, polecamy wybrać komplet farb olejnych z niższej półki cenowej.
🖌 Zestaw dwunastu farb olejnych HAPPY COLOR sprosta oczekiwaniom dzieci oraz osób początkujących, które rozpoczynają swoją przygodę z malarstwem.

Farby te znajdziesz w naszym sklepie internetowym, w bardzo przystępnej cenie. Posiadają jednak świetny pigment, który zapewnia bardzo dobre krycie i sprawia, że malowanie nimi jest bardzo przyjemne. ⭐
🎨 Jeśli jednak chcesz wybrać farby o wyższej jakości, polecamy zapoznać się z zestawem farb olejnych marki ASTRA, która jest niezwykle popularna i cieszy się uznaniem wśród artystów i profesjonalistów. Z tymi farbami z pewnością stworzysz piękne i niezwykłe obrazy. Farby ASTRA również są dostępne w naszym sklepie online.

 

 

 

Farby olejne profesjonalne

Malowanie obrazów olejnych to Twoje hobby lub praca. W takim razie potrzebujesz profesjonalnych farb olejnych, które Cię nie zawiodą.

⭐ W naszym sklepie możesz zakupić farby olejne dla fachowców, które dzięki swojej wysokiej jakości sprawią, że malowanie będzie ogromną przyjemnością, a obrazy dziełami sztuki.
➡️ Fantastyczne krycie,
➡️ łatwość mieszania poszczególnych kolorów
➡️ gładka konsystencja to główne zalety naszych farb.

🖌 Nie zapomnij zaopatrzyć swojej kolekcji w odpowiednie pędzle, najlepiej z naturalnego włosia, które ułatwią Ci pracę z farbami olejnymi.

 

Płótno do malowania

Na czym malować farbami olejnymi

Skompletowałeś już zestaw farb olejnych do malowania obrazów
Posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria, o których wspominaliśmy wcześniej ❓

🎨 Jeśli tak, brakuje Ci jedynie podłoża, na którym możesz tworzyć. Najlepszym podkładem pod farby olejne jest podobrazie malarskie, czyli zagruntowane płótno, które jest rozpięte na drewnianej ramie.
W sklepach dostępne są również bloki papieru do malowania farbami olejnymi. Od Ciebie zależy, którą opcję wybierzesz, uważamy jednak, że malowanie na podobraziu lub płótnie jest zdecydowanie wygodniejsze.
🎨 Dodatkowo, takie podłoże można ustawić na sztaludze, dzięki której możesz malować na stojąco lub na dowolnym krześle, bez konieczności pochylania się, jak w przypadku biurka. Dzięki tej opcji nie męczysz kręgosłupa oraz karku.

➡️ Podobrazia malarskie dostępne są w naprawdę przeróżnych wymiarach, co stwarza ogromne możliwości, ponieważ możesz wybrać dowolny rozmiar, w zależności od tego czy chcesz stworzyć małe dzieło, czy ogromny obraz farbami olejnymi.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ile schną farby olejne?

W zależności od grubości i ilości warstw, farby olejne schną od kilkunastu godzin do kilku dni. Dla osób mniej cierpliwych, polecamy wybrać farby akrylowe lub akwarelowe, które schną o wiele szybciej niż farby olejne.

Jak przyspieszyć schnięcie farby olejnej?

Z reguły nie da się znacznie przyspieszyć schnięcia obrazu namalowanego farbami olejnymi. Może nam w tym jednak pomóc wietrzenie pokoju, w którym schnie obraz oraz unikanie trzymania go w wilgotnym pomieszczeniu.

Farby olejne czy akrylowe dla początkujących?

Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z malowaniem farbami, polecamy najpierw skorzystać z farb akrylowych, które są łatwiejsze i bardziej przyjazne dla osób początkujących niż farby olejne. Można nimi malować na kartce, podobraziu, a nawet drewnie. Dodatkowo, o wiele szybciej wysychają oraz łatwiej je nakładać.

Czy farba olejna jest szkodliwa?

Sama farba olejna nie jest szkodliwa. Na każdych farbach podany jest skład, w którym można sprawdzić czy w pigmentach zostały użyte jakieś szkodliwe związki. Nie należy przebywać także w pomieszczeniu, w którym wysycha obraz olejny oraz spożywać farb.

Ile kosztują farby olejne?

W zależności od tego czy wybieramy zestaw tańszej marki, dla osób początkujących, czy większy komplet, marki specjalizującej się w produkcji farb olejnych dla profesjonalistów, zapłacimy za taki komplet od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zazwyczaj w takich zestawach, dołączone są również pędzle różnej wielkości.

Jakie farby olejne wybrać?

Jeśli jesteś osobą początkującą, polecamy wybrać tańszy zestaw farb olejnych, w którym znajdziesz minimum dwanaście kolorów, na przykład marki HAPPY COLOR. Dla osób zajmujących się malarstwem profesjonalnie, rekomendujemy farby olejne ASTRA, które należą do wyższej półki cenowej, ale cechuje je większa ilość kolorów w komplecie oraz lepsza jakość.